• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tramwaje w Gdańsku  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Długi Targ – reprezentacyjny plac w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście, na Głównym Mieście. Pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską.Stanisław Supłatowicz, Sat-Okh (w języku shawnee Długie Pióro, ur. prawdopodobnie 15 kwietnia 1920 w Kanadzie, zm. 3 lipca 2003 w Gdańsku) − żołnierz AK, pisarz, gawędziarz, artysta.

  Tramwaje w Gdańsku – system komunikacji tramwajowej w Gdańsku obsługiwany przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

  Długość gdańskiej sieci tramwajowej wynosi 55,6 km. Rozstaw szyn to 1435 mm. Łączna długość toru pojedynczego wynosi 109,2 km. Tramwaje zasilane są z sieci jezdnej prądem stałym o napięciu 600 V.

  Młode Miasto (niem. Jungstadt) – obszar w Gdańsku, w dzielnicach Śródmieście i Młyniska, otoczony wodami Kanału Raduni, Motławy i Wisły.Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka sieci
 • 2 Historia komunikacji tramwajowej w Gdańsku
 • 2.1 Tramwaj konny
 • 2.2 Początek tramwajów elektrycznych
 • 2.3 Tramwaje podczas I wojny światowej
 • 2.4 Tramwaje w Wolnym Mieście Gdańsku
 • 2.5 Tabor elektryczny do 1945
 • 2.6 Odbudowa po 1945 roku
 • 2.7 1947-1989
 • 2.8 Po 1989
 • 2.9 Dalsze plany
 • 2.10 Dawne zajezdnie
 • 2.10.1 Nieeksploatowane
 • 2.10.2 Nieistniejące zajezdnie w Gdańsku
 • 3 Linie tramwajowe
 • 4 Infrastruktura
 • 4.1 Zajezdnie tramwajowe
 • 4.2 Pętle tramwajowe
 • 4.2.1 Pętle uliczne
 • 4.2.2 Krańcówki
 • 4.2.3 Rozjazdy nakładkowe
 • 4.3 System Informacji Pasażerskiej
 • 5 Tabor
 • 5.1 Tabor obsługujący regularne linie
 • 5.2 Udział wagonów (pociągów) niskowejściowych i niskopodłogowych
 • 5.3 Tabor historyczny
 • 5.4 Tabor techniczny
 • 5.5 Patroni gdańskich tramwajów
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.Maurycy Ferber (łac. Mauritius Ferber) (ur. 1471 w Gdańsku, zm. 1 lipca 1537 w Lidzbarku Warmińskim) – biskup warmiński.

  Charakterystyka sieci[]

  Całość sieci znajduje się w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Torowiska są w 85% długości wydzielone z ruchu ulicznego. Zdecydowana większość tras jest dwutorowa, wyjątkiem są odcinki jednotorowe w dzielnicach Brzeźno i Nowy Port, jednakże nie odbywa się na nich ruch kolizyjny – pełnią one funkcje pętli ulicznych.

  Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (kod IATA: GDN, kod ICAO: EPGD) – międzynarodowy port lotniczy położony w gdańskiej dzielnicy Matarnia nieopodal wsi Rębiechowo, od której wzięło swoją pierwotną nazwę, w dogodnej lokalizacji od centrów miejskich Gdańska (10 km), Sopotu (10 km) i Gdyni (23 km). Port położony jest niedaleko trójmiejskiej obwodnicy oraz przy skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych. W promieniu 100 km od niego mieszka ok. 2,5 mln osób. Gdańskie lotnisko stanowi także lotnisko zapasowe dla warszawskiego Lotniska Chopina.Rębiechowo (kaszb. Rãbiechòwò, niem. Rambechau) – osada rolniczo-przemysłowa w Gdańsku, w dzielnicach Matarnia i Kokoszki. Leży na zachodnim krańcu obu dzielnic, a jego zachodnia granica pokrywa się z granicą miasta. Rębiechowo jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią miasta.

  Sieć tramwajowa pokrywa przede wszystkim Dolny Taras i Śródmieście, łącząc również Wyspę Portową czy Siedlce. W 2007 roku linia tramwajowa dotarła na Chełm, w 2012 ukończono trasę na Łostowice i Orunię Górną przez Ujeścisko, a w 2015 na Piecki, Migowo i do Brętowa. Zachodnie dzielnice miasta obecnie pozbawione są komunikacji tramwajowej.

  Ulica Jana z Kolna (niem. Schichaugasse) – ulica w Gdańsku, przebiegająca przez Nowe Szkoty, Młode Miasto, Stare Miasto. Łączy śródmieście z Węzłem Kliniczna. Swoim położeniem wyznacza wschodnią granicę Młodego Miasta. Na całej długości ulicy przebiegają szyny tramwajowe. Poruszają się po nich tramwaje linii 7, 8, 10. Część drogi krajowej nr 1E75 E77.Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.

  Linia tramwajowa na Chełm jest najbardziej stromą linią tramwajową w Polsce. Trzy pętle tramwajowe (Jelitkowo, Brzeźno Plaża, Stogi Plaża) oraz przystanek końcowy Brzeźno położone są w odległości kilkuset metrów od brzegu Zatoki Gdańskiej, w związku z czym mają duże znaczenie dla obsługi ruchu turystycznego.

  Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.Brama Żuławska (pierwotnie Brama Długich Ogrodów; niem. Langgarter Tor) – zabytkowa brama miejska w Gdańsku, znajdująca się w Śródmieściu przy ul. Długie Ogrody.

  Torowiska biegną głównie przez tereny zurbanizowane, wyjątkiem jest linia do kąpieliska morskiego na Stogach biegnąca przez Las Miejski.

  Linia tramwajowa na Chełm posiada cechy szybkiego tramwaju.

  Tramwaje stacjonują w dwóch zajezdniach, przy ulicy Wita Stwosza w Strzyży oraz przy ulicy Władysława IV w Nowym Porcie. W halach mieści się około 40% wszystkich tramwajów.

  Tramwaje w Gdańsku
  Bombardier Flexity Classic na pętli Strzyża, 2009 rok
  Konstal 114Na na pętli Zaspa, 2005 rok
  N8C-NF w centrum, 2010 rok
  N8C-NF na Trasie W-Z, 2011 rok


  Ulica 3 Maja (niem. Nordpromenade) – jedna z najważniejszych ulic gdańskiego Śródmieścia. Przebiega południkowo na wschodniej skarpie Grodziska.Zakład Komunikacji Miejskiej sp. z o.o w Gdańsku – firma zajmująca się usługami związanymi z rozkładowym transportem pasażerskim i transportem w komunikacji miejskiej. Jest największym przewoźnikiem w sieci ZTM Gdańsk.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolny Taras - nieformalne określenie nadmorskich dzielnic mieszkalnych Trójmiasta położonych na terenach o bardzo niskiej wysokości bezwzględnej n.p.m.
  Bombardier Flexity Classic – rodzina tramwajów produkowanych przez kanadyjski koncern Bombardier Transportation od 1999 roku.
  Stanisława Przybyszewska (ur. 1 października 1901 w Krakowie, zm. 15 sierpnia 1935 w Gdańsku) – polska dramatopisarka, powieściopisarka.
  Szadółki (kaszb. Szëdlëkòwò lub też Szëdôłkòwò, Szadółczi, niem. Schüddelkau) – osada mieszkalno-rolnicza położona na Wysoczyźnie Gdańskiej, pomiędzy Jasieniem i Kowalami, przy drodze do Kolbud i Otomina (ul. Jabłoniowa), ok. 12 km od centrum miasta. Obecnie część osiedla Jasień, do niedawna funkcjonowała jako wieś sołecka miasta Gdańska.
  Joachim Adam Oelhaf (Oelhafen, Oelhavius) (ur. 12 grudnia 1570 w Gdańsku, zm. 20 kwietnia 1630) – anatom i lekarz. Był synem Joachima i Elżbiety z domu Bartsch. Uczył się w Gimnazjum Akademickim w Gdańsku, następnie (1588–1593) studiował w Wittenberdze, potem w Altdorfie, Krakowie, Padwie i w Montpellier. W 1600 roku uzyskał w Montpellier doktorat z filozofii i medycyny. W Gdańsku został lekarzem miejskim oraz lekarzem nadwornym Zygmunta III Wazy. Przeprowadził pierwszą na ziemiach polskich publiczną sekcję zwłok. Wykładał medycynę i nauki przyrodnicze w Gimnazjum Akademickim (1603–1630). Założył na wałach miejskich Gdańska ogród botaniczny, w którym hodował rośliny lecznicze. Był żonaty dwa razy – z Anną Haveradt (1602) i z Anną Trunck (1619). Był ojcem Mikołaja Oelhafa. Zmarł w czasie epidemii dżumy.
  Ulica Długa – reprezentacyjna ulica Gdańska, biegnąca przez Główne Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Drogę Królewską.
  Johanna Henrietta Schopenhauer (ur. 9 lipca 1766 w Gdańsku, zm. 16 kwietnia 1838 w Jenie) – niemiecka pisarka, matka Arthura Schopenhauera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.