• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Transaero  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (ang.: Suvanabhumi Airport, lub (New) Bangkok International Airport, kod IATA: BKK, kod ICAO: VTBS) - międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od Bangkoku. Jest największym portem lotniczym Tajlandii i jednym z największych na świecie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 września 2006, kiedy przejął rolę lotniska międzynarodowego i desygnację BKK od portu lotniczego Bangkok-Don Muang (obecnie desygnowanego kodem DMK).
  Boeing 737-400 po starcie z lotniska Heathrow
  Boeing 737-500 na moskiewskim lotnisku Domodiedowo
  Tupolew TU-214 po starcie z lotniska w Kazaniu
  Boeing-777-200ER
  Wycofany samolot DC-10
  Boeing 747-300 na lotnisku w Domodiedowo w Moskwie
  Boeing-747-400
  Boeing-767-200ER
  Boeing 737-300
  Boeing 747-200 na płycie lotniska w Monastyrze
  Boeing 777
  Ił-86 – samoloty tego typu zostały wycofane przez Transaero
  Boeing 767 na lotnisku w Bangkoku

  Transaero (ros. Трансаэро) – byłe rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Moskwie. Obsługiwały połączenia krajowe, do Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej, jak również połączenia czarterowe. Głównym hubem był port lotniczy Domodiedowo, natomiast portem zapasowym port lotniczy Szeremietiewo. Linie zakończyły działalność 26 października 2015.

  Port lotniczy Moskwa-Wnukowo (ros.: Aэропорт Внуково, ang.: Vnukovo Airport) (kod IATA: VKO, kod ICAO: UUWW) – trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie. Zlokalizowane jest 28 km od centrum miasta (choć formalnie znajduje się w jego granicach administracyjnych jako dzielnica-eksklawa Moskwy Wnukowo).Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Linie partnerskie
 • 3 Flota
 • 4 Kierunki
 • 4.1 Ameryka Północna
 • 4.1.1 Karaiby
 • 4.2 Afryka
 • 4.3 Azja
 • 4.3.1 Azja Środkowa
 • 4.3.2 Azja Wschodnia
 • 4.3.3 Azja Południowa
 • 4.3.4 Azja Południowo-Wschodnia
 • 4.3.5 Azja Południowo-Zachodnia
 • 4.4 Europa
 • 5 Wycofane samoloty
 • 6 Wypadki
 • 7 Przypisy
 • Historia[]

  Spółka Akcyjna Transaero powstała w dniu 28 grudnia 1990. Przewoźnik operował tylko na trasach czarterowych samolotami wydzierżawionymi od Aerofłotu. Transaero był drugim, za Aerofłotem rosyjskim przewoźnikiem, który został dopuszczony do obsługi połączeń regularnych. Pierwsze połączenie czarterowe przewoźnik otworzył 5 listopada 1991 na trasie:

  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Azja Południowa – region Azji obejmujący kraje subkontynentu indyjskiego na południe od Himalajów, czyli: Indie, Pakistan, Afganistan, Nepal, Bhutan, Bangladesz oraz wyspiarskie państwa Sri Lankę i Malediwy.
 • MoskwaTel Awiw
 • W lipcu 1992 Transaero otrzymał własne samoloty Ił-86. Przewoźnik w styczniu 1993 uruchomił pierwsze połączenie krajowe na trasie:

 • MoskwaNorylsk
 • Kolejnymi kierunkami, otwartymi przez Transaero z Moskwy były:

 • Kijów
 • Soczi
 • Ałmaty
 • W tym samym roku, przewoźnik przekształcił połączenie do Tel Awiwu z czarterowego, w połączenie rejsowe. W latach 1993-1994 Transaero zaczął operować zachodnimi maszynami. Pierwsze tego typu maszyny we flocie przewoźnika to:

 • Boeing 737-200
 • Boeing 757-200
 • Transaero był również pierwszą rosyjską linią lotniczą, która zaczęła korzystać z programu lojalnościowego, który pojawił się w Transaero w 1995. W 1997 linia otrzymała certyfikat CAA. W grudniu 1998 Transaero otworzył połączenie z Moskwy na lotnisko Londyn-Gatwick. W następnych latach przewoźnik wprowadzał kolejne typy samolotów:

  Uralsk (kaz. Орал, Orał, ros. Уральск, Uralsk) – miasto w zachodnim Kazachstanie, na rzeką Ural. Ludność: 212,9 tys. (1999). Ośrodek administracyjny obwodu zachodniokazachstańskiego. Kazachowie stanowią 72% ludności miasta.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
 • Boeing 737-300
 • Boeing 737-400
 • Boeing 737-700
 • Boeing 767-200
 • Boeing 767-300
 • W 2003 Transaero składa zamówienie na 10 samolotów Tu-214. W 2005 Transaero dodaje do floty pasażerskie samoloty Boeing 747, i staje się pierwszym przewoźnikiem w Rosji, który użytkuje tego typu samoloty. Pierwszy egzemplarz wyleasingowany od linii Virgin Atlantic Airways, obsługiwał rejsy do Tel Awiwu, oraz czartery do kurortów wypoczynkowych. W maju 2005 Transaero rozpoczął rejsy między Moskwą a Montrealem, a w 2006 do kanadyjskiej siatki połączeń Transaero dodał również kierunek do Toronto.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Omsk (ros. Омск) – miasto w Rosji, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, przy ujściu rzeki Om do Irtyszu. Stolica obwodu omskiego.

  W październiku 2009 Austrian Airlines i Transaero Airlines zawarły umowę code-share w Moskwie, porozumienie obejmowało trasę z Wiednia do Moskwy.

  W kwietniu 2010 roku, linie Transaero zaaranżowały leasing 9 Boeingów 747-400 należących wcześniej do Japan Airlines które zostały wprowadzone do floty w latach 2010-2012, a w grudniu 2010 roku ogłoszono że linie zwiększają zamówienie do 12 sztuk. W październiku 2010 roku, Transaero uruchomił loty do Pekinu, Miami i Nowego Jorku. To oznaczało powrót Transaero do Stanów Zjednoczonych. Pekin stał się drugą destynacją w Chinach po Sanya.

  Port lotniczy Krasnodar (IATA: KRR, ICAO: URKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 25 km na wschód od centrum Krasnodaru, w Kraju Krasnodarskim, w Rosji.Szymkent (kaz. Шымкент; ros. Шымкент, Szymkient, dawniej Чимкент, Czimkient; również Symkent, Czymkent) – miasto leżące na południowych krańcach Kazachstanu, przy granicy z Uzbekistanem. Ośrodek administracyjny obwodu południowokazachstańskiego. W mieście rozwinęło się górnictwo i hutnictwo ołowiu, przemysł maszynowy, chemiczny, mineralny, włókienniczy, skórzany (karakuły), spożywczy. Rafineria ropy naftowej; węzeł kolejowy; szkoły wyższe, teatry, muzeum.

  W 2011 roku Transaero otrzymały 4 samoloty Boeing 777-300 które wcześniej należały do Singapore Airlines. Również w 2011 roku linie złożyły zamówienie na 4 Boeingi 787 oraz 4 Boeingi 747-8, w tym samym roku zawarto też porozumienie na zakup 4 Airbusów A380.

  W dniu 29 kwietnia 2012 wznowiono loty między Moskwą i Los Angeles, wykorzystując 777-200ER. W 2013 roku linie przewiozły prawie 12,5 mln osób i posiadały 98 samolotów.

  Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

  W 2014 roku zaczęły się problemy finansowe linii lotniczej. Wraz z gwałtownym spadkiem wartości rubla i jego dewaluacją, zmniejszeniu uległa liczba rosyjskich pasażerów latających na zagranicznych trasach. Konsekwencją problemów była decyzja Aerofłotu o zakupie za symbolicznego 1 rubla 75% udziałów w Transaero. Jednakże 2 października 2015 Aeroflot wycofał swoją ofertę, twierdząc że porozumienie z Transaero nie zostało osiągnięte w terminie. W tym samym dniu dług linii wzrósł do 3,9 mld euro (260 mld rubli), a Transaero ogłosiło że zamierza zakończyć wszystkie operacje lotnicze w dniu 15 grudnia 2015 w obliczu nieuchronnego bankructwa. Aeroflot ogłosił wkrótce po tym chęć przejęcia 34 samolotów użytkowanych przez Transaero, z czego 20 to modele daleko dystansowe. Po tej informacji linie zawiesiły sprzedaży biletów oraz drastyczne zmniejszono liczbę oferowanych połączeń.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Port lotniczy Chabarowsk (IATA: KHV, ICAO: UHHH) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od Chabarowska, w Kraju Chabarowskim, w Rosji. Port obsługują takie linie jak Asiana Airlines, Air Koryo czy Aerofłot.

  W dniu 20 października 2015 roku, linie S7 Airlines ogłosiły że są zainteresowane zakupem 50 procent udziałów upadających linii lotniczych. Transakcja nie doszła jednak do skutku, natomiast w dniu 24 października 2015 roku rosyjskie władze ogłosiły że certyfikat przewoźnika lotniczego Transaero zostanie cofnięty w terminie 48 godzin, tłumacząc swoją decyzję tym że ogromne zadłużenie Transaero, sprawia że dalsze działanie linii stanowiłoby realne zagrożenie dla pasażerów. Część tras zagranicznych przewoźnika została przejęta przez Aerofłot co wiązało się ze zobowiązaniem zatrudnienia 6385 byłych pracowników Transaero.

  Kustanaj (od roku 1997 Қостанай "Kostanaj") to miasto obwodowe w północnej części Kazachstanu leżące nad rzeką Toboł. Zamieszkiwane jest przez około 228 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłu chemicznego (sztuczne włókna), metalowego, materiałów budowlanych, skórzano-obuwniczego, odzieżowego, spożywczego oraz węzłem kolejowym Posiada wyższą szkołę pedagogiczną oraz muzeum regionalne, założone w 1879.Teneryfa (hiszp. Tenerife) – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki, zaliczana do Makaronezji. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską. Teneryfa, choć geograficznie leży w północnej Afryce, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Obowiązującą na wyspie walutą jest Euro, a językiem urzędowym język hiszpański. Z mieszkańcami można się też porozumiewać w językach angielskim i niemieckim, w tych językach są też niektóre tablice informacyjne.

  Przed zamknięciem linie rozpoczęły przebazowywanie swojej floty na lotnisko Teruel w Hiszpanii. Wśród przebazowanych samolotów znalazło się 6 z 9 Boeingów 747, oraz prawie połowa floty średniego zasięgu składająca się z samolotów Boeing 737. Ostatni lot Transaero odbył się pomiędzy lotniskiem Sokol w pobliżu Magadanu a Portem lotniczym Moskwa-Wnukowo w dniu 26 października 2015.

  Pafos (gr. Πάφος) – miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, ważny ośrodek turystyczny. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.S7 Airlines (wcześniej znane jako Sibir Airlines, ros. Авиакомпания "Сибирь") – prywatne, rosyjskie linie lotnicze, drugie co do wielkości przewozów pasażerskich w Rosji. Linia dysponuje 36 samolotami. Linia systematycznie zwiększa i unowocześnia swoją flotę. Kilka lat temu flota składała się głównie z wysłużonych radzieckich samolotów Tu-154, Ił-86 oraz kilku zachodnich maszyn A310. Dzisiaj linia dysponuje kilkunastoma Boeingami B-737-800 i kilkunastoma maszynami typu Airbus A319 oraz A320. Samoloty A310 są wycofywane. Linie lotnicze z dniem 15 listopada 2010 roku stały się pełnoprawnym członkiem aliansu lotniczego Oneworld.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Kustanaj (IATA: KSN, ICAO: UAUU) - port lotniczy położony w Kustanaj, w obwodzie kustanajskim, w Kazachstanie.
  Port lotniczy Odessa (ukr.: Міжнародний аеропорт "Одеса", ros.: Международный аэропорт "Одесса", ang.: Odessa International Airport, kod IATA: ODS, kod ICAO: UKOO) - międzynarodowy lotnisko w Odessie, na Ukrainie. Został zbudowany w 1961.
  Atyrau (kaz. Атырау; do 1991 Gurjew, ros. Гурьев) – miasto w Kazachstanie, ośrodek administracyjny obwodu atyrauskiego. Port nad rzeką Ural, w pobliżu jej ujścia do Morza Kaspijskiego. Miasto liczy 146 433 mieszkańców (2006).
  Port lotniczy Salzburg (IATA: SZG, ICAO: LOWS) – międzynarodowy port lotniczy połony 4 km na zachód od Salzburga, w kraju związkowym Salzburg, w Austrii.
  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.
  Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.106 sek.