• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Traktat waszyngtoński - 1871

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Roszczenia Alabamy (ang. Alabama Claims, raczej roszczenia związane z działaniami okrętu "Alabama") to zespół żądań wysuniętych przez władze amerykańskie wobec Wielkiej Brytanii w związku z bezpośrednimi i pośrednimi szkodami, jakie Stany Zjednoczone odniosły z powodu wrogiej działalności konfederackich okrętów CSS "Alabama", "Georgia", "Florida" i "Shenandoah".

  Traktat waszyngtoński z roku 1871 (ang. Treaty of Washington) – traktat pokojowy wynegocjowany pomiędzy rządami USA, a Wielkiej Brytanii, kończący okres napięcia międzynarodowego, które datowało się od wojny secesyjnej oraz brytyjskiej okupacji Irlandii. Traktat rozwiązał takie sporne kwestie, jak roszczenia Alabamy, świńską wojnę, ataki Fenian na Kanadę i wiele pomniejszych kwestii. Traktat zainicjował także oficjalne stosunki międzynarodowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a nowo powstałą Kanadą. Kanada, reprezentowana przez jej premiera Johna Macdonalda była jedną ze stron negocjacji.

  Arbitraż międzynarodowy – rozwiązywanie sporu pomiędzy państwami za pomocą orzeczenia wydanego przez jednego lub więcej arbitrów wybranych przez strony.Ataki fenian na Kanadę – skoordynowane z sobą próby inwazji na kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej dokonane przez fenian, irlandzką organizację niepodległościową Irish Republican Brotherhood (IRB), w roku 1866.

  Traktat załatwiał roszczenia związane z działaniem okrętu Alabama (zobacz Roszczenia Alabamy), podejmując bezprecedensową decyzję poddania kwestii pod arbitraż międzynarodowy. Międzynarodowa komisja zebrana w Genewie rozstrzygnęła spór w 1872. Została także załatwiona sprawa Fenian. USA zobowiązały się do użycia swych wpływów, by uniemożliwić ataki na Kanadę sił paramilitarnych tej organizacji prowadzone z terytorium USA. USA nie zgodziły się jednak na przyznanie Kanadzie rekompensaty finansowej za szkody poczynione przez Fenian w czasie ataków jakie miały miejsce w 1867. Traktat akceptował także międzynarodowy arbitraż rozwiązujący północno-zachodni spór graniczny (zobacz świńska wojna) i regulował stosunki graniczne między USA i Kanadą.

  Świńska wojna, The Pig War lub North-West Border Dispute – zbrojna konfrontacja, która nastąpiła w 1859 pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Jej przedmiotem była wyspa San Juan leżąca w kanale oddzielającym wyspę Vancouver od lądu. W czasie konfliktu nie doszło do walk. Jedyną ofiarą wojny była świnia, od której konflikt przyjął swoją nazwę. Konflikt zakończył się międzynarodowym arbitrażem.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  Linki zewnętrzne[]

 • Treaty between Her Majesty and the United States of America, signed at Washington, May 8, 1871 and ratifications exchanged June 17, 1871
 • Premier Kanady - osoba stojąca na czele rządu federalnego Kanady. Premierem Kanady zostaje szef partii politycznej, która posiada większość w Izbie Gmin Parlamentu Kanady.Sir John Alexander Macdonald (ur. 11 stycznia 1815, zm. 6 czerwca 1891) – pierwszy premier Kanady. Sprawował swój urząd dwukrotnie od 1 lipca 1867 do 5 listopada 1873 i po raz drugi od 17 października 1878 do 6 czerwca 1891. Macdonald należał do partii konserwatywnej. Z zawodu był prawnikiem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.