• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Szeligowski (ur. 13 września 1896 we Lwowie, zm. 10 stycznia 1963 w Poznaniu) − polski kompozytor, pedagog, prawnik i animator życia muzycznego.Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się w Poznaniu w cyklu pięcioletnim, konkurs przeznaczony dla zawodowych lutników wszystkich narodowości bez względu na wiek, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym -Odziałem Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Konkurs odbywa się zawsze w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
  Edward Statkiewicz (ur. 15 stycznia 1921 w Kamieńcu Podolskim, zm. 10 marca 1970 we Wrocławiu) – polski skrzypek, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

  Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniustowarzyszenie muzyczne działające od 1960 w Poznaniu. Patronem organizacji jest Henryk Wieniawski – polski kompozytor i skrzypek.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stowarzyszenie kontynuuje tradycję i działalność Koła Śpiewackiego Polskiego, założonego w Poznaniu w 1885. Powstało 12 listopada 1960. Kilka miesięcy później, 17 lutego 1961, połączyło się z Poznańskim Towarzystwem Muzycznym.

  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego – odbywający się co pięć lat w Poznaniu konkurs oddający hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu, dla skrzypków do 30 roku życia.Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i skrzypek, brat Józefa i Juliana.

  Współtwórcą organizacji i jej pierwszym prezesem był Tadeusz Szeligowski. Kolejno stanowisko to pełnili: Edward Statkiewicz, Stefan Stuligrosz, Mieczysław Dondajewski, Jadwiga Kaliszewska, Andrzej Wituski, Bartosz Bryła i od czerwca 2017 Alina Kurczewska. Biurem towarzystwa kierowali kolejno: Włodzimierz Hubicki, Edmund Grabkowski, Zdzisław Dworzecki, Michał Merczyński, Andrzej Wituski i Ewa Mikołajczak.

  Michał Merczyński (ur. 3 maja 1962 w Poznaniu) – polski menadżer, animator kultury, producent, kierownik artystyczny i dyrektor wielu instytucji kulturalnych oraz festiwali.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Cele działania[ | edytuj kod]

  Celami towarzystwa jest:

 • upowszechnianie kultury muzycznej i pogłębianie wiedzy o muzyce, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Henryka Wieniawskiego,
 • inspirowanie oraz promowanie skrzypcowej twórczości kompozytorskiej i wykonawczej,
 • inspirowanie i promowanie twórczości lutniczej,
 • edukacja, krzewienie i popularyzacja wiedzy oraz kultury muzycznej,
 • wspieranie i promowanie artystów muzyków, a zwłaszcza skrzypków oraz artystów lutników.
 • Towarzystwo jest organizatorem:

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego,
 • Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
 • Siedziba[ | edytuj kod]

  Towarzystwo ma swoją siedzibę w kamienicy przy ul. Świętosławskiej 7 w Poznaniu, na Starym Mieście, w pobliżu Starego Rynku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • O Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego (pol.). [dostęp 2018-10-07].
 • Statut Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (pol.). [dostęp 2018-10-07].
 • Ulica Świętosławska - ulica w Poznaniu biegnąca od Starego Rynku w kierunku południowym. W średniowieczu nosiła nazwę Kozia, do 1919: Jesuitenstrasse, 1919-1939: Jezuicka, 1939-1945: Albrecht-Dürer-Strasse, od 1945: Świętosławska. Perspektywę jej od strony południowej zamyka Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lutnik – rzemieślnik zajmujący się lutnictwem, to znaczy buduje lub naprawia szyjkowe instrumenty strunowe. Słowo pochodzi od włoskiego "liutajo", czym pierwotnie określano zajmującego się budowaniem lutni. Przyjęło się ono w Polsce dopiero pod koniec XIX wieku. Oprócz wymienionych czynności, niektórzy lutnicy zajmują się renowacją i rekonstrukcją instrumentów smyczkowych, a także korektą smyczków.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Stefan Stuligrosz (ur. 26 sierpnia 1920 w Poznaniu, zm. 15 czerwca 2012 w Puszczykowie) – polski dyrygent chórów, twórca Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, kompozytor. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
  Andrzej Wituski (ur. 23 lutego 1932 w Poznaniu) – poznański działacz społeczny i kulturalny, prezydent Poznania w latach 1982-1990.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.