• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trako - targi kolejowe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  EMIT (Elektryczne Maszyny I Transformatory) – najstarszy w Polsce i jeden z większych zakładów produkujący trójfazowe maszyny elektryczne, mający swoją siedzibę w Żychlinie.Newag 311D (oznaczenie PKP ST40) – ciężka towarowa lokomotywa spalinowa produkowana w zakładach Newag w Nowym Sączu. Spalinowóz jest współczesną modernizacją lokomotyw serii ST44
  Logo targów Trako

  Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego.

  Wystawa odbyła się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Od 2013 siedzibą imprezy jest kompleks wystawienniczo-biurowy AmberExpo, zlokalizowany przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

  Dyrektorem projektu jest Dorota Daszkowska-Kosewska.

  Bombardier Twindexx - seria pasażerskich wagonów piętrowych typu push-pull produkowanych przez firmę Bombardier od 2009 roku dla Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga. Wagony Twindexx Vario zostały zaprojektowane dla ruchu regionalnego z prędkością 160 km/h. Firma Bombardier posiada w swojej ofercie także wagony Twindexx Express przystosowane do prędkości 230 km/h.Arriva RP Sp. z o.o. – polski prywatny przewoźnik kolejowy świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.

  Historia[ | edytuj kod]

  Centrum Targowe MTG – siedziba Trako w latach 2001–2011
  AmberExpo – siedziba targów od 2013

  W połowie lat 90. XX w. dokonujące się w Polsce przemiany gospodarcze były ukierunkowane na rozwój transportu, natomiast jedyna krajowa wystawa taboru kolejowego mająca charakter cykliczny była organizowana w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. W związku z tym w 1995 we Wschodnioeuropejskim Centrum Handlu World Trade Center Gdynia Expo powstała idea organizacji branżowych targów kolejowych, których celem miała być prezentacja osiągnięć techniki, wymiana informacji w zakresie kierunków rozwoju i przegląd światowej tendencji w dziedzinie kolei. Na miejsce imprezy wybrano Gdynię oraz obrano dwuletni cykl organizacji wydarzenia. W 1996 zorganizowano I odsłonę Trako. Targi te były owocem współpracy WTC Gdynia Expo z PKP, a także branżowych stowarzyszeń i naukowców. Po II edycji w 1998 zdecydowano się uwzględnić sugestie wystawców, by impreza nie dublowała się z berlińską wystawą InnoTrans i organizować wydarzenie w lata nieparzyste. Pierwsze trzy imprezy z cyklu Trako odbyły się w gdyńskim WTC Expo przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 oraz miały charakter pionierski.

  Stadler FLIRT – rodzina elektrycznych i spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych od 2004 w zakładach szwajcarskiej firmy Stadler Rail, a od 2007 również w polskim zakładzie tej firmy w Siedlcach. Pod koniec sierpnia 2013 liczba sprzedanych pojazdów tej rodziny wynosiła 910.112A – typ wagonów osobowych pierwszej klasy jeżdżący w składach PKP Intercity. Stosowano standardowe malowanie wagonu klasy pierwszej w wersji dla TLK lub EIC. Wagony były produkowane w latach 1969-1989 przez H. Cegielski – Poznań.

  W marcu 2000 Międzynarodowe Targi Gdańskie nabyły od WTC Gdynia Expo prawa do organizacji wszystkich imprez targowych w Trójmieście i w ten sposób dokonano ich integracji. Zorganizowana rok później IV edycja Trako miała miejsce w Centrum Targowym MTG przy ul. Beniowskiego w Gdańsku, a wystawa taboru na przystanku Gdańsk Oliwa. Po tej odsłonie targi trafiły do grona najważniejszych wystaw transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie nimi ze strony wystawców z kolejnymi edycjami rosło.

  111A – wagon osobowy drugiej klasy jeżdżący w składach PKP Intercity i Przewozów Regionalnych. Posiada standardowe malowanie wagonu klasy drugiej w wersji dla TLK lub EIC.H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo produkujące pojazdy szynowe założone w 1920 w Poznaniu. W 1997 spółka przyjęła obecną nazwę i weszła w skład grupy H. Cegielski – Poznań, a od 2010 jej wyłącznym akcjonariuszem i właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

  W 2007 ekspozycja taborowa została poszerzona o bocznicę na terenie MTG. Ponadto partnerem imprezy została Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, dzięki czemu tematykę wystawy rozszerzono o komunikację tramwajową. W 2013 formułę wystawienniczą zmieniono kolejny raz przy okazji jubileuszowych X targów, które zorganizowano w nowym Centrum Wystawienniczo-Targowym AmberExpo i na pobliskim przystanku Gdańsk Stadion Expo nieopodal stadionu piłkarskiego w Gdańsku Letnicy. Od tamtej pory są to największe w kraju i drugie w Europie targi transportu kolejowego.

  Moderus Gamma – rodzina jednoprzestrzennych, niskopodłogowych, wieloczłonowych tramwajów przegubowych produkowanych od 2016 przez przedsiębiorstwo Modertrans z Poznania w jego zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Biskupicach. Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Jan Janik (ur. 13 maja 1895 w Dominikowicach, pow. gorlicki, zm. wiosną 1940 w Katyniu) – major intendent z wyższymi studiami wojskowymi Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Walecznych, ofiara zbrodni katyńskiej.
  Pesa Gama – rodzina lokomotyw spalinowych i elektrycznych budowanych od 2012 przez zakłady Pesa Bydgoszcz. Zbudowano jeden egzemplarz – jako pierwsza powstała wersja elektryczna uniwersalna wyposażona w dodatkowy silnik spalinowy.
  Tadeusz Jan Szozda (ur. 9 października 1947 w Zawodzie) – polski działacz opozycyjny w PRL, urzędnik państwowy po 1989, związany z kolejnictwem.
  Europa Środkowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia europejskich państw mających wspólne korzenie kulturowe i historyczne, a także wspólną przeszłość jako buforowe socjalistyczne republiki podlegające ZSRR, badź będące jego częścią składową jako republiki radzieckie. Jest to zbitek dwóch określeń tej części Europy – geograficznego (środkowa) i politycznego (Wschodnia).
  Medcom – polski producent urządzeń energoelektronicznych dużych mocy z siedzibą w Warszawie. Firma powstała w 1988 roku i specjalizuje się w produkcji urządzeń energoelektronicznych dla transportu publicznego (kolej, tramwaje, metro, trolejbusy i autobusy elektryczne), a także dla przemysłu i energetyki.
  Pesa 308B (seria EN81) – elektryczny wagon silnikowy produkowany przez zakłady Pesa w Bydgoszczy w 2005 i 2007, którego łącznie 8 sztuk zakupiły samorządy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. W założeniu ma służyć na zelektryfikowanych trasach regionalnych do obsługi kursów o niewielkiej liczbie pasażerów, gdy nieopłacalne jest eksploatowanie kilkuwagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.728 sek.