• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tracey Ullman  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).Carole Penny Marshall (ur. 15 października 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska reżyserka, producentka i aktorka filmowa pochodzenia włosko-angielsko-szkockiego.

  Tracey Ullman (ur. 30 grudnia 1959 w Slough) – amerykańska aktorka, piosenkarka, tancerka, scenarzystka i pisarka o brytyjsko-polskich korzeniach.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Slough w hrabstwie Buckinghamshire jako córka Dorin (z domu Cleaver) i Antony'ego Johna Ullmana. Jej ojciec był polskim żołnierzem Wojsk Lądowych, który został ewakuowany do Dunkierki podczas II wojny światowej. Jej matka była Angielką pochodzenia włoskiego.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Karierę rozpoczynała w programach komediowych brytyjskiej telewizji. 25 listopada 1983 ukazał się jej debiutancki album You Broke My Heart in 17 Places, który promowały trzy teledyski: „Breakaway”, „They Don't Know” i „Move Over Darling”. W listopadzie 1984 wydana została jej druga płyta You Caught Me Out, którą z kolei promowały cztery wideoklipy: „My Guy” (1984), „Sunglasses” (1984), „Helpless” (1984) i „Terry” (1985).

  Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W połowie lat 80. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Prowadziła swój własny program The Tracey Ullman Show (1987-1990), w którym po raz pierwszy zostały wyemitowane odcinki kreskówki The Simpsons. Pojawiła się także w wielu filmach i serialach. Na ekranie była snobistyczną żonę ambasadora w komedii Penny Marshall Jumpin’ Jack Flash (1986), szczęśliwą mężatką z patelnią w czarnej komedii Lawrence'a Kasdana Kocham cię na zabój (1990), ohydną czarownicą Latryną w parodii Mela Brooksa Robin Hood: Faceci w rajtuzach (1993), redaktorką mody w czarnej komedii Roberta Altmana Prêt-à-Porter (1994) czy złośliwą Eden Brent w komedii kryminalnej Woody’ego Allena Strzały na Broadwayu (1994). Za rolę ekscentrycznej i cynicznej psychiatry dr Tracey Clark w serialu Ally McBeal (1998–99) otrzymała nagrodę Emmy.

  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obecnie prowadzi ponownie swój autorski program na antenie BBC.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wojska Lądowe (WL) – jeden z czterech, obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
  Mała Lulu (ang. The Little Lulu Show, 1995-1999) – amerykański serial animowany. Jest również emitowany w Polsce na kanale TVN Style.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Woody Allen, właśc. Allan Stewart Konigsberg (ur. 1 grudnia 1935 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Robert Bernard Altman (ur. 20 lutego 1925 w Kansas City, Missouri, zm. 20 listopada 2006 w Los Angeles) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.