• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trasa Stanczukowskiego w Kaliszu

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Aleja Władysława Sikorskiego – aleja w Kaliszu położona w dzielnicy Chmielnik. Została wybudowana w latach 1981-1991 i ma 980 metrów długości. Jest ona przedłużeniem alei Wojska Polskiego, która łączy ją z ulicą Warszawską. Jest jednojezdniowa i stanowi fragment drogi krajowej nr 12 przez co panuje na niej duży ruch. Już podczas jej budowy pomyślano o dobudowie w przyszłości drugiej jezdni, jednak obecnie nie ma takich planów. Mimo dosyć stromej doliny Prosny nie ma tutaj ostrego wjazdu (w stronę ulicy Warszawskiej) co ułatwia przejazd ciężkim tirom, których jeździ tutaj dużo. Okolice alei są słabo zagospodarowane – jest przy niej zaledwie kilka budynków, w tym jedna firma. Kursuje tutaj linia autobusowa nr 6.
  DK12
  DK25

  Trasa Stanczukowskiego (Zachodnia Obwodnica) – budowana obwodnica Kalisza będąca fragmentem dróg krajowych nr 12 i nr 25. Wchodzi w skład ulic: Podmiejskiej, Stanczukowskiego i Piłsudskiego. Jest to bardzo ruchliwa trasa. Połączy ona aleję Wojska Polskiego na wysokości ronda Westerplatte ze Szlakiem Bursztynowym. Obwodnica omija śródmieście Kalisza i kilka innych dzielnic, lecz i to już nie wystarcza potrzebom miasta. Do tego celu zostanie wybudowana druga zachodnia obwodnica Kalisza, która przede wszystkim ominie największą sypialnię miasta – Dobrzec. Trasa Stanczukowskiego jest podzielona na cztery etapy. Zostały już zrealizowane trzy z nich o łącznej długości 4,9 km. Po zrealizowaniu czwartego etapu trasa będzie mieć około 9,1 km długości. W planach jest dobudowanie na większej długości drugiej jezdni.

  Ulica Majkowska – ruchliwa ulica w Kaliszu znajdująca się w dzielnicy Piskorzewie. Jest jedną z najważniejszych ulic tejże dzielnicy. Jej całkowita długość wynosi około 1,1 km.Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

  Poszczególne etapy budowy trasy[]

  Etap I (1992–1995)[]

  Budowa ulicy Stanczukowskiego od ul. Dobrzeckiej do Poznańskiej i skrzyżowania z ul. Korczak. Dzięki temu przeniesiono ruch z zatłoczonej ulicy Poznańskiej.

  Etap II (1998–2000)[]

  Budowa kolejnego odcinka ulicy Stanczukowskiego od ulicy Poznańskiej do Majkowskiej i skierowanie na nią całego ruchu. Wybudowano most nad Prosną i skrzyżowanie z sygnalizacją z ulicą Złotą.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

  Etap III (2004)[]

  Budowa trzeciego odcinka Trasy Stanczukowskiego od ulicy Majkowskiej do Godebskiego wraz z mostem Majkowskim na Kanale Bernardyńskim, kładką dla pieszych i ekranami akustycznymi. Na większej długości odciążono zatłoczoną aleję Wojska Polskiego.

  2006[]

  Przemianowanie odcinka ulicy Stanczukowskiego od Poznańskiej do Godebskiego na ulicę Józefa Piłsudskiego.

  Szlak Bursztynowy (ul. Szlak Bursztynowy, Trasa Bursztynowa) – śródmiejska obwodnica Kalisza, która łączy ulicę Łódzką z ulicą Górnośląską i ma 3,2 km długości. Zrealizowano już wszystkie trzy etapy:Aleja Wojska Polskiego – jedna z najważniejszych, najbardziej ruchliwych i druga co do długości arteria komunikacyjna Kalisza. Ciągnie się od południowo-zachodniego Dobrzeca aż po Majków. Ma 5,58 km długości.

  Etap IV (?)[]

  Budowa kolejnego odcinka Trasy Stanczukowskiego od skrzyżowania obwodnicy z ulicą Wyspiańskiego aż do Szlaku Bursztynowego poprzez aleję Władysława Sikorskiego i ulicę Warszawską i wybudowanie na wszystkich skrzyżowaniach rond. Inwestycja ta stoi jednak pod znakiem zapytania, bowiem zdaniem władz Kalisza zagrożona jest jej realizacja (początkowe plany zakładały budowę trasy już od 2009 do 2010). Szansę na najszybszą realizację ma odcinek między ulicą Stawiszyńską a Aleją W. Sikorskiego, który jest obecnie budowany od ronda na ulicy Stawiszyńskiej do skrzyżowania z ul.Szeroką po śladzie ul. Włókniarzy

  Prosna – rzeka w środkowej Polsce, w dorzeczu Odry, lewy dopływ Warty; długość: 216,8 km, powierzchnia dorzecza: 4 924,7 km², różnica wysokości między źródłem a ujściem: ~190 m.Ulica Poznańska – jedna z głównych i ruchliwszych arterii komunikacyjnych Kalisza. Przebiega przez trzy dzielnice miasta: Korczak, Ogrody i Dobrzec. Ma około 3,7 km długości co daje jej szóstą pozycję w zestawieniu najdłuższych ulic Kalisza. Stanowi ona główną trasę wylotową z miasta na Poznań.

  Przypisy

  1. Nowe Fakty Kaliskie, nr. 40 (1 października 2008), str. 3
  2. Umowa podpisana, plac przekazany | rc.fm  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Podmiejska – ruchliwa ulica w Kaliszu przechodząca przez trzy dzielnice miasta: Dobrzec, Kaliniec i Widok. Od ronda Westerplatte jest fragmentem drogi krajowej nr 25 i Trasy Stanczukowskiego. Ma około 1,7 km długości.
  Śródmieście – centralna część miasta, skupiająca funkcje administracyjne, handlowe, usługowe. Wytworzony podczas długotrwałych procesów następujących po sobie przekształceń w wyniku których powstał zespół zabudowy wielofunkcyjnej. Śródmieście jest częścią miasta która podlega nieustannym przemianom, związanym z rozwojem techniki i z nowymi potrzebami ludności.
  Ulica Józefa Piłsudskiego – jedna z ważniejszych i ruchliwszych arterii komunikacyjnych Kalisza. Przebiega przez trzy dzielnice: Ogrody, Piskorzewie i Majków. Jej długość wynosi 3,03 km. Stanowi fragment dróg krajowych nr 12 i nr 25, a także miejskiej obwodnicy miasta - Trasy Stanczukowskiego, omijającej centrum Kalisza od zachodu.
  Ulica Stawiszyńska (dawniej 23 Stycznia) – ulica w Kaliszu znajdująca się w dzielnicach Śródmieście, Chmielnik i Majków. Jest to najdłuższa ulica Chmielnika i Majkowa. Jest także fragmentem dwóch dróg krajowych: nr 12 i nr 25. Stanowi główną drogę wylotową z miasta na Konin i Bydgoszcz.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).
  Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, potocznie: rondo – skrzyżowanie dróg w kształcie kolistego lub owalnego placu, wokół którego obowiązuje ruch okrężny w jedną stronę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.