• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour de Romandie

  Przeczytaj także...
  68. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Romandie odbyła się w dniach 29 kwietnia-4 maja 2014 roku. Liczyła sześć etapów, o łącznym dystansie 633,37 km. Wyścig zaliczany jest do rankingu światowego UCI World Tour 2014.Rafał Majka (ur. 12 września 1989 w Zegartowicach) – polski kolarz szosowy, zawodnik duńskiej profesjonalnej drużyny Team Saxo-Tinkoff.
  Romandia (fr.: Romandie, niem.: Welschland) lub Szwajcaria Romandzka (fr.: Suisse romande) – francuskojęzyczny region w zachodniej części Szwajcarii, zamieszkany przez Szwajcarów francuskojęzycznych. Głównym miastem regionu jest Genewa. Romandia dzieli się na mniejsze obszary, które z kolei zawierają w sobie kantony. Podział przedstawia się następująco:

  Tour de Romandiekolarski wyścig etapowy, odbywający się na terenie Romandii, francuskojęzycznej części Szwajcarii. Po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 1947 roku i odbywa się do dziś na przełomie kwietnia i maja. Tour de Romandie należy do UCI World Tour.

  Pierwsze trójki[ | edytuj kod]

  Osiągnięcia Polaków[ | edytuj kod]

  Czterokrotnie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej wyścigu znajdowali się Polacy. Najwyższe 7. miejsce zajmowali Sylwester Szmyd oraz Rafał Majka w odpowiednio 2012 i 2015 roku.

  Sylwester Szmyd (ur. 2 marca 1978 w Bydgoszczy) – polski kolarz szosowy, zawodnik hiszpańskiej ekipy UCI World Tour Movistar Team.Czesław Lang (ur. 17 maja 1955 w Kołczygłowach) – polski kolarz torowy i szosowy, po zakończeniu kariery sportowej działacz sportowy oraz organizator Tour de Pologne i Škoda Auto Grand Prix MTB.

  Dwukrotnie polscy kolarze wygrywali etapy wyścigu - Michał Kwiatkowski w 2014 roku oraz Czesław Lang w 1987 roku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Warto wiedzieć że... beta

  Michał Kwiatkowski (ur. 2 czerwca 1990 w Chełmży) – polski kolarz szosowy. Drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step. Mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012).
  UCI World Tour - cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej w 2009 roku pod nazwą UCI World Ranking, a od 2011 pod obecną nazwą na miejsce rozgrywanego do tej pory UCI ProTour. W pierwszej edycji obejmował 24 najbardziej prestiżowych wyścigów, a zwycięzcą został Hiszpan Alberto Contador z grupy Astana.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.