• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trackball

  Przeczytaj także...
  Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.Mysz komputerowa, myszka (ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
  Urządzenie wskazujące (ang. pointing device) - urządzenie wejścia-wyjścia komputera pozwalające przekazywać dane do komputera za pomocą fizycznych ruchów wskazywania, klikania i przeciągania, zwykle za pomocą przesuwania ręcznej myszy i uruchamiania jej przycisków. Ruchy urządzenia wskazującego są odzwierciedlane na graficznej reprezentacji pulpitu na ekranie za pomocą ruchów wskaźnika (kursora) myszy lub innych zmian wizualnych.
  Manipulator kulowy firmy Logitech
  Manipulator kulowy w komputerze Macintosh PowerBook

  Trackball, manipulator kulkowy, manipulator kulowyurządzenie wskazujące komputera lub innego urządzenia elektronicznego (na przykład telefonu) służące do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i programami, niekiedy nazywane żartobliwie kotem (dla odróżnienia od myszy, z którą jest funkcjonalnie identyczny).

  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.Logitech NASDAQ: LOGI – firma produkująca sprzęt peryferyjny do komputerów – m.in. głośniki, klawiatury, myszy, kamery internetowe.

  Manipulator kulkowy jest umieszczany w niektórych klawiaturach (najczęściej w komputerach przenośnych) pod najniższym rzędem klawiszy albo stanowi osobne urządzenie, wyglądające jak mechaniczna mysz komputerowa odwrócona do góry kulką. Składa się z obudowy i kuli, której poruszenia są przekładane na ruch kursora na ekranie. W chwili obecnej istnieją dwa mechanizmy przekładania ruchu na sygnały elektryczne:

 • mechaniczno-optyczny − kulka porusza rolkami, na których zamocowane są elementy przesłaniające czujniki optyczne
 • optyczny − kulka pokryta jest wzorem, a światło, odbijane w różny sposób od jego elementów, pada na czujnik optyczny; zmiany w oświetleniu czujnika przekładane są na ruch kursora.

 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.