• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tramwaj wodny ZKM w Gdyni

  Przeczytaj także...
  Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.Jastarnia (kaszb. Jastarniô) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i przystanią morską.
  Gdynia Główna, dawniej Gdynia Główna Osobowa – jedna z większych stacji kolejowych w Polsce, według kategoryzacji PKP oznaczona kategorią A. Znajduje się wzdłuż granicy dzielnic Śródmieście (północny-wschód) i Działki Leśne (południowy-zachód). Ociera się o granicę z Grabówkiem.
  Tramwaj wodny linii 530 – Agat

  Tramwaj wodny ZKM w Gdynitramwaj wodny Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni pływający przed 2014 rokiem między Gdynią a Jastarnią. Projekt finansowany był przez samorządy Gdyni, Jastarni oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Koszt projektu to około 3,5 mln zł. Kursy realizowane były w okresie letnich wakacji szkolnych (koniec czerwca, lipiec i sierpień) Linie obsługiwane były przez katamarany Żeglugi Gdańskiej: MS Rubin i MS Opal.

  Autobusy miejskie w Gdyni – rozbudowany system komunikacji autobusowej, który dociera do wszystkich dzielnic, a także do sąsiednich miast i gmin. Usługi transportu autobusowego w Gdyni świadczy 8 przewoźników. Działają oni na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.Statek motorowy (MS lub M/S z ang. motor ship, MV z ang. motor vessel) - statek napędzany silnikiem spalinowym, np. MS "Gorlice".

  Historia[ | edytuj kod]

  Pomysł powstania tego typu połączenia narodził się we wrześniu 2005 roku, kiedy to gdyński samorząd zorganizował spotkanie burmistrzów i wójtów gmin położonych nad Zatoką Gdańską (tj. Gdyni, Helu, Jastarni, Kosakowa, Pucka i Władysławowa) z udziałem wicemarszałka województwa, omawiając wtedy m.in. projekt tanich, regularnych połączeń wodnych, czyli tramwajów wodnych. Jednocześnie pomysłodawcy mieli nadzieję na włączenie się do tego projektu Sopotu i Gdańska, jednak miasta te zdecydowały się na stworzenie własnej, konkurencyjnej oferty. Wraz z zakończeniem sezonu letniego 2012 zlikwidowana została linia 520 łącząca Gdynię z Helem. W 2013 pozostała wyłącznie linia Gdynia - Jastarnia (3 kursy dziennie), funkcjonująca w okresie 29 czerwca - 1 września. Linia ta nie funkcjonowała już w 2014 roku.

  Gmina Kosakowo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położona jest nad Zatoką Pucką, na Kępie Oksywskiej. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Trolejbusy w Gdyni – jeden z trzech funkcjonujących systemów komunikacji trolejbusowej w Polsce (obok Lublina i Tychów). Gdyńska sieć swoim zasięgiem obejmuje także Sopot. Jedyną firmą świadczącą usługi transportu trolejbusowego na terenie Gdyni i Sopotu jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, działające na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Gdyńskie trolejbusy stanowią około 30% udziału w całej komunikacji miejskiej świadczonej przez ZKM w Gdyni. Rocznie pokonują ponad 4 miliony km i przewożą około 350 milionów pasażerów.

  W 2012 roku podczas całego sezonu sprzedano ogółem 112 350 biletów (na 2 liniach), w tym do Jastarni i z powrotem 49 280. Od 1 lipca do 13 sierpnia 2013 tramwaj wodny na linii do Jastarni przewiózł 80 023 pasażerów, a do końca sierpnia - ponad 101 tys. osób.

  Linie[ | edytuj kod]

  Tramwaje pojawiały się na następujących trasach:

  Tramwaj wodny – mały statek śródlądowy lub portowy przewożący ludzi pomiędzy kilkoma (kilkunastoma) przystaniami na stałej trasie i według określonego rozkładu jazdy. Podstawową różnicą w stosunku do promu jest to, że nie łączy dwóch punktów oddzielonych przeszkodą wodną, a kursuje po wyznaczonej trasie.Gdański tramwaj wodny – tramwaj wodny Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pływający po wodach śródlądowych Gdańska, a do końca sezonu letniego 2012 także między Gdańskiem, Sopotem, Helem i (od 20.06.2009) Wyspą Sobieszewską. Przedsięwzięcie finansowane jest przez samorząd miasta Gdańska oraz projektu „Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2007-2013. Tramwaje wodne pływają w okresie od maja do września.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W roku 2008 tramwajami wodnymi przewieziono 315 301 pasażerów i 8315 rowerów, w 2007 – 292 357 osób i 6715 rowerów, a w 2006 – 284 197 osób i 7082 rowerów.
 • Średnie wykorzystanie tramwajów wodnych w 2008 roku wyniosło 58,70%, a w 2007 64,45%.
 • Mimo relatywnie niskich cen biletów (w porównaniu z innymi ofertami przewozu drogą wodną) uzyskane 2 300 000 zł pokrywa niemalże połowę kosztów funkcjonowania – resztę stanowią dotacje (Gdynia 1350 tys. zł, Urząd Marszałkowski 350 tys. zł, Hel 300 tys. zł, Jastarnia 200 tys. zł. , Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku 150 tys. zł.)
 • Z dworca głównego PKP do przystani tramwaju w Gdyni pasażerów dowozi bezpłatna linia autobusowa – 050, obsługiwana przez autobus piętrowy.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Autobusy w Gdyni
 • Tramwaj wodny ZTM w Gdańsku
 • Trolejbusy w Gdyni
 • Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Żegluga Gdańska – największa w Polsce firma przewozowa w żegludze przybrzeżnej z Gdańska. Jako prywatna spółka powstała 1 lipca 1996 roku, ale jest naturalnym kontynuatorem polskich tradycji żeglugowych w Gdańsku sięgających 1946 roku.Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni (ZKM) – organ samorządu Gdyni zajmujący się organizacją i zarządzaniem pasażerskim zbiorowym transportem miejskim.
  Puck (kaszub. Pùck lub też Pùckò, niem. Putzig) – miasto w województwie pomorskim, siedziba władz powiatu puckiego i gminy Puck. Leży na Kaszubach u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej. Według danych z 30 grudnia 2011 miasto miało 11 562 mieszkańców. Puck jest powiatowym centrum ratunkowym, przeciwpożarowym oraz porządku publicznego, ośrodkiem oświatowym w zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego i specjalnego, lokalnym centrum kulturalnym oraz sportowo-rekreacyjnym.
  Katamaran, dwukadłubowiec – statek wodny posiadający dwa połączone sztywno kadłuby umieszczone równolegle względem siebie. Katamarany budowane są w różnych rozmiarach, od dużych jednostek oceanicznych po małe, nie przekraczające 5 m długości jachty. Mogą być zarówno jednostkami silnikowymi, jak i napędzanymi żaglami lub wiosłami. Katamarany mogą należeć do grupy jachtów mieczowych, balastowych, jak i balastowo-mieczowych.
  Władysławowo (do roku 1952 Wielka Wieś, kaszb. Wiôlgô Wies, niem. Großendorf) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, największe miasto w powiecie puckim. Położone na Pobrzeżu Gdańskim, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Mieści się tutaj port morski oraz 15 kąpielisk nadmorskich.
  Hel (kaszb. Hél, niem. Hela) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.