Tour de Ski 2011/2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tour de Ski 2011/2012 – szósta edycja tej prestiżowej imprezy w biegach narciarskich, która rozpoczęła się 29 grudnia 2011 roku, a zakończyła 8 stycznia 2012 roku. Tytułu wywalczonego rok wcześniej bronił wśród mężczyzn Szwajcar Dario Cologna, a wśród kobiet Polka Justyna Kowalczyk.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Jak przed rokiem Tour rozpoczął się w Niemczech, gdzie odbyły się po dwa konkursy w Oberhofie i w Oberstdorfie. Następnie rozegrano pięć konkursów we Włoszech – trzy w Toblach i dwa w Val di Fiemme.

W klasyfikacji kobiet po raz trzeci (z rzędu) wygrała Justyna Kowalczyk, a wśród mężczyzn Szwajcar Dario Cologna, który zwyciężył również po raz trzeci (2008/2009, 2010/2011, 2011/2012).

Klasyfikacja generalna[ | edytuj kod]

Kobiety[ | edytuj kod]

Mężczyźni[ | edytuj kod]

Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Oberhof - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, w 2010 roku mieszkało tu 1 530 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych w skali landu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tour de Ski – obecnie najbardziej prestiżowy turniej w biegach narciarskich, rozgrywany od sezonu 2006/2007 na przełomie lat, tak jak Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich, czy Grand Prix Niemiec w kombinacji norweskiej. Zawody obejmują 9 biegów (w sezonie 2012/13 obejmowały 7 biegów), rozgrywanych w ciągu 10 dni, na terenie Włoch i Niemiec. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Turniej rozgrywany jest na wzór zawodów Tour de France, tzn. formułą etapową. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.
Justyna Kowalczyk (ur. 19 stycznia 1983 w Limanowej) – polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedna z dwóch biegaczek narciarskich w historii tej dyscypliny (obok Finki Marjo Matikainen), które zdobywały Puchar Świata trzy razy z rzędu. Jedyna zawodniczka, która 4 razy z rzędu zwyciężyła w prestiżowym cyklu Tour de Ski.
Dario Alonzo Cologna (ur. 11 marca 1986 w Val Müstair) – szwajcarski biegacz narciarski, mistrz olimpijski, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów, trzykrotny mistrz świata młodzieżowców, trzykrotny zwycięzca Tour de Ski oraz trzykrotny zdobywca Pucharu Świata.

Reklama