Animacja transformacji Lorentza
Transformacja Lorentza (przekształcenie Lorentza) – przekształcenie liniowe przestrzeni Minkowskiego umożliwiające obliczenie wielkości fizycznych w poruszającym się układzie odniesienia, jeśli wielkości te znane są w danym układzie.
Andrzej Mariusz Trautman (ur. 4 stycznia 1933 w Warszawie) – profesor zwyczajny, doktor habilitowany, inżynier fizyki teoretycznej, członek rzeczywisty PAN, polski fizyk mający znaczący wkład do teorii grawitacji, a w szczególności do ogólnej teorii względności, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PZPR.Czterowektor – w algebrze tensorowej wektor kontrawariantny. Możliwa jest także konstrukcja wektorów kowariantnych za pomocą izomorfizmu muzycznego oraz tensorów o dowolnej walencji przy pomocy iloczynu tensorowego. Pierwszym elementem czterowektora jest składowa czasowa, a kolejne trzy są to współrzędne przestrzenne.
Przekształceniu Lorentza podlegają 4-wektory: 4-wektor położeń ciał w czasoprzestrzeni
(
c
t
,
x
,
y
,
z
)
,
{\displaystyle (ct,x,y,z),}
4-wektor prędkości ciał w czasoprzestrzeni, 4-wektor energii-pędu, tensory pola elektrycznego i magnetycznego itd.
Funkcje hiperboliczne – funkcje zmiennej rzeczywistej lub zespolonej będących sumą, różnicą lub ilorazem funkcji eksponencjalnych określone następująco:
Konwencja sumacyjna Einsteina – to skrótowy sposób zapisu równań zawierających kilka znaków sumy. Stosuje się go w celu zwiększenia przejrzystości zapisu równań.
Bardziej ogólną transformacją czasoprzestrzeni jest transformacja Poincarego.
Transformacja współrzędnych[ | edytuj kod]
W transformacji Galileusza niezmiennikami są oddzielnie odstęp czasowy zdarzeń oraz ich odległość w przestrzeni. Oznacza to, że odstęp czasu dwóch zdarzeń, zmierzony przez dwóch obserwatorów, poruszających się względem siebie, będzie taki sam. Podobnie odległość przestrzenna zdarzeń, zmierzona przez tych obserwatorów, będzie identyczna. Czas i przestrzeń są w klasycznej fizyce niezależne od siebie. Czas jest wielkością absolutną.
Prawo Ampère’a – prawo wiążące indukcję magnetyczną wokół przewodnika z prądem z natężeniem prądu elektrycznego przepływającego w tym przewodniku. Prawo to wynika z matematycznego twierdzenia Stokesa.Czasoprzestrzeń Minkowskiego – przestrzeń liniowa w fizyce i matematyce, która łącząc czas z przestrzenią trówymiarową umożliwia formalny zapis równań szczególnej teorii względności Einsteina. Nazwę zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Hermannowi Minkowskiemu, który opisał ją w 1907.
W transformacji Lorentza jest inaczej: zachowany jest interwał, tj. odległość zdarzeń w czasoprzestrzeni, podczas gdy upływ czasu i odległość między zdarzeniami zmierzone przez obserwatorów poruszających się względem siebie będą inne, zależne od prędkości. W ten sposób czas trwania tego samego zjawiska czy odległość przestrzenna są wielkościami względnymi, zależnymi od obserwatora.
W fizyce i matematyce grupa Poincarégo jest to grupa izometrii czasoprzestrzeni Minkowskiego. Jest to 10-wymiarowa grupa Liego nazwana na cześć jednego z twórców matematycznych podstaw teorii względności. Abelowa grupa translacji w czasoprzestrzeni jest podgrupą normalną, podczas gdy grupa Lorentza jest podgrupą, czyli pełna grupa Poincaré jest iloczynem półprostym translacji i transformacji Lorentza. Innym sposobem wyprowadzenia grupy Poincaré jest rozszerzenie grupy Lorentza za pomocą jej reprezentacji wektorowej. Zgodnie z programem z Erlangen, geometria czasoprzestrzeni Minkowskiego jest zdefiniowana przez grupę Poincarégo. Wedle tego programu przestrzeń Minkowskiego jest przestrzenią jednorodną dla grupy Poincarégo.Pole elektryczne – stan przestrzeni otaczającej ładunki elektryczne lub zmienne pole magnetyczne. W polu elektrycznym na ładunek elektryczny działa siła elektrostatyczna.
Transformacje współrzędnych czasoprzestrzeni mają najprostszą postać wówczas, gdy odpowiadające sobie osie współrzędnych kartezjańskich inercjalnych układów odniesienia, nieruchomego
K
{\displaystyle K}
i poruszającego się
K
′
,
{\displaystyle K',}
są do siebie wzajemnie równoległe, przy czym układ
K
′
{\displaystyle K'}
porusza się ze stałą prędkością
v
{\displaystyle v}
wzdłuż osi
O
X
.
{\displaystyle OX.}
Jeśli ponadto jako początek odliczania czasu w obu układach
(
t
=
0
)
{\displaystyle (t=0)}
i
(
t
′
=
0
)
{\displaystyle (t'=0)}
wybrany został moment, w którym początki osi współrzędnych
O
{\displaystyle O}
i
O
′
{\displaystyle O'}
w obu układach pokrywają się, to transformacja Lorentza ma postać:
Próżnia – w rozumieniu tradycyjnym pojęcie równoważne pustej przestrzeni. We współczesnej fizyce, technice oraz rozumieniu potocznym pojęcie próżni ma zupełnie odmienne konotacje.Czasoprzestrzeń – zbiór zdarzeń zlokalizowanych w przestrzeni i czasie, wyposażony w strukturę afiniczną i metryczną o określonej postaci, w zależności od analizowanego modelu fizycznej czasoprzestrzeni.
t
′
=
γ
(
t
−
v
⋅
x
c
2
)
,
{\displaystyle t'=\gamma \left(t-{\frac {v\cdot x}{c^{2}}}\right),}
x
′
=
γ
(
x
−
v
t
)
,
{\displaystyle x'=\gamma (x-vt),}
y
′
=
y
,
{\displaystyle y'=y,}
z
′
=
z
,
{\displaystyle z'=z,}
gdzie:
Grupa Lorentza – grupa transformacji układu współrzędnych 4-wymiarowej czasoprzestrzeni Minkowskiego, takich że interwały czasoprzestrzenne nie ulegają zmianie, przy czym początek układu współrzędnych pozostaje bez zmian.
Transformacja Galileusza – jest to transformacja współrzędnych przestrzennych i czasu z jednego układu odniesienia do innego, poruszającego się ruchem jednostajnym prostoliniowym względem pierwszego. W transformacji tej czas i odległości pomiędzy dwoma dowolnymi punktami pozostają stałe, czyli są niezależne od układu odniesienia. Transformacja Galileusza jest zgodna z klasycznymi wyobrażeniami o czasie i przestrzeni. Transformacja zakłada, że prędkość oraz położenie są względne. Wartości te widoczne dla dowolnego obserwatora w każdym inercjalnym układzie odniesienia mogą być różne, ale każda z nich jest prawdziwa. Względność oznacza, że pewne zjawiska fizyczne wyglądają różnie, obserwowane z różnych układów odniesienia. We wszystkich układach zegary obserwatorów mierzą czas absolutny, a więc on nie jest względny. Co więcej, wymiary liniowe obiektów też są identyczne w każdym układzie nieinercjalnym.
γ
=
1
1
−
v
2
c
2
{\displaystyle \gamma ={\frac {1}{\sqrt {1-{\frac {v^{2}}{c^{2}}}}}}}
lub
Przestrzeń afiniczna (rozmaitość liniowa) – w matematyce, abstrakcyjna struktura formalizująca i uogólniająca geometryczno-afiniczne własności przestrzeni euklidesowych; intuicyjnie: przestrzeń liniowa, w której „zapomniano” jej początek. W przestrzeniach afinicznych można odejmować punkty, by wyznaczyć wektory oraz przesuwać punkt o wektor, tzn. dodawać wektory do punktu. W szczególności, nie ma wyróżnionego punktu, który mógłby służyć za początek. Jednowymiarowa przestrzeń afiniczna nazywana jest prostą afiniczną, a dwuwymiarowa – płaszczyzną afiniczną.Paradoks bliźniąt (paradoks zegarów) – eksperyment myślowy w szczególnej teorii względności, którego domniemana sprzeczność ma wykazywać nieprawdziwość tej teorii. Paradoks wynika z wyciągania wniosków z fałszywych założeń.
β
=
v
/
c
,
{\displaystyle \beta ={v/c},}
γ
=
1
1
−
β
2
.
{\displaystyle \gamma ={\frac {1}{\sqrt {1-\beta ^{2}}}}.}
W powyższych wzorach
c
=
299
792
458
m
/
s
{\displaystyle c=299\,792\,458\ \mathrm {m/s} }
– prędkość światła w próżni.
Tensor metryczny jest to symetryczny tensor drugiego rzędu (dwuwymiarowy) opisujący związek danego układu współrzędnych z układem kartezjańskim. Jest on podstawowym pojęciem geometrii różniczkowej (oraz elektrodynamiki, teorii względności i innych teorii których językiem jest geometria różniczkowa), jego podstawowym zastosowaniem jest występowanie w iloczynie skalarnym dwóch wektorów (obowiązuje konwencja sumacyjna):Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
Dla prędkości znacznie mniejszych od prędkości światła w próżni
γ
→
1
{\displaystyle \gamma \to 1}
i
v
c
→
0
,
{\displaystyle {\frac {v}{c}}\to 0,}
transformacja Lorentza staje się równoważna z transformacją Galileusza. Oznacza to, że ta druga jest przybliżeniem transformacji Lorentza dla małych prędkości.
Macierze obrotu w przestrzeni n-wymiarowej tworzą grupę O(n), jeżeli spełniają warunek zachowania długości wektora przy obrotachDylatacja czasu – zjawisko różnic w pomiarze czasu dokonywanym równolegle w dwóch różnych układach odniesienia, z których jeden przemieszcza się względem drugiego. Pomiar dotyczy czasu trwania tego samego zjawiska. Zjawisko było przewidziane w szczególnej teorii względności Alberta Einsteina i następnie potwierdzone doświadczalnie.
Zapis macierzowy[ | edytuj kod]
Czterowektory – to wektory określone w 4-wymiarowej czasoprzestrzeni; wektory te mają współrzędne, powstałe z rzutowania 4-wektora na osie układu; tradycyjnie współrzędnej czasowej (powstałej z rzutowania na oś czasu) nadaje się indeks
0
,
{\displaystyle 0,}
a trzem współrzędnym przestrzennym (powstałym z rzutowania wektora na osie przestrzenne) nadaje się indeksy
1
,
2
,
3.
{\displaystyle 1,2,3.}
Przy takim wyborze wektor położenia zapisuje się w postaci
Prawo Biota-Savarta – prawo stosowane w elektromagnetyzmie i dynamice płynów. Pozwala określić w dowolnym punkcie przestrzeni indukcję pola magnetycznego, której źródłem jest element przewodnika przez który płynie prąd elektryczny. Oryginalna wersja została sformułowana dla pola magnetycznego.Automorfizm – izomorfizm struktury matematycznej na siebie, czyli jej wzajemnie jednoznaczny endomorfizm. W pewnym sensie jest to symetria obiektu – sposób odwzorowania obiektu na siebie przy zachowaniu całej jego struktury.
(
x
0
,
x
1
,
x
2
,
x
3
)
,
{\displaystyle (x^{0},\ x^{1},\ x^{2},\ x^{3}),}
gdzie:
Translacja, przesunięcie – przekształcenie prostej, płaszczyzny lub dowolnej przestrzeni afinicznej, które można intuicyjnie rozumieć jako równoległe przesunięcie wszystkich punktów dziedziny bez deformacji i obracania.Wielka Encyklopedia Powszechna PWN – polska encyklopedia powszechna wydana w latach 1962–1970 w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
x
0
=
c
t
,
x
1
=
x
,
x
2
=
y
,
x
3
=
z
{\displaystyle x^{0}=ct,\ x^{1}=x,\ x^{2}=y,\ x^{3}=z}
lub w skrócie
Podgrupa – w teorii grup zbiór elementów danej grupy, który sam tworzy grupę z działaniem grupy wyjściowej; inaczej podzbiór grupy zamknięty na działanie grupowe i branie odwrotności, który zawiera jej element neutralny (zob. działanie wewnętrzne).
x
α
,
{\displaystyle x^{\alpha },}
gdzie domyślnie indeks
α
{\displaystyle \alpha }
przyjmuje wartości:
α
=
0
,
1
,
2
,
3.
{\displaystyle \alpha =0,1,2,3.}
W wartościach współrzędnych czterowektorów kryje się wybór konkretnego układu współrzędnych.
Aby uzyskać współrzędne dowolnego 4-wektora
A
{\displaystyle A}
w innym układzie, należy dokonać transformacji Lorentza, mnożąc „stary” wektor przez macierz Lorentza
B
=
Λ
A
,
{\displaystyle B=\Lambda \,A,}
co oznacza, że nowe współrzędne wyrażają się przez stare następująco (stosujemy konwencję sumacyjną Einsteina)
B
α
′
=
Λ
α
α
′
A
α
,
{\displaystyle B^{\alpha '}=\Lambda _{\alpha }^{\alpha '}A^{\alpha },}
gdzie:
α
,
α
′
=
0
,
1
,
2
,
3
,
{\displaystyle \alpha ,\alpha '=0,1,2,3,}
A
α
{\displaystyle A^{\alpha }}
– współrzędne wektora w oryginalnym układzie współrzędnych,
B
α
′
{\displaystyle B^{\alpha '}}
– współrzędne wektora w nowym układzie współrzędnych,
Λ
α
α
′
{\displaystyle \Lambda _{\alpha }^{\alpha '}}
– elementy macierzy transformacji Lorentza między starym a nowym układem współrzędnych.
Tensorem metrycznym przestrzeni Minkowskiego jest macierz
4
×
4
{\displaystyle 4\times 4}
g
α
β
=
[
−
1
0
0
0
0
1
0
0
0
0
1
0
0
0
0
1
]
,
{\displaystyle g_{\alpha \beta }={\begin{bmatrix}-1&0&0&0\\0&1&0&0\\0&0&1&0\\0&0&0&1\end{bmatrix}},}
tj. składowe diagonalne są niezerowe,
g
00
=
−
1
,
{\displaystyle g_{00}=-1,}
g
11
=
g
22
=
g
33
=
1
,
{\displaystyle g_{11}=g_{22}=g_{33}=1,}
a wszystkie inne zerują się.
Przekształcenie układu współrzędnych opisane macierzą
Λ
{\displaystyle \Lambda }
będzie transformacją Lorentza, gdy:
pozostawia niezmieniony tensor metryczny, tj. prawdziwe będzie poniższe równanie
Λ
α
α
′
Λ
β
β
′
g
α
β
=
g
α
′
β
′
,
{\displaystyle \Lambda _{\alpha }^{\alpha '}\Lambda _{\beta }^{\beta '}g^{\alpha \beta }=g^{\alpha '\beta '},}
wyznacznik macierzy
Λ
{\displaystyle \Lambda }
wynosi
−
1
,
{\displaystyle -1,}
tj.
det
(
Λ
α
α
′
)
=
−
1.
{\displaystyle \det(\Lambda _{\alpha }^{\alpha '})=-1.}
Podstrony: 1 [2] [3] [4]