• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego

  Przeczytaj także...
  Ryszard Wiesław Bonisławski (ur. 4 czerwca 1947 w Łodzi) – polski filolog, od 1992 dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Łodzi (obecnie Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi), od 1999 prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, przewodnik turystyczny po Łodzi oraz regionie łódzkim. Senator VIII kadencji.RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Gimnastyka (grec. γυμναστική gymnastike trening sportowy od gymnos nagi) jest dyscypliną sportową, wywodzącą się ze starożytnej Grecji, w ramach której zawodnicy wykonują specjalne układy, z wykorzystaniem różnych sprzętów. Gimnastyka może być uprawiana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

  Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie (TMRF Widzew) – stowarzyszenie sportowe założone, oraz pierwotnie działające na terenach dawnej wsi Widzew, włączonych do Łodzi w 1909 roku, zarejestrowane przez władze carskie 25 listopada 1910 roku. Pierwsza siedziba towarzystwa mieściła się przy ulicy Rokicińskiej 62.

  Juliusz Kunitzer (ur. 19 października 1843, zm. 30 września 1905 w Łodzi) – przemysłowiec i społecznik związany z Łodzią.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Założycielami towarzystwa byli pracownicy administracyjni i robotnicy zatrudnieni w zakładach „Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury Bawełnianej” (do 1905 roku „Towarzystwo Akcyjne Heinzla i Kunitzera”). Byli to: Konstanty Wejman, Fryderyk Krass, Edward Duszek i Robert Adam, syn Ottona.

  Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 140 tys. mieszkańców na 775,2 tys. w całej Łodzi).Juliusz Heinzel baron von Hohenfels (ur. 2 grudnia 1834 roku w Łodzi, zm. w 1895 roku w Coburgu w Turyngii) – fabrykant.

  Działalność sportową prowadziły sekcje piłki nożnej i gimnastyki. W 1911 zespół TMRF Widzew wystartował w zawodach organizowanych przez Lodzer Fussball Verband (mistrzostwa Łodzi w piłce nożnej), wypożyczając na czas zawodów boisko Touring Club przy ulicy Wodnej. Drużyna TMRF nie odniosła żadnych sukcesów przez cztery kolejne lata istnienia. Po odzyskaniu niepodległości pięciu z sześciu założycieli TMRF-u utworzyło w 1922 roku RTS Widzew. Byli to: Antoni Stanecki, Ludwik Rękowski, Józef Wojtczak, Jan Augustyniak, Wacław Gapiński.

  Klub Turystów Łódź – nieistniejący już obecnie klub mniejszości niemieckiej w Łodzi, założony w 1895 roku - jako oddział rosyjskiej ekspozytury Touring Club - i zarejestrowany 31 marca 1899 przez władze carskie, jako Łódzki Oddział Towarzystwa Welocypedystów-Cyklistów. Po I wojnie światowej polski klub sportowy.

  Przypisy

  1. Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska: Spacerownik, Widzew i nie tylko.... gazeta.pl, 2007-10-11. [dostęp 2012-09-23]. s. 5-6.

  Bibliografia[]

 • Historia - Początki. widzewiak.pl. [dostęp 2012-09-23].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wywiad z Ryszardem Bonisławskim • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.