• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trambus

  Przeczytaj także...
  Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.Galeria Łódzka – centrum handlowe w Łodzi przy alei Piłsudskiego 15/23, w samym centrum miasta, niedaleko ulicy Piotrkowskiej. Galeria Łódzka została otwarta 24 października 2002 roku.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Trambus jeżdżący po Piotrkowskiej

  Trambus – atrapa tramwaju na podwoziu samochodu ciężarowego. Trambus od 2003 roku jeździ w Łodzi jako autobus linii A na trasie, która obecnie wiedzie od Manufaktury, przez Plac Wolności, ulicę Piotrkowską do Galerii Łódzkiej. Opisywany pojazd jest repliką zabytkowego tramwaju Herbrand zbudowaną na podwoziu Volvo.

  Napęd elektryczny – zespół połączonych ze sobą i oddziałujących na siebie wzajemnie elementów przetwarzających energię elektromechaniczną w procesie technologicznym.Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.

  Nieco inne pojazdy o napędzie elektrycznym jeżdżą po łódzkiej Manufakturze i jej okolicach. Nazywane są one Manufakturobusami. Właściwie są to mikrobusy z zasilaniem akumulatorowym.

  Słowo trambus zostało użyte na określenie autobusu miejskiego w encyklopedii „Samochody od A do Z”, WKŁ, Warszawa 1961, gdzie podjęta została próba usystematyzowania nazewnictwa różnych rodzajów autobusów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Łódź: „Trambus” wraca na Piotrkowską (pol.). 2010-03-27. [dostęp 2015-08-14].
  2. Urząd Miasta Łodzi: Trambusem z Manufaktury do Galerii Łódzkiej (pol.). 2011-09-16. [dostęp 2012-04-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona MPK Łódź (zdjęcie trambusa)
 • Volvo Car Corporation – szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, będące częścią firmy Geely Automobile.Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mikrobus – autobus niewielkich rozmiarów, przeznaczony do przewozu na miejscach siedzących od 9 do 20 pasażerów, nie licząc kierowcy (według niektórych autorów, do 17 osób). Mikrobusy, zwłaszcza starsze, projektowane i wytwarzane były często z użyciem podzespołów samochodów osobowych, jak silniki, układ napędowy i zawieszenie kół (np. polski ZSD Nysa). Większe pojazdy unifikowane są często z lekkimi samochodami ciężarowymi (dostawczymi).
  Pojazd – urządzenie do transportu ludzi lub towarów, w różnych środowiskach: na kołach, gąsienicach, płozach, w przestrzeni kosmicznej (wynoszony rakietą nośną), w głębinach morskich. Pojazd może być napędzany własnym źródłem napędu (zasilanym z własnego lub zewnętrznego źródła energii), ciągnięty lub pchany. Pojazdy poruszające się w wodzie, powietrzu lub kosmosie określa się jako statki (statek wodny, statek powietrzny, statek kosmiczny).
  Herbrand – popularna nazwa wagonów tramwajowych produkowanych w niemieckiej fabryce w Kolonii od 1866 r. – Wagonfabrik A.G. vorm. Paul Herbrand et C-ie. Köln-Ehrenfeld.
  Plac Wolności – centralny plac Łodzi, położony u północnego wylotu ul. Piotrkowskiej. Wytyczony został w 1823 roku jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej "Nowe Miasto", na skrzyżowaniu traktu Piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie Pomorska i Legionów) biegnącej ze wschodu na zachód. Nadano mu kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Dla odróżnienia od pierwotnego rynku Łodzi, położonego ok. 450 m na północ, był nazywany Nowym Rynkiem.
  Centrum Handlowe "Manufaktura" – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.