• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trasa Stanczukowskiego w Kaliszu

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Ulica Majkowska – ruchliwa ulica w Kaliszu znajdująca się w dzielnicy Piskorzewie. Jest jedną z najważniejszych ulic tejże dzielnicy. Jej całkowita długość wynosi około 1,1 km.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Józefa Piłsudskiego – ulica w Kaliszu o długości 3,05 km, jedna z głównych arterii miasta, stanowiąca razem z ulicą Walentego Stanczukowskiego i częścią ulicy Podmiejskiej zachodnią, wewnętrzną obwodnicę miejską. Na całej długości stanowi część dróg krajowych nr 12 i nr 25.

  Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy odcinek ulicy, o długości 1,1 km, od ul. Poznańskiej do ul. Majkowskiej wraz z mostem na Prośnie, wybudowano w latach 1998–2000 jako kontynuację ulicy Walentego Stanczukowskiego powstałej w latach 1992–1995, łączącej ulice Dobrzecką i Poznańską. Kolejny, niespełna dwukilometrowy odcinek, od ul. Majkowskiej do ul. Cypriana Godebskiego, wraz z mostem Majkowskim nad Kanałem Bernardyńskim i kładką dla pieszych i rowerzystów w rejonie Parku Rodziny Wiłkomirskich, oddano do użytku 8 października 2004. Koszt budowy w tym etapie wyniósł prawie 20 milionów zł. Na niemal całej długości zachowano rezerwę terenu pod drugą jednię. W kwietniu 2005 całej drodze nadano imię Józefa Piłsudskiego; wcześniej ciąg ten nazywany był Trasą Stanczukowskiego. W 2015 skrzyżowanie z ulicą Złotą przebudowano na rondo.

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Prosna – rzeka w środkowej Polsce, w dorzeczu Odry, lewy dopływ Warty; długość: 216,8 km, powierzchnia dorzecza: 4 924,7 km², różnica wysokości między źródłem a ujściem: ~190 m.

  Komunikacja miejska[ | edytuj kod]

  Przy ulicy nie znajduje się żaden przystanek autobusowy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alfred Kaczmarek: Dzieje kaliskich ulic. Kalisz: Towarzystwo Miłośników Kalisza, 2002, s. 144. ISBN 83-918428-0-0.
  2. Trasa Stańczukowskiego otwarta!. www.eska.pl, 2004-10-08. [dostęp 2018-07-03].
  3. Uchwała Nr XXX/510/2005 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 28 kwietnia 2005 roku. www.bip.kalisz.pl, 2005-04-28. [dostęp 2018-07-03].
  4. Uchwała Nr XLVIII/699/2006 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 29 czerwca 2006 roku. www.bip.kalisz.pl, 2006-06-29. [dostęp 2018-07-03].
  5. Trasa Stanczukowskiego (Kalisz). geotras.net. [dostęp 2018-07-03].
  6. Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ulicą Złotą. www.inwestycje.kalisz.pl. [dostęp 2018-07-03].
  7. Rozkład jazdy. www.kla.com.pl. [dostęp 2018-07-03].
  Jezdnia – część drogi kołowej przeznaczonej dla ruchu pojazdów. Może składać się z jednego lub kilku pasów ruchu. Częścią jezdni nie są wydzielone torowiska.Ulica Poznańska – jedna z głównych i ruchliwszych arterii komunikacyjnych Kalisza. Przebiega przez trzy dzielnice miasta: Korczak, Ogrody i Dobrzec. Ma około 3,7 km długości co daje jej szóstą pozycję w zestawieniu najdłuższych ulic Kalisza. Stanowi ona główną trasę wylotową z miasta na Poznań.
  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
  Ulica Podmiejska – ruchliwa ulica w Kaliszu przechodząca przez trzy dzielnice miasta: Dobrzec, Kaliniec i Widok. Od ronda Westerplatte jest fragmentem drogi krajowej nr 25 i Trasy Stanczukowskiego. Ma około 1,7 km długości.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Kanał Bernardyński (dawniej Wielki Kanał Prosny, Bernardynka), kanał wodny w Kaliskim Węźle Wodnym, wybudowany w latach 1842–1843 według projektu Teodora Urbańskiego, kanał ulgi dla Prosny, przeprowadza wody wezbraniowe przez Kalisz na wschód od Śródmieścia i na północ od Piskorzewia, przyjmuje wody Swędrni; kanałem biegnie wodny szlak turystyczny.
  Przystanek autobusowy – element infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego. Jest to wyznaczone miejsce oczekiwania przez pasażerów oraz zatrzymania i postoju autobusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia/opuszczenia pojazdu.
  Ulica Złota – ulica w Kaliszu znajdująca się w dwóch dzielnicach - Śródmieściu i Piskorzewiu. Jest to najdłuższa ulica w granicach Piskorzewia. Stanowi drogę wylotową na Pruszków.
  Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.