• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tramwaje w Monterrey

  Przeczytaj także...
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  .mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

  Tramwaje w Monterrey − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w meksykańskim mieście Monterrey, działający w latach 1883−1932.

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Metro w Monterrey (formalnie Metrorrey) - system metra w Monterrey w stanie Nuevo León w Meksyku. Jest to najmłodszy system metra w tym kraju uruchomiony w 1991 r. Obecnie eksploatowane są dwie linie o długości 31 km z 32 stacjami. Pod koniec 2008 r. z usług metra skorzystało 136,6 mln osób, zaś dziennie w 2009 r. metro przewoziło średnio 370 600 pasażerów.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1883 uruchomiono pierwsze tramwaje ciągnięte przez muły. Operatorem była spółka Ferrocarril Urbano. W 1887 inna spółka Ferrocarril de Monterrey y Topo-Chico otworzyła linię podmiejską od Monterrey na północ do Topo-Chico. Począwszy od 1892 miasto przyznawało kolejne koncesje na budowę tramwajów elektrycznych (1896, 1903 i 1904), jednak wówczas nie wybudowano tramwajów elektrycznych. 16 maja 1905 została założono w Toronto spółka Monterrey Railway, Light & Power Co., która wykupiła tramwaje konne i rozpoczęła budowę normalnotorowej sieci tramwajów elektrycznych. 25 lipca 1907 otwarto pierwszą linię tramwaju elektrycznego z Monterrey do Topo-Chico. Oprócz linii podmiejskiej w Monterrey była rozwinięta sieć tramwajów miejskich. 10 marca 1908 otwarto linię w Monterrey łączącą wschodnią część miasta z zachodnią. Według McGraw Electric Railway Directory z 1924 w Monterrey było 37 km tras tramwajowych po których kursowało 29 wagonów. W 1930 tramwaje zostały przejęte przez Sociedad Cooperativa de Tranviarios y Autobuseros de Monterrey. 30 maja 1932 zlikwidowano tramwaje.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Metro w Monterrey
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Electric transport in Latin America (ang.). tramz.com. [dostęp 2011-09-09].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.639 sek.