Tramwaje w Sybinie
Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) – miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.Timiș2 – typ tramwaju wyprodukowanego w liczbie 541 sztuk w rumuńskiej Timișoarze. Produkowana była zarówno odmiana normalnotorowa (446 sztuk), jak i wąskotorowa (95 sztuk). Każdy skład złożony był z czteroosiowego wagonu silnikowego oraz czteroosiowej doczepy; wagony wytwarzano w latach 1970–1990 w Timișoarze w Rumunii.
Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
Tramwaje w Sybinie − system komunikacji tramwajowej działający w rumuńskim mieście Sybin.
Historia[ | edytuj kod]
Pierwsze plany budowy tramwajów w Sybinie pochodzą z 1893. Tramwaje w Sybinie uruchomiono w 1905. W kolejnych latach sieć tramwajową rozbudowywano:
Do 1948 w mieście działały dwie linie:
W 1948 wybudowano nową linię do miejscowości Răşinari. Na linii do Răşinari na początku eksploatacji tymczasowo kursowały ciężarówki z generatorem prądu na przyczepie. W 1966 z powodu wyeksploatowania zlikwidowano linię Turnișor gară − Piața Cibin. W 1967 zlikwidowano linię Piața Cibin − Gara Sibiu, którą zastąpiono autobusami. W latach 1969−1972 zlikwidowano ostatnie dwie linie miejskie: Gară − Fabrica de confecții i Fabrica de confecții − Cimitir. Wówczas pozostała tylko podmiejska linia do Răşinari. Na początku lat 90. w zajezdni wybuchł pożar.
Linia[ | edytuj kod]
Linia tramwajowa zaczyna się na skraju miasta przy cmentarzu:
Na krańcach linii znajdują się trójkąty nawrotowe.
Tabor[ | edytuj kod]
Do pożaru zajezdni eksploatowano tramwaje Timiș2. Po pożarze zajezdni w latach 1995−1996 z Genewy sprowadzono łącznie 8 tramwajów:
Ze sprowadzonego taboru do dzisiaj zachowało się 6 wagonów (po trzy Be4/4 i B4).