• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Transit 5BN-3

  Przeczytaj także...
  Thor Able Star - Thor Ablestar - amerykańska rakieta nośna wywodząca się z rakiety IRBM Thor. Wynosiła głównie wojskowe satelity programu Transit wraz z innymi ładunkami eksperymentalnymi. Niektóre z nich pozostają nadal tajne.Transit 5E-3 – amerykański wojskowy satelita naukowy. Zbudowany przez Bureau of Naval Weapons. Wyniesiony jako ładunek dodatkowy satelity Transit 5BN-2.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Start Transitów 5BN-3 i 5E-4 rakietą Thor Able Star

  Transit 5BN-3 – niedoszły amerykański technologiczny satelita wojskowy, który miał testować system nawigacji dla okrętów podwodnych.

  Start odbył się z kosmodromu Vandenberg 21 kwietnia 1964 o godzinie 18:50 GMT, rakietą Thor Able Star, ale nie powiódł się – rakieta wraz z satelitami (Transit 5BN-3 i Transit 5E-4) lotem balistycznym spłonęły w atmosferze. Niepowodzenie oznaczono w katalogach SATCAT/COSPAR: F00297 / 1964-U03.

  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych.

  Ważący 53 kg satelita przenosił generator RTG typu SNAP 9A, z którego po tym locie zrezygnowano na rzecz zasilania słonecznego.

  Transit 5E-4[ | edytuj kod]

  Wraz z satelitą Transit 5BN-3 wyniesiono mniejszego satelitę Transit 5E-4 (SATCAT: F00298) – wojskowego satelitę badawczego. Był to następca m.in. satelity Transit 5E-3.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyclopedia Astronautica (ang.)
 • Jonathan's Space Home Page (ang.)
 • Czas uniwersalny (ang. universal time, UT; Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.Nawigacja satelitarna – rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Vandenberg Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, USA. Baza stanowi centralny kosmodrom amerykańskich sił powietrznych, rezerwowy kosmodrom NASA oraz siedzibę dowództwa 30 Skrzydła Sił Kosmicznych USAF (30th Space Wing).
  Radioizotopowy generator termoelektryczny lub radioizotopowa bateria termoelektryczna (RTG, z ang. radioisotope thermoelectric generator) – generator prądu elektrycznego, w którym źródłem energii jest rozpad izotopu promieniotwórczego, a wydzielone w ten sposób ciepło zamieniane jest na energię elektryczną. Baterie tego typu są używane głównie jako źródła zasilania w satelitach, statkach kosmicznych i nienadzorowanych urządzeniach pracujących zdalnie (boje, latarnie morskie, ALSEP itp.).
  Transit 5BN-3 – niedoszły amerykański technologiczny satelita wojskowy, który miał testować system nawigacji dla okrętów podwodnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.615 sek.