• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toya

  Przeczytaj także...
  Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.
  Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.

  TOYA Sp. z o.o. – polski operator telewizji kablowej. Swoje usługi świadczy w 8 miastach własnej sieci (Łódź, Kraków, Mysłowice, Kutno, Przemyśl, Piotrków Trybunalski, Pisz i Pabianice) oraz w 13 sieciach partnerskich innych operatorów w 25 miejscowościach (m.in. Tele-Kab Kluczbork w Kluczborku, Astral-Media w Łodzi, Bał-Sat w Łodzi, Gawex Media Szczecinek, NGM w Siemianowicach Śląskich, Intelly w Olsztynie).

  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.Triple play (potrójna gra, potrójne granie lub potrójna usługa) to w telekomunikacji usługa, która łączy w jednym pakiecie Internet, telefon i telewizję. Należy tę usługę postrzegać jako pewien model biznesowy, a nie jako rozwiązanie techniczne lub powszechny standard.

  Firma została uruchomiona w Łodzi, w 1991 r. Szacuje się, że na początku 2006 r. pokrywała swoim działaniem ponad 80% terenu miast w których istnieje jej sieć. Od 2000 r. na mocy koncesji Ministra Łączności nr 502/99/ firma świadczy usługi transmisji danych oraz dostępu do Internetu dla klientów w Łodzi. Od stycznia 2004 r. także w Przemyślu i Mysłowicach. W październiku 2008 r. firma przejęła lokalną telewizję kablową Pol-Net w Piotrkowie Trybunalskim, a w 2017 roku krakowską T-MONT.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  Według danych Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej TOYA miała w marcu 2010 r. ok. 160 000 abonentów (3,48% rynku) i była pod tym względem czwartą siecią kablową w Polsce. Ponadto operator zapewnia dostęp do usług dla ok. 90 000 abonentów sieci partnerskich.

  Według rankingu platformy Speedtest.pl w lipcu 2017 roku najszybszy internet stacjonarny oferowała w Polsce Toya.

  Pisz (dawniej Jańsbork albo Jansbork, niem. Johannisburg, prus. Pīsis) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pisz, położone w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i nad wypływającą z niego rzeką Pisą. Miasto otacza Puszcza Piska. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Usługi[ | edytuj kod]

  Telewizja[ | edytuj kod]

  Firma, podobnie jak inne tego rodzaju sieci kablowe, oferuje ponad dwieście pięćdziesiąt kanałów w systemie telewizji analogowej i własnej platformy cyfrowej ze standardem High Definition.

  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.TV Toya (Telewizja Toya) – polska lokalna stacja telewizyjna, skierowana do mieszkańców Łodzi i regionu Ziemi Łódzkiej. Stacja rozpoczęła nadawanie w 1997 r.

  Internet[ | edytuj kod]

  TOYA jest dostawcą internetu (Internet TOYAnet) w oparciu o technologię DOCSIS i GPON. Firma oferuje kilka pakietów o różnych przepustowościach (od 6 Mb/s do 1000 Mb/s {700 Mb/s dla firm}). Do przesyłu sygnału internetowego używa się modemów kablowych firm Cisco, Technicolor i Arris oraz modemów GPON Huawei i Dasan.

  Hilton Worldwide (wcześniej Hilton Hotels Corporation) – sieć hoteli notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE: HLT). Nazwa sieci hoteli pochodzi od nazwiska założyciela Conrada Hiltona, powstała w 1919 w Cisco w Teksasie (USA), co zapoczątkowało powstanie rodzinnej fortuny.Dziennik Łódzki – największa gazeta województwa łódzkiego i jedna z najstarszych w Polsce. Ukazuje się od 1884 roku sześć razy w tygodniu. W 2000 roku została połączona z dziennikiem Wiadomości Dnia. Dziennik Łódzki wydawany jest przez Polskapresse Oddział Prasa Łódzka.

  Telefonia[ | edytuj kod]

  TOYA oferuje też własne połączenia VoIP (Telefonia TOYAtel), których koszt jest dużo niższy (szczególnie w ruchu międzymiastowym i międzynarodowym) w porównaniu do operatorów krajowych.

  Usługi mobilne[ | edytuj kod]

  TOYA oferuje również telefonię komórkową i mobilny Internet, oparte na sieci PLAY.

  Nagrody i problemy[ | edytuj kod]

  Telewizja zdobyła następujące nagrody:

  Retkinia – osiedle mieszkaniowe złożone z bloków z wielkiej płyty położone w południowo-zachodniej części Łodzi, na terenie dawnej dzielnicy Polesie.Ministerstwo Łączności – resort zajmujący się sprawami telekomunikacyjnymi w Polsce (telefonia, poczta, telegraf). Zlikwidowane w 2001, jego kompetencje przejęło Ministerstwo Infrastruktury.
 • 1998 – „Srebrna Antena” – czasopisma TV-Sat
 • „Złota Pajęczyna” – V Targi INFOBIT
 • 2004, 2005 – „Satelitarny Oskar” – jako nadawca najatrakcyjniejszego programu lokalnego oraz najlepszego szerokopasmowego dostępu do Internetu – czasopisma TV-Sat.
 • 2008 – „Złota PIKE” w kategorii „Operator” podczas XXXIII Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem.
 • 2009 – Laureat Teraz Polska – za potrójną usługę telewizję, Internet i telefonię
 • 2010 – Laur Infotela – za wprowadzenie na polski rynek kablowy programowalnego odbiornika telewizji cyfrowej
 • 2011 – Kryształowa Antena Świata Mediów – w kategorii Rozwiązanie Kablowe
 • Skargi i problemy[ | edytuj kod]

 • W 2003 r. zgłoszono do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wszczęciu dochodzenia w związku z podejrzeniem o zmowę monopolistyczną z innym operatorem kablowym Multimedia Polska, mającą mieć na celu wyparcie z rynku mniejszych operatorów. Urząd, po półrocznym dochodzeniu umorzył jednak sprawę.
 • W 2004 i 2005 r. Łódzkie media („Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany”) donosiły parokrotnie o praktykach monopolistycznych TVK TOYA, polegających na czasowych obniżkach cen abonamentów na terenach gdzie występowała konkurencja z innymi operatorami (m.in. z Ret-Sat 1 na osiedlu Retkinia).
 • Grupa TOYA[ | edytuj kod]

  Telewizja TOYA[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: TV Toya.

  TOYA Studios[ | edytuj kod]

  Kompleks studiów nagrań i postprodukcji dźwięku oraz hal zdjęciowych. Miejsce o bogatej tradycji (dawna Łódzka Wytwórnia Filmów Fabularnych). W skład kompleksu wchodzi: 16 reżyserek i studiów, dwie hale dla 2500 i 1200 osób. Całość połączona jest nowoczesną siecią światłowodową, umożliwiającą bezpośrednią rejestrację audio i wideo. Miesięcznie udźwiękawia setki godzin filmów fabularnych i dokumentalnych.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).Klub Wytwórnia – łódzki klub muzyczny działający od 2007 roku, którego właścicielem jest Grupa Toya. Poza koncertami, w klubie organizowane są również spektakle filmowe oraz teatralne, wystawy sztuki, spotkania z artystami, imprezy zamknięte, bankiety czy różnego rodzaju festiwale. Wytwórnia angażuje się również w promocję muzyki jazzowej, co przejawiało się w tzw. „jazzowych czwartkach”, czyli cotygodniowych koncertach oraz jam sessions. Aktualnie, co roku w okresie letnim, organizowany jest na terenie Wytwórni festiwal Letnia Akademia Jazzu, który został powołany do życia w 2011 przez Fundację Wytwórnia.

  Klub Wytwórnia[ | edytuj kod]

  Klub Wytwórnia to jeden z największych łódzkich projektów artystyczno-kulturalnych. W miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych działa klub oferujący koncerty, festiwale, imprezy filmowe, spektakle teatralne, wystawy sztuki.

  Film Hotel[ | edytuj kod]

  Spółka, której celem jest prowadzenie działalności hotelowej, na mocy umowy licencyjnej z siecią Hilton.

  VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) – organizacja zrzeszająca 110 firm działających w zakresie mediów elektronicznych, w tym operatorów szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz związanych z nimi producentów, dystrybutorów sprzętu i usług.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Multimedia Polska S.A. (MMP) – polska spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 13 listopada 2006, dostawca usług multimedialnych: telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu, telefonii stacjonarnej; obejmuje grupę spółek zależnych.Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna (ang. Gigabit-capable Passive Optical Networks, GPON) – międzynarodowy standard ITU-T G.984.x, opisujący sposób działania jednego z wariantów pasywnej sieci optycznej (PON), pozwalającego na uzyskiwanie prędkości rzędu 2488 Mb/s (od jednostki OLT do ONT) oraz 1244 Mb/s (od ONT do OLT).
  Warto wiedzieć że... beta

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  DOCSIS (ang. Data Over Cable Service Interface Specification) standard transmisji danych w istniejących hybrydowych sieciach kablowych HFC. DOCSIS opisuje standard stosowany przede wszystkim w USA, podczas gdy EURODOCSIS to system stosowany głównie w Europie, choć wiele sieci stosuje DOCSIS również na starym kontynencie.
  Mysłowice (śl. Myslowicy, czes. Myslovice, niem. Myslowitz) – miasto nad Przemszą, w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.