Wzniesiony na pamiątkę traktatu w Nijmegen pomnik
Ludwika XIV na pl. Zwycięstwa w Paryżu.
Traktaty w Nijmegen – seria traktatów podpisanych w holenderskim mieście Nijmegen w okresie od sierpnia 1678 do grudnia 1679, kończąca wojnę holenderską, toczoną pomiędzy Królestwem Francji, Biskupstwem Münster i Królestwem Szwecji a Republiką Zjednoczonych Prowincji, Królestwem Hiszpanii, Brandenburgią, Królestwem Danii i Świętym Cesarstwem Rzymskim.
Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Wojna w czasie sześciu lat jej trwania przekształciła się w wiele odrębnych konfliktów, m.in. III wojnę angielsko-holenderską i wojnę skańską.
Negocjacje pokojowe zaczęły się już w 1676 roku, ale kompromis uzgodniono dopiero w 1678.
Część krajów zawarła traktaty w innych miejscach i w różnym czasie:
traktat w Westminster kończący wojnę pomiędzy Królestwem Anglii i Republiką Zjednoczonych Prowincji
traktat w Celle kończący wojnę pomiędzy Szwecją a Brunszwikiem-Lüneburgiem
traktat w Saint-Germain - kończący wojnę pomiędzy Szwecją i Francją a Brandenburgią
traktat w Fontainebleau kończący wojnę pomiędzy Szwecją a Danią
W wyniku porozumień w Nijmegen Francja uzyskała Franche-Comté, kilka miast w hrabstwach Flandrii i Hainaut.
Biskupstwo Münster było kościelnym księstwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, położonym w północnej części dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii i zachodniej Dolnej Saksonii. W XVIII wieku biskupstwo wspólnie z sąsiednim Biskupstwem Paderborn i Arcybiskupstwem Kolonii tworzyło unię personalną. Księstwo Münster graniczyło na zachodzie z Holandią, Kleve i Vest Recklinghausen, na południu z Hrabstwem Mark, na wschodzie z Biskupstwem Paderborn i Biskupstwem Osnabrück. Na północy graniczyło z Oldenburgiem i Wschodnią Fryzją. Na północnym wschodzie znajdował się Elektorat Hanoweru.Hrabstwo Hainaut (fr. Comté de Hainaut, nid. Graafschap Henegouwen) – historyczne terytorium, które stanowiło część Niderlandów, a także wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie ziemie dawnego hrabstwa leżą w granicach dwóch państw, Belgii (Prowincja Hainaut) i Francji (część departamentu Nord).
10 sierpnia 1678 - pokój francusko-holenderski
19 września 1678 - pokój francusko-hiszpański
26 stycznia 1679 - pokój cesarsko-francuski
26 stycznia 1679 - pokój cesarsko-szwedzki
19 marca 1679 - pokój münstersko-szwedzki
2 października 1679 - pokój holendersko-szwedzki
Lucien Bély, Les Relations internationales en Europe, XVIIe–XVIIIe siecles, PUF, 1998 (2e éd.) ISBN 2-13-044355-9
Nelly Gissard d'Albissin, Genese de la frontiere franco-belge : les variations des limites septentrionales de 1659 a 1789, Picard, 1970
Paul Sonnino, Louis XIV and the Origins of the Dutch War, Cambridge University Press, 2003 (3e éd.)

Nijmegen - miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Geldria, w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Około 160 tys. mieszkańców.Hrabstwo Flandrii (franc. Comté de Flandre) – jednostka administracyjna w Królestwie Francji, następnie w dominium Cesarstwa, podlegająca hrabiemu Flandrii. Jeden z najzamożniejszych regionów średniowiecznej i nowożytnej Europy.
Warto wiedzieć że... beta
III wojna angielsko-holenderska (niderl. Derde Engelse oorlog) 1672-1674, stanowiła część ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją (1672-1679).
Dania – Królestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
Franche-Comté – kraina historyczna i region administracyjny we wschodniej Francji, przy granicy ze Szwajcarią. Graniczy także z następującymi regionami: Alzacja, Lotaryngia, Szampania-Ardeny, Burgundia i Rodan-Alpy. W jego skład wchodzą cztery departamenty: Doubs, Górna Saona, Jura i Territoire-de-Belfort.
2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
Królestwo Anglii (ang. Kingdom of England) – historyczne królestwo w zachodniej Europie, które istniało od 927 do 1707 roku. Zajmowało południową, większą część wyspy Wielka Brytania, na obszarze znanym dziś jako Anglia i Walia. Na północy królestwo graniczyło z Królestwem Szkocji, z którym zostało następnie połączone unią realną jako Królestwo Wielkiej Brytanii na mocy warunków Aktu Unii z 1707 roku.
19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
Traktat (pokój) w Westminster - traktat pokojowy zawarty 19 lutego 1674 roku, kończący trzecią wojnę angielsko-holenderską. Zawarty pokój zalegalizował zdobycze z roku 1667, czyli Nowa Holandia została zwrócona Anglii (w listopadzie 1674 Holendrzy opuścili Nowy Amsterdam), a Surinam, zdobyty przez Holendrów w roku 1667, ostatecznie pozostał własnością Holandii.