• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tramwaje w Recife

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Campinas (wym. [kɐ̃ːˈpinɐs]) – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, we wschodniej części stanu São Paulo, położone 100 km na północ od São Paulo. Według spisu ludności z 2010 r. Populacja miasta wynosi 1 080 999, co czyni go czternastym najbardziej zaludnionym miastem Brazylii i trzecią pod względem liczby ludności gminą w stanie São Paulo. Obszar metropolitalny miasta, Metropolitan Region of Campinas, obejmuje dwadzieścia gmin o łącznej liczbie 3665363 osób.
  Recife (wym. [ʁeˈsifi]) – miasto we wschodniej Brazylii, liczące razem z przedmieściami 3,4 mln mieszkańców.
  .mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

  Tramwaje w Recife − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w brazylijskim mieście Recife, działający w latach 1867−1960.

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Historia[ | edytuj kod]

  Tramwaje konne i parowe[ | edytuj kod]

  Pierwsze tramwaje na ulice Recife wyjechały 5 stycznia 1867, były to tramwaje parowe, które kursowały po trasie o rozstawie szyn wynoszącym 1219 mm. Pierwsza linia połączyła port z Apipucos. Do obsługi linii zakupiono 2 parowozy wyprodukowane w 1866 w Manning Wardle & Co. w Leeds. Kolejnych 5 podobnych lokomotyw dostarczono w ciągu kolejnych 4 lat. Wagony pasażerskie wybudowała firma George Starbuck w Birkenhead. Linią zarządzała spółka Recife as the Estrada de Ferro de Caxangá. Następnie linię przedłużono do Dois Irmãos, a 24 czerwca 1870 przedłużono do Caxangá. 24 grudnia 1871 otwarto linię do Arraial (Casa Amarela). 20 czerwca 1870 spółka Trilhos Urbanos do Recife a Olinda e Beberibe otworzyła swoją pierwszą linię tramwaju parowego do Olinda, a w lipcu otworzyła drugą linię do Beberibe. Rozstaw szyn na obu liniach wynosił 1400 mm. Spółka ta zamówiła parowozy w firmie Manning Wardle, a wagony pasażerskie w John Stephenson z Nowego Jorku. 22 września 1871 spółka Ferro-Carril de Pernambuco otworzyła linię tramwaju konnego do Madalena. W 1882 spółka ta miała 50 wagonów i 400 mułów.

  Tramwaj parowy – dawny pojazd szynowy służący do komunikacji miejskiej, napędzany maszyną parową. Istniały dwa podstawowe typy tego pojazdu: albo w silnik parowy wyposażony był bezpośrednio wagon, albo skład ciągnięty był przez stosunkowo niewielką lokomotywę parową.Vitória – miasto w Brazylii położone nad Oceanem Atlantyckim, stolica stanu Espírito Santo. W Vitórii znajduje się polski konsulat honorowy.

  Tramwaje elektryczne[ | edytuj kod]

  W 1913 rozpoczęto budowę pierwszej linii tramwaju elektrycznego. Pierwsze jazdy próbne odbyły się w listopadzie 1913, a otwarcie linii nastąpiło 13 maja 1914. Linia połączyła wyspę Recife z Boa Vista przez Santo Antônio. Rozstaw szyn na linii wynosił 1000 mm. Do obsługi linii zakupiono w firmie J. G. Brill 100 tramwajów w tym 70 wagonów silnikowych i 30 doczepnych oraz 25 piętrowych tramwajów w firmie United Electric of Preston. 12 października 1914 zelektryfikowano linię do Olinda. W 1915 tramwaje elektryczne doprowadzono do Várzea. W 1917 zelektryfikowano linie do Dois Irmãos i Arraial. Ostatnią linię tramwaju parowego do Beberibe zelektryfikowano w 1922. 25 października 1924 otwarto linię do Boa Viagem. W tym czasie planowano budowę linii do Jaboatão, której jednak nie zbudowano. W latach 20. XX w. w eksploatacji było 130 wagonów silnikowych i 110 wagonów doczepnych, które kursowały po trasach o długości wynoszącej 141 km, był to trzeci pod względem wielkości system tramwajowy w Brazylii. W 1928 dotychczasowego właściciela tramwajów kupiła spółka Electric Bond & Share Company. W 1940 sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych czteroosiowe tramwaje. Po zakończeniu II wojny światowej tramwaje zaczęły przynosić straty. W 1951 zlikwidowano tramwaje na wyspie Recife i w Santo Antonio. W marcu 1954 zlikwidowano ostatnią linię w mieście pomiędzy Boa Vista i Madalena. Po likwidacji sieci część wagonów i infrastruktury przeniesiono do Vitória, Belo Horizonte i Campinas. Po zamknięciu sieci spółka została oskarżona o złamanie umowy, wówczas przywrócono kursowanie tramwajów na trasie Boa Visa − Fundão. Ostatecznie linię tą zamknięto w 1960. Jeden wagon o nr 104 został zachowany do celów muzealnych i obecnie znajduje się w Museu do Homem do Nordeste gdzie trafił w 1985.

  Tramwaj konny – dawny lekki pojazd szynowy służący do komunikacji miejskiej, zaprzęgany w jednego lub dwa konie, rozpowszechniony od połowy XIX wieku.Belo Horizonte (wym. [ˌbɛloɾiˈzõtʃi]) – miasto w Brazylii, liczące ok. 2,5 milionów mieszkańców, a razem z przedmieściami około 5 milionów.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • tramz.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.