• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trasa Galicyjska w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Karmelici bosi (pełna nazwa po łac. Ordo Fratrum Carmelitarum Discalceatorum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo) – katolicki zakon, odłam zakonu karmelitów o surowszej regule, powstały wskutek reformy rozpoczętej w 1580 przez św. Teresę z Ávila i św. Jana od Krzyża. Istnieje również Świecki Zakon Karmelitów Bosych.Krakowski Szybki Tramwaj (KST) – współczesna krakowska inwestycja w komunikację zbiorową mająca zapewnić miastu szybką i sprawną sieć transportu zbiorowego łączącą zalety klasycznego tramwaju oraz metra. W jej skład wchodzą bezkolizyjne torowiska tramwajowe lub wybrane torowiska wydzielone z zapewnionym bezwzględnym priorytetem na skrzyżowaniach. Budowa systemu rozpoczęła się oficjalnie w latach 90., natomiast uruchomienie pierwszego korytarza z osiedla Krowodrza Górka do Kurdwanowa nastąpiło 12 grudnia 2008 roku. System jest stale ulepszany oraz rozbudowywany.
  Aleja 29 Listopada – główna krakowska trasa wylotowa w kierunku północnym, stanowiąca fragment krajowej i międzynarodowej drogi nr 7E77 , a także fragment II obwodnicy Krakowa. Biegnie po dawnym trakcie warszawskim – stanowi tradycyjne przedłużenie ulicy Warszawskiej.

  Trasa Galicyjska – część II obwodnicy Krakowa między rondem Mogilskim a węzłem drogowym im. Cz. Miłosza, zaś w dalszej swojej części projektowana alternatywna droga równoległa do al. 29 Listopada.

  Kształt obecny[]

  Obecnie trasa wybudowana jest do połowy i składa się z ul. Aleksandra Lubomirskiego i Wita Stwosza, a jej koniec stanowi węzeł drogowy im. Cz. Miłosza. W obecnym kształcie stanowi odciążenie dla Alei Trzech Wieszczów. Pod ul. A. Lubomirskiego biegnie tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

  Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – zabytkowy kościół rzymskokatolicki przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie.

  Planowane przedłużenie[]

  W planach zagospodarowania przestrzennego Krakowa Trasa Galicyjska za ul. Wita Stwosza przechodzi w ul. 6 Sierpnia – drogę kategorii G, stanowiącą alternatywę dla al. 29 Listopada, która ze względu na dużą ilość wpadających do niej uliczek i nadmiaru sygnalizacji świetlnych, korkuje się w godzinach szczytu porannego w kierunku Nowego Kleparza, a podczas szczytu wieczornego w kierunku na Warszawę.

  Aleksander Ignacy Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, książę, (ur. 11 sierpnia 1802 w Krakowie, zm. 12 czerwca 1893 w Paryżu) – finansista, filantrop.Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.

  Ważniejsze obiekty przy Trasie Galicyjskiej[]

  Przy rondzie Mogilskim znajduje się budynek zwany Szkieletorem. Do skrzyżowania z ul. Rakowicką ciągną się zabudowania Uniwersytetu Ekonomicznego. Przy ul. Lubomirskiego 21 mieści się Gimnazjum Specjalne Nr 61 w Krakowie, nieopodal pod nr 27-29 znajduje się dosyć nietypowa, secesyjna kamienica zaprojektowana w 1912 przez Karola Szpondrowskiego. Przy skrzyżowaniu z ul. Rakowicką karmelici bosi posiadają swój klasztor. Obok ul. Wita Stwosza znajduje się Regionalny Dworzec Autobusowy. Pod adresem ul. Wita Stwosza 4 mieści się Muzeum Armii Krajowej, naprzeciwko którego znajduje się nastawnia dysponująca stacji Kraków Główny.

  Nowy Kleparz – trójkątny plac targowy w Krakowie znajdujący się na północ od Starego Miasta, pomiędzy ulicą Długą i Aleją Juliusza Słowackiego. Jest też ważnym węzłem przesiadkowym dla autobusów i tramwajów.Ulica Rakowicka – ulica w Krakowie biegnąca od ulicy Lubicz do rzeki Białuchy. Jej nazwa nawiązuje do wsi Rakowice, obecnie będącej częścią Krakowa, odległej o około 2 km w kierunku północno-wschodnim. Przez ulicę przebiega trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

  Przypisy

  1. Marek Kwoczyński: Kraków Plan Miasta – Inwestycje. Kraków: Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Krakowie sp. z o.o., 2007. ISBN 83-919628-2-2.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie – dworzec autobusowy umiejscowiony w Krakowie przy ul. Bosackiej. Posiada 32 stanowiska odjazdowe na konstrukcji dwupoziomowej, z niezależnymi wjazdami oraz budynek dworca stanowiący zaplecze dworcowe.
  Wit Stwosz, także Wit Stosz; niem. Veit Stoß (inne wersje imienia: Feyt, Veydt, Vit, nazwiska: Stoss, Stuos) (ur. ok. 1448 w Horb am Neckar, koło Stuttgartu, zm. jesienią 1533 w Norymberdze) – niemiecki rzeźbiarz, grafik i malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego gotyku w rzeźbie.
  Nastawnia – posterunek techniczny nastawczy mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania ruchem kolejowym, wyposażony w urządzenia nastawcze, blokowe i łączności - z którego ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały (za pomocą semaforów, tarcz manewrowych i innych sygnalizatorów). Jej pracą kieruje dyżurny ruchu.
  Muzem Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" – jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Muzeum powstało na mocy uchwał Rady Miasta Krakowa oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego i zostało wpisane do Rejestru Instytucji Kultury 29 czerwca 2000.
  Rondo Mogilskie – jedno z ważniejszych skrzyżowań głównych ulic w Krakowie, zlokalizowane na północny wschód od Starego Miasta u zbiegu ulic Lubicz, A. Lubomirskiego, al. płk. W. Beliny-Prażmowskiego, Mogilskiej i al. Powstania Warszawskiego. Przez skrzyżowanie przebiega II obwodnica Krakowa w ciągu ulicy Lubomirskiego i alei Powstania Warszawskiego. Jest to skrzyżowanie dwupoziomowe – część nocnej komunikacji autobusowej, komunikacja tramwajowa, piesza i rowerowa odbywa się na obniżonym placu znajdującym się pośrodku otaczających wiaduktów, po których przeprowadzona jest komunikacja drogowa.
  Szkieletor, biurowiec NOT (Naczelnej Organizacji Technicznej) – nieukończony wieżowiec mieszczący się w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy Rondzie Mogilskim. Budynek nieoficjalnie znany jest jako "Szkieletor", nazywany jest także "biurowcem NOT" (Naczelnej Organizacji Technicznej). Rozpoczętej w 1975 budowy wysokościowca nigdy nie ukończono – budynek posiada jedynie żelbetową konstrukcję bez zamocowanej elewacji. Nie jest użytkowany, stanowi jedynie miejsce wywieszania banerów reklamowych.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.