• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tramwaje Warszawskie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo produkujące pojazdy szynowe założone w 1920 w Poznaniu. W 1997 spółka przyjęła obecną nazwę i weszła w skład grupy H. Cegielski – Poznań, a od 2010 jej wyłącznym akcjonariuszem i właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.Pesa Tramicus – jednoprzestrzenny, jednokierunkowy tramwaj niskopodłogowy, wyprodukowany w zakładach Pesa w Bydgoszczy. Jest to tramwaj o trzech (121N) lub pięciu (120N i 122N) członach połączonych przegubami harmonijkowymi. W latach 2006–2008 wyprodukowano w sumie 33 sztuki Tramicusa, które trafiły do Warszawy, Łodzi, Elbląga i Bydgoszczy. Owocem doświadczeń przy konstrukcji i eksploatacji tramwajów rodziny Tramicus stały się pojazdy Swing.

  Tramwaje Warszawskie (w skrócie TW) – spółka miejska zajmująca się prowadzeniem komunikacji tramwajowej na terenie miasta Warszawa wydzielona 1 marca 1994 roku z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Spółka powstała 1 marca 1994 w wyniku podziału majątku Miejskich Zakładów Komunikacyjnych jako zakład budżetowy m. st. Warszawy. 1 stycznia 2003 roku została przekształcona w jednoosobową spółkę prawa handlowego funkcjonującą pod obecną nazwą Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. Początkowo siedziba spółki mieściła się w dzierżawionych pomieszczeniach przy ul. Senatorskiej 37. W kwietniu 2005 roku przeprowadziła się do własnych budynków przy ul. Siedmiogrodzkiej 20. 6 sierpnia 2008 między Tramwajami Warszawskimi a prezydentem Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego Leszkiem Rutą zawarta została umowa wieloletnia na lata 2008–2027 na świadczenie usług przewozowych, która umożliwia realizację wielu kosztownych inwestycji takich, jak zakupy nowego taboru czy budowa nowych tras tramwajowych.

  Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz – polska firma z siedzibą w Bydgoszczy produkująca oraz remontująca pojazdy szynowe dla transportu kolejowego (m.in. lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony) jak i miejskiego (tramwaje).Alstom Konstal – zakład będący częścią francuskiego koncernu Alstom, zajmujący się produkcją taboru szynowego, głównie wagonów metra i tramwajów oraz podzespołów dla pociągów Pendolino i TGV.

  W 2009 podpisano „kontrakt stulecia”, gdzie wymieniono ok. 40 proc. starego taboru (186 nowych 120Na Swing). Z tego powodu wycofano z eksploatacji codziennej, w styczniu 2013 roku, tramwaje typu Konstal 13N. Koszt dla podatnika warszawskiego wynosi ok. 1,5 mld zł (przewidywane dofinansowanie z kieszeni podatnika unijnego wynosi ok. 620 mln zł., koszt tramwaju na poziomie ~8064516 PLN). Nazwa "kontrakt stulecia" dodatkowo z powodu stosunku kosztu zakupu do dochodu Warszawy (12,98 mld zł dochody zaplanowane na 2013) – ~ 11.56%.

  105N – oznaczenie tramwaju wytwarzanego w latach 1973-1979 przez zakłady Konstal w Chorzowie. Wersja wąskotorowa tego tramwaju oznaczona została jako 805N. Wagony te w momencie powstania były konstrukcją nowoczesną, wyróżniającą się zarówno budową (kanciaste pudło) jak i znacznie lepszymi parametrami eksploatacyjnymi niż inne polskie wagony eksploatowane w tamtych latach. Obecnie większość z nich została skasowana albo przebudowana na wagony 105Na/805Na. Pojedyncze sztuki są jednak nadal w ruchu liniowym w niektórych miastach w Polsce (Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław) lub uczestniczą w przejazdach okolicznościowych jako pojazdy zabytkowe (Gdańsk).Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

  31 grudnia 2012 odbył się ostatni przejazd tramwajem typu 13N. Parówki służyły w Warszawie przez 53 lata (19592012). Oficjalne pożegnanie odbyło się 5 stycznia 2013.

   Osobny artykuł: Tramwaje w Warszawie.

  Autorem nawiązującego do tradycji logo Tramwajów Warszawskich jest Leszek Rudnicki.

  HCP 123N (nazywany również hipolit od imienia Hipolita Cegielskiego – założyciela zakładów H. Cegielski – Poznań) – wysokopodłogowy jednoczłonowy tramwaj produkowany przez H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. W latach 2006-2007 zbudowano i dostarczono 30 pojazdów tego typu dla Warszawy.Konstal 105Nb – tramwaj będący modernizacją projektu Konstal 105Na (805Na wersja wąskotorowa) produkowany w latach 1992–1993. W 1992 w wyniku modernizacji projektu Konstal 105Na, powstał kolejny model w rodzinie, różniący się od Konstalu 105Na, głównie instalacją elektryczną i pulpitem. Tramwaje te dostały oznaczenie wykorzystane już w jednym prototypie dla Krakowa. Tramwaje te w Warszawie okazały się awaryjne, stąd zostały odesłane do producenta. W 1993 w wyniku pożaru zajezdni Grudziądz stracił 12 wagonów tramwajowych (11 liniowych i 1 techniczny). Władze Grudziądza, będąc zmuszonymi do uzupełnienia braków, początkowo zamierzały kupić tabor używany, ostatecznie jednak zdecydowały się na zakup nowego. Konstal sprzedał wówczas tramwaje odrzucone przez samorząd Warszawy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zakład budżetowy - jednostka organizacyjna sektora finansów publicznych, która odpłatnie wykonuje wyodrębnione zadania i pokrywa koszty swojej działalności z przychodów własnych (rozlicza się z budżetem państwa w trybie tzw. budżetowania netto).
  13N – oznaczenie tramwaju wytwarzanego w latach 1959–1969 przez zakłady Konstal w Chorzowie. 13N to pierwszy polski tramwaj szybkobieżny. Wyprodukowano 836 sztuk.
  Konstal 112N – oznaczenie prototypu tramwaju wyprodukowanego w roku 1995 przez zakłady Konstal w Chorzowie. Pierwszy częściowo niskopodłogowy tramwaj wyprodukowany w Konstalu.
  Pesa Swing – jednoprzestrzenny, jedno- lub dwukierunkowy, niskopodłogowy, wieloczłonowy tramwaj przegubowy produkowany od 2009 przez Pesa w Bydgoszczy. Do grudnia 2013 podpisano umowy na dostarczenie do 310 sztuk.
  Pesa Jazz – jednoprzestrzenny, niskopodłogowy, wieloczłonowy tramwaj przegubowy produkowany od 2013 przez zakłady Pesa w Bydgoszczy. Zamówione przez Warszawę i Gdańsk.
  Tramwaje w Warszawie – system komunikacji tramwajowej działający, jako jeden z elementów komunikacji miejskiej, w Warszawie. Pierwsza linia tramwaju konnego została uruchomiona w 1866, zaś obecnie eksploatacją sieci tramwajowej oraz świadczeniem usług przewozowych zajmują się Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., wydzielone 1 marca 1994 z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZK)
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.