• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Transit 5A-2

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.
  Scout X–3 – amerykańska czterostopniowa rakieta nośna rodziny Scout, całkowicie na paliwo stałe. Występowała w czterech wariantach:

  Transit 5A-2amerykański niedoszły sztuczny satelita. Wystrzelony rakietą Scout X-3, 5 kwietnia 1963 o godz. 03:01:43 GMT, z kosmodromu w Point Arguello, w celu zastąpienia uszkodzonego Transit 5A, na skutek awarii rakiety nośnej nie osiągnął jednak orbity. Ważył 84 kg.

  Transit 5A – amerykański technologiczny satelita wojskowy, działający prototyp, który testował system nawigacji dla okrętów podwodnych US Navy przenoszących pociski balistyczne typu UGM-27 Polaris. Uległ awarii pierwszego dnia misji.Czas uniwersalny (ang. universal time, UT; Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mark Wade: Transit (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line]. [dostęp 2015-03-31].
 • Jonathan McDowell: Launchlog (ang.). Jonathan's Space Home Page. [dostęp 2015-04-01].
 • Pacific Missile Range (PMR) – również Point Arguello – nieczynny amerykański kosmodrom i poligon rakietowy należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Dawniej należący do Marynarki Wojennej USA. W swoim czasie był największym amerykańskim poligonem rakietowym. Sąsiadujący z położoną na północy bazą lotniczą Vandenberg, w Kalifornii. Obecnie wchodzący w skład tej ostatniej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.724 sek.