• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trafalgar Square

  Przeczytaj także...
  Henry Havelock KCB (ur. 5 kwietnia 1795 w Ford Estate w Bishopwearmouth niedaleko Sunderland, zm. 29 listopada 1857 w Lucknow), brytyjski wojskowy.Marcin z Tours, Święty Marcin, Marcin Miłościwy, cs. Swiatitiel Martin Miłostiwyj, jepiskop Turskij (ur. pomiędzy rokiem 316 a 317 w Sabarii, dziś Szombathely w Pannonii - zm. 8 listopada 397 w Candes nad rz. Vienne) – biskup Tours, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca.
  Charles James Napier (ur. 10 sierpnia 1782, zm. 29 sierpnia 1853 w Oaklands niedaleko Portsmouth) – brytyjski generał i naczelny dowódca w Indiach. Zdobywca prowincji Sindh w dzisiejszym Pakistanie. Najstarszy syn pułkownika George’a Napiera i lady Sarah Lennox, córki 2. księcia Richmond i Lennox.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Trafalgar Square, Plac Trafalgarski – plac w centralnym Londynie, położony w dawnym miejscu stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej marynarki wojennej w morskiej bitwie pod Trafalgarem (1805).

  National Gallery – galeria sztuki w Londynie, w północnej części Trafalgar Square. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha. Udostępniona jest bezpłatnie, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp. Edwin Lutyens (ur. 29 marca 1869, zm. 1 stycznia 1944)- brytyjski architekt, uważany za czołowego twórcę architektury na Wyspach. Znany z adaptowania tradycyjnych stylów architektonicznych do oczekiwań czasów mu współczesnych. Jego najsłynniejszym dziełem jest budowa nowej stolicy Indii Brytyjskich- Nowego Delhi. Wraz z Herbetem Bakerem stworzył też liczne pomniki na terenie Nowego Delhi, jak Brama Indii. Budynki jego projektu znajdują się również w Irlandii i Hiszpanii. Stworzył liczne brytyjskie rezydencje wiejskie, wraz z założeniami ogrodowymi (niektóre wraz z Gertrude Jekyll). Projektował też meble ogrodowe . W 1918 otrzymał tytuł szlachecki a w 1921 został członkiem Królewskiej Akademii Nauk.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Jego budowę zaczęto w 1829 roku, a w 1843 ustawiono na środku 55-metrową kolumnę Nelsona. Plac zdobią także pomniki króla Jerzego IV, gen. Havelocka i gen. Napiera oraz fontanny sir Lutyensa. Na czwartym cokole miał również stanąć pomnik konny, ale zabrakło na niego pieniędzy. Od 1999 do 2001 na cokole co roku umieszczano nowe dzieło. Po kilku latach przerwy w 2005 powrócono do tego pomysłu. W 2007 roku ustawiono tam rzeźbę Marca Quinna zatytułowaną Ciężarna Alison Lapper. Ostatnia to model hotelu wykonany z kolorowego szkła przez niemieckiego artystę Thomasa Schutte. Kolumny i fontann strzegą cztery ogromne lwy odlane z brązu.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.

  Do placu dochodzą ulice: od zachodu Pall Mall, od wschodu Duncannon St. Północną ścianę placu zajmuje budynek National Gallery. Od północnego wschodu do placu przylega anglikański kościół pod wzwaniem. św. Marcina z Tours. Od strony południowej znajduje się rondo komunikacyjne, na którym zbiegają się ulice: Cockspur, Strand, aleja Northumberland i Whitehall.

  Strand – ulica w Londynie, znana również jako The Strand. Ulica biegnie od Trafalgar Square w kierunku wschodnim do londyńskiego City, gdzie przechodzi w Fleet Street. Ulica jest arterią łączącą City of Westminster z City of London. Jerzy IV, właśc. Jerzy August Fryderyk (ang. George Augustus Frederick, ur. 12 sierpnia 1762 w Londynie, zm. 26 czerwca 1830 w Windsorze) – regent od 5 lutego 1811 do 29 stycznia 1820, potem król Wielkiej Brytanii i Hanoweru od 29 stycznia 1820, najstarszy syn króla Jerzego III i Charlotty Mecklenburg-Strelitz.

  Plac Trafalgarski to tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń zarówno politycznych, jak i sylwestrowych.

  7 lipca 2011 na placu odbyła się światowa premiera filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zbigniew Boniecki: Londyn. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1980, s. 215–222. ISBN 83-214-0040-X.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Projekt "Czwarty cokół"
 • Warto wiedzieć że... beta

  Plac (niem. Platz – puste miejsce; z łac. platea – szeroka ulica, bulwar, plac; od gr. πλατεῖα ὁδός – plateia hodos – szeroka ulica) – wolna, niezabudowana przestrzeń miejska, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu, ograniczona zabudową, ulicami, zielenią, przeważnie wyłączona z ruchu pojazdów. Często plac zdominowany jest przez charakterystyczną budowlę lub ich zespół (obiekty sakralne, gmachy użyteczności publicznej, zamki i pałace), a w jego obrębie znajdują się zazwyczaj pomniki, kolumny, fontanny, słupy ogłoszeniowe i inne obiekty małej architektury.
  Whitehall – ulica w Londynie (City of Westminster) odchodząca od Parliament Square. Wokół skupione są budynki rządowe, w związku z tym słowo Whitehall używane jest często jako synonim angielskiego rządu i administracji, oraz instytucji z nimi związanymi. Jedną z bocznych uliczek odchodzących od Whitehall jest Downing Street z siedzibami brytyjskiego premiera i Kanclerza Skarbu.
  Bitwa pod Trafalgarem – bitwa morska, która miała miejsce 21 października 1805 roku w czasie wojen napoleońskich. Starcie rozegrało się między flotą angielską a francusko-hiszpańską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.916 sek.