• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Towarzystwo Czytelni Ludowych  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  Afisz wydany w 1927 przez T.C.L z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja
  Budynek przy ul. ks. Antoniego Ludwiczaka, w okresie II RP Uniwersytet Ludowy w Dalkach
  Członkowie Towarzystwa Czytelni Ludowych w Szarleju w 1928
  Stempel TCL dla Młodzieży w Poznaniu (przed 1939)

  Towarzystwo Czytelni Ludowych (TCL) – polska organizacja oświatowa założona pierwotnie w Poznaniu w 1880 r. Później działająca w skali całego państwa pruskiego – Wielkopolska, Pomorze Zachodnie, Pomorze Gdańskie, Warmia i Mazury, Dolny i Górny Śląsk. Organizacja kontynuowała 7 lat działalności zdelegalizowanego przez pruską administrację Towarzystwa Oświaty Ludowej.

  Antoni Ludwiczak (ur. 16 maja 1878 w Kostrzynie Wielkopolskim, zm. 17 czerwca 1942 w Hartheim k. Linzu) – polski duchowny katolicki, bibliotekarz, działacz społeczny, męczennik.Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Geneza[ | edytuj kod]

  Powstanie TCL związane jest ze wzmożeniem w zaborze pruskim procesu germanizacji. W 1876 pruscy zaborcy wprowadzili w Wielkopolsce nowe prawo O języku urzędowym oraz O języku sądowym w wyniku, którego język polski stracił prawo obywatelstwa w życiu państwowym. Nie wolno go było używać w szkole ani w żadnym urzędzie. Kolejna ustawa, O zebraniach i stowarzyszeniach, zawierająca tzw. paragraf kagańcowy, usunęła go w dalszej kolejności prawie całkowicie z życia publicznego. Jedynym obszarem, gdzie można było go używać, była liturgia religijna odbywająca się w Kościele katolickim lub protestanckim.

  Zygmunt Stanisław Czarnecki herbu Prus III (ur. 20 marca 1823 w Gogolewie, zm. 7 czerwca 1908 w Dobrzycy) – ziemianin wielkopolski, hrabia, kolekcjoner numizmatów, bibliofil.Ignacy Łyskowski (ur.1820 w Mileszewach- zmarł w Poznaniu w 1886r., pochowany został w krypcie kościoła parafialnego w Lembargu.) - dziennikarz, polski działacz narodowy, oświatowy, gospodarczy i polityczny na Pomorzu, a także poseł na sejm pruski.

  Towarzystwo Czytelni Ludowych utworzone zostało po raz pierwszy w 1880 roku w Poznaniu i było kontynuacją zlikwidowanej przez pruską policję w 1879 roku Towarzystwa Oświaty Ludowej założonej w 1872 roku przez obywateli miasta Poznania. W okresie międzywojennym siedziba centrali również znajdowała się w Poznaniu na pl. Wolności 18.

  Feliks Kierski (ur. 1884, zm. 3 listopada 1926 w Vence pod Niceą) – polski filozof, psycholog, nauczyciel, tłumacz, encyklopedysta. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Strzelno (niem. Strelno) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelno. Leży 18 km na południe od Inowrocławia u zbiegu dróg krajowych DK15, DK25 i DK62. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego. Ośrodek przemysłowy, centrum handlowo-usługowe dla okolicy.
  Szarlej (niem. Scharley; 1934-35 Szarlej-Wielkie Piekary) − dzielnica Piekar Śląskich. Znajduje się w niej Urząd Miasta, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej oraz siedziba Radia Piekary.
  Germanizacja – proces przyswajania języka lub kultury niemieckiej przez jednostki i grupy społeczne funkcjonujące wcześniej w ramach innych kultur. Germanizacja może zachodzić zarówno w wyniku mniej lub bardziej wyraźnego przymusu (np. administracyjnego, edukacyjnego), jak i mieć charakter względnie dobrowolny, tzn. nie wiązać się z żadną bezpośrednią presją. Często rozumiana obecnie jako proces wynarodowienia, poprzez nakłanianie lub przymuszanie ludności rdzennej określonego terenu do przyswojenia języka niemieckiego oraz kultury niemieckiej, a także proces rozprzestrzeniania się języka, kultury i ludności poprzez asymilację lub adaptację obcojęzycznych słów.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Karol Milik (ur. 24 czerwca 1892 w Renardowicach – obecnie osiedle w Czechowicach-Dziedzicach, zm. 10 maja 1976 w Gorzowie Wielkopolskim) – polski duchowny katolicki, pierwszy polski administrator apostolski archidiecezji wrocławskiej (1945-1951).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.