• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trasa Armii Krajowej w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ulica Juliusza Słowackiego w Warszawie – warszawska ulica o długości ok. 1655 metrów, znajdująca się w dzielnicach: Żoliborz oraz Bielany (Marymont-Kaskada, Słodowiec). Ulicę wytyczono przed II wojną światową. Do 1939 roku była częścią ulicy Marymonckiej, następnie przez dwa lata nosiła imię Juliusza Słowackiego, a w okresie 1941-45 nazywano ją Modlinerstrasse (ul. Modlińska). Po wojnie przywrócono jej dawną nazwę.Konotopa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki, pomiędzy Warszawą, Piastowem i Pruszkowem.
  Trasa Toruńska – trasa szybkiego ruchu łącząca północne dzielnice prawobrzeżnej Warszawy, część planowanej ekspresowej obwodnicy Warszawy.
  Trasa Armii Krajowej, widok z wiaduktu w ciągu ul. Powązkowskiej/Maczka

  Trasa Armii Krajowej – trasa szybkiego ruchu łącząca północne dzielnice lewobrzeżnej Warszawy, stanowiąca fragment ekspresowej obwodnicy Warszawy, drogi ekspresowej S8 oraz drogi ekspresowej S7. Jej przedłużeniem po prawobrzeżnej stronie Warszawy jest Trasa Toruńska.

  Droga ekspresowa S8 – budowana polska droga ekspresowa przebiegająca od Wrocławia do Białegostoku. Łączy aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką. Trasa na odcinku Wrocław – Ostrów Maz. stanowi polską część trasy E67, natomiast odcinek Warszawa – Ostrów Maz. to polski odcinek trasy Via Baltica.Wisłostrada - ciąg ulic w Warszawie leżących wzdłuż lewego brzegu Wisły. Warszawska Wisłostrada ma 21 km długości, powstawała 39 miesięcy, została otwarta 22 lipca 1974 roku.
  Tablica pamiątkowa

  Historia[ | edytuj kod]

  Trasę zaczęto budować w latach 80. XX w., likwidując dawne ulice. Wraz z budową trasy przedłużono ulicę Adama Mickiewicza do ulicy Rudzkiej. Odcinek od ulicy Wybrzeże Gdyńskie (Wisłostrada) do ulicy Słowackiego oddano w 1990 roku, natomiast odcinek do Broniewskiego w 1995 roku. W 2001 roku trasa została przedłużona do alei Prymasa Tysiąclecia.

  Krajowa Izba Odwoławcza – instytucja powołana ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. nowelizującą ustawę Prawo zamówień publicznych, w celu rozpoznawania odwołań wnoszonych w toku postępowań o udzielenie zamówień publicznych (przed 2007 r. odwołania rozpatrywały zespoły arbitrów). Postępowanie przed Izbą ma charakter postępowania przed sądem polubownym, a od orzeczenia Izby przysługuje skarga do sądu okręgowego, właściwego według siedziby zamawiającego.Ulica Wybrzeże Gdyńskie w Warszawie – ulica biegnąca wzdłuż lewego brzegu Wisły, część jednej z głównych tras komunikacyjnych miasta - Wisłostrady. Fragment trasy europejskiej E77 i Drogi Krajowej nr. 7.

  W latach 2008–2011 połączenie Trasy AK z al. Prymasa Tysiąclecia zostało przebudowane w węzeł. W 2011 roku oddano do ruchu al. Obrońców Grodna stanowiącą przedłużenie Trasy AK w kierunku zachodnim, w stronę węzła z autostradą A2 w Konotopie.

  Umowa z przedsiębiorstwem Metrostav na przebudowę trasy do parametrów drogi ekspresowej została podpisana 18 lipca 2013 roku, po odrzuceniu 11 czerwca 2013 roku przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania firmy Mota-Engil Central Europe S.A. Prace rozpoczęły się na jesieni 2013 roku, zaś przebudowana arteria została oddana do użytku 21 września 2015 roku.

  Ekspresowa obwodnica Warszawy (EOW) – pierścień planowanych obwodnic Warszawy, na który składa się zespół dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 85 km.Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ekspresowa obwodnica Warszawy
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Brak bezpośredniej łącznicy z ul. Słowackiego z kierunku Konotopy – dojazd możliwy jest ulicami Żelazowską i Włościańską. Zobacz na mapie

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. S8 Konotopa – Powązkowska otwarta. gddkia.gov.pl, 2011-01-19. [dostęp 31 maja 2012].
  2. Metrostav przeprasza za utrudnienia na Trasie AK. rynekinfrastruktury.pl, 2013-10-16. [dostęp 8 czerwca 2014].
  3. Decyzją KIO wybór GDDKiA podtrzymany. Most Grota wyremontuje Metrostav. gddkia.gov.pl, 2013-06-11. [dostęp 12 czerwca 2013].
  4. Jedziemy całą szerokością Trasy AK. gddkia.gov.pl, 2015-09-21. [dostęp 21 września 2015].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Trasa Armii Krajowej/Trasa Toruńska. Odcinek od węzła „Prymasa Tysiąclecia” do węzła „Marki”. siskom.waw.pl. [dostęp 8 czerwca 2014].
 • Ulica Adama Mickiewicza – ulica warszawskiego Żoliborza wytyczona według planu z roku 1925, którego autorami byli Józef Jankowski, Tadeusz Tołwiński oraz Antoni Jawornicki.Aleja Obrońców Grodna – ulica w Warszawie, na terenie dzielnic Bemowo, Wola i Żoliborz, będąca fragmentem Trasy Powązki-Konotopa, czyli drogi ekspresowej S8 oraz trasy europejskiej E67. Nazwę Alei Obrońców Grodna nosi odcinek S8 od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej (czyli ulic Powązkowskiej i gen. Maczka) do granicy miasta. Arteria została zbudowana, aby połączyć autostradę A2 z Trasą Armii Krajowej. Jest częścią budowanej Ekspresowej Obwodnicy Warszawy i po doprowadzeniu drogi ekspresowej S7 na Bemowo na większości długości będzie stanowić wspólny przebieg tras S7 i S8.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji, SISKOM – stowarzyszenie o charakterze non-profit powstałe 25 marca 2006 roku. Jego aktywna działalność polega m.in. na organizacji spotkań informacyjnych, dyskusjach, udziale w konsultacjach społecznych i ma na celu wpływanie na ostateczny kształt rozmaitych projektów. Współpracuje z organizacjami ekologicznymi, aby rozwój infrastruktury drogowej odbywał się z poszanowaniem prawa oraz środowiska naturalnego i był możliwie przyjazny społeczeństwu. Od końca grudnia 2009 roku stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego przyjmującą 1% podatku.
  Autostrada A2, Autostrada Wolności – polska autostrada częściowo płatna, przebiegająca równoleżnikowo przez centralne obszary kraju. Stanowi fragment drogi międzynarodowej E30.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Droga ekspresowa S7 – budowana polska droga ekspresowa Gdańsk – Rabka-Zdrój o łącznej długości ok. 720 km. Leży w ciągu tras europejskich E28 (na odcinku Gdańsk-Lipce - Elbląg-Wschód) i E77. Łączy aglomeracje: gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. Trasa S7 na odcinku Kraków Opatkowice – Rabka-Zdrój stanowi fragment Zakopianki.
  Aleja Prymasa Tysiąclecia – trasa szybkiego ruchu na osi północ-południe przebiegająca w zachodniej części Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.