• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Traktat w Meerssen

  Przeczytaj także...
  Państwo środkowofrankijskie (nazwane również Królestwem Lotara, łac.: Lotharii Regnum) - jedno z trzech państw powstałych na mocy traktatu z Verdun z 843 roku. Jego królem został najstarszy syn Ludwika I Pobożnego, Lotar I, który zatrzymał także godność cesarską.Państwo wschodniofrankijskie - jedno z trzech państw powstałych na mocy traktatu z Verdun z 843 r. Jego królem został Ludwik II Niemiecki. Na terenie tego państwa wykształcało się przez wieki państwo niemieckie. Państwo wschodniofrankijskie określane od XI wieku mianem regnum teutonicorum, było poprzednikiem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Do początku XII wieku nazywało się oficjalnie regnum francorum orientalium, czyli Królestwo Wschodnich Franków.
  Na mocy Traktatu w Verdun zawartego w 843 roku państwo Karola Wielkiego podzielono między synów Ludwika I Pobożnego: Lotara, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Podział ten położył podwaliny pod powstanie w przyszłości Francji i Niemiec
  Mapa geopolityczna Europy Zachodniej po traktacie w Mersen.

  Traktat w Meerssen – porozumienie sukcesyjne zawarte 8 sierpnia 870 roku w Meerssen pomiędzy żyjącymi synami Ludwika I Pobożnego, tj. Karolem II Łysym i Ludwikiem Niemieckim, które miało zastąpić traktat w Verdun.

  Potwierdzał on podział królestwa Lotara II pomiędzy państwo zachodniofrankijskie (Francia Occidentalis) Karola II Łysego a państwo wschodniofrankijskie Ludwika Niemieckiego (Francia Orientalis). Traktat ten stał się symbolicznym końcem państwa środkowofrankijskiego. Przeciwko jego postanowieniom buntował się nieślubny syn Lotara II, Hugo Ślepy, który kilkukrotnie przejął władzę nad tymi terenami, jednak nie powstrzymał jego postanowień.

  Ludwik II Niemiecki (ur. w 806, zm. 28 sierpnia 876 we Frankfurcie nad Menem) – król Bawarii w latach 817–843, a od 843 król wschodniofrankijski. Syn Ludwika I Pobożnego, wnuk Karola Wielkiego.Sukcesja tronu w państwach o ustroju monarchicznym określa w jaki sposób odziedziczony będzie tron królewski (a także, trony księstw i mniejszych jednostek lub niektóre urzędy) w przypadku śmierci lub abdykacji (rezygnacji) osoby piastującej taki urząd.

  Przypieczętował podział imperium Karola Wielkiego na przyszłe Niemcy i Francję.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Michał Kozłowski, Traktat w Verdun 843, czyli podział władztwa Karola Wielkiego [1]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hugo Ślepy, także Hugo Alzacki (ok. 855 - zm. w 895 w opactwie Prüm) - pan części Alzacji od ok. 867 do 885, antykról Lotaryngii w latach 883-885. Jedyny, a zarazem nieślubny syn Lotara II z Waldradą, uznany w 860 przez ojca. Po śmierci ojca w 869 jego tereny na mocy traktatu z Meerssen zostały podzielone między stryjów Karola II Łysego i Ludwika II Niemieckiego. Od tego drugiego Hugo otrzymał w młodości nadania w Alzacji w zamian za lenną zależność. Był czwartym mężem Friderardy, ale nie miał z nią dzieci.
  Ludwik I Pobożny (ur. w czerwcu 778 w Casseuil-sur-Garonne, zm. 20 czerwca 840 w Ingelheim am Rhein) – od 781 r. król Akwitanii, od roku 814 król Franków i cesarz rzymski, syn Karola I Wielkiego, z dynastii Karolingów i jego żony Hildegardy.
  Meerssen, limb. Meersje – miasto w gminie Meerssen, w południowej Holandii, w prowincji Limburgia. Inne lokalne nazwy to Marsna, Marsanam i Mersenam.
  Karol II Łysy (ur. 13 czerwca 823, zm. 5 października lub 6 października 877) – król zachodniofrankijski od 843, król Italii od 876, cesarz rzymski od 875, syn Ludwika I Pobożnego (778-840), pierwszy z dynastii Karolingów francuskich.
  Karol I Wielki (łac. Carolus Magnus, fr. Charlemagne, niem. Karl der Große; ur. 2 kwietnia 742 lub 747, zm. 28 stycznia 814 w Akwizgranie) – król Franków i Longobardów, Święty Cesarz Rzymski od 25 grudnia 800. Wnuk Karola Młota.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Lotar (Chlothar) II (ur. 825, zm. 8 sierpnia 869 w Piacenzie) – drugi syn Lotara I. Odziedziczył północną część państwa nazwaną od jego imienia Lotaryngią. W 855 roku poślubił Teutbergę, córkę hrabiego Bozona. Po jego śmierci królestwo na mocy porozumienia z Meerssen zostało podzielone pomiędzy jego stryjów, tj.: Karola II Łysego i Ludwika II Niemieckiego (870).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.