• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour de Pologne 2012

  Przeczytaj także...
  Tomasz Marczyński (ur. 6 marca 1984 w Krakowie) - polski kolarz szosowy, mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2007, 2011) i jeździe indywidualnej na czas (2011).Tomasz Kiendyś (ur. 23 czerwca 1977) – polski kolarz, uczestnik mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym i kolarstwie szosowym, zawodnik CCC Polsat Polkowice. Ma żonę Annę (nauczycielkę w-f w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Szprotawie) i syna Wiktora. Obecnie mieszka w Szprotawie. Brał udział w wyścigu po Szprotawie, gdzie zajął pierwsze miejsce. Jest honorowym obywatelem miasta.
  Lampre-Merida (Kod UCI: LAM) – profesjonalna włoska grupa kolarska, utworzona w 1990. Menadżerem grupy jest była gwiazda włoskiego kolarstwa, Giuseppe Saronni. W sezonie 2003-2004 przyjęła nazwę Lampre-Cafita, jednak szybko wróciła do swojej poprzedniej nazwy. W latach 2006-2008 w barwach drużyny ścigał się Polak, Sylwester Szmyd, a obecnie ściga się tam Przemysław Niemiec. Obecnie liderami zespołu są Damiano Cunego i Michele Scarponi. Kolarze używają rowerów Merida i osprzętu Campagnolo i Diadora.

  69. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 1016 lipca 2012. Wyścig figurował w cyklu UCI World Tour 2012. Trasa, podzielona na 7 etapów liczyła łącznie 1234,7 km.

  Obradujący we wrześniu 2011 roku w Kopenhadze – podczas mistrzostw świata w kolarstwie szosowym – Dyrektoriat Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) zadecydował, ze względu na rozpoczynające się 27 lipca 2012 igrzyska olimpijskie, o zmianie terminu Tour de Pologne z sierpnia na lipiec. Tym samym najważniejszy wyścig kolarski w Polsce odbył się w tym samym terminie co 99. edycja Tour de France.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Przemysław Niemiec (ur. 11 kwietnia 1980 w Oświęcimiu) – polski kolarz szosowy, olimpijczyk, wychowanek Sokoła Kęty, zawodnik włoskiej drużyny UCI ProTour Lampre-Merida.

  Po raz trzeci w historii wyścigu jego trasa częściowo wiodła poza terytorium Polski. 12 lipca, podczas etapu z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna kolarze wjechali Mostem Wolności na Olzie do Czeskiego Cieszyna. Cztery rundy okrężne przeprowadzono ulicami i obydwoma mostami polskiego oraz czeskiego Cieszyna.

  UCI World Tour 2012 to 4. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich w 2012 roku. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 17 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 14 października ostatnim etapem wyścigu Dookoła Pekinu w Chinach. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour de Pologne także znalazł się w programie.Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.

  Uczestnicy[ | edytuj kod]

  W wyścigu wystartowało 18 zawodowych zespołów UCI World Tour 2012 oraz pięć dodatkowych ekip zaproszonych przez organizatorów (reprezentacja Polski i cztery drużyny z "dzikimi kartami").

  Paweł Cieślik (ur. 12 kwietnia 1986 w Poznaniu) – polski kolarz szosowy. W sezonie 2013 zawodnik grupy Bank BGŻ Team.Marek Rutkiewicz (ur. 8 maja 1981 w Olsztynie) – polski kolarz szosowy. W sezonie 2013 zawodnik grupy CCC Polsat Polkowice.

  W wyścigu nie wystartował zwycięzca ubiegłorocznego wyścigu, Słowak Peter Sagan z grupy Liquigas-Cannondale, który w tym czasie brał udział w Tour de France. Na starcie pojawiło się siedemnastu polskich kolarzy - ośmiu w drużynie reprezentacji Polski (Marek Rutkiewicz, Bartosz Huzarski, Paweł Cieślik, Damian Walczak, Bartłomiej Matysiak, Mateusz Taciak, Tomasz Kiendyś, Łukasz Bodnar), po dwóch z Omega Pharma-Quick Step (Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski) i Team Saxo Bank-Tinkoff Bank (Jarosław Marycz i Rafał Majka) oraz po jednym z Liquigas-Cannondale (Maciej Bodnar), z Lampre-ISD (Przemysław Niemiec), z Caja Rural (Karol Domagalski), z Vacansoleil-DCM (Tomasz Marczyński) i z Utensilnord Named (Adrian Kurek).

  Kędzierzyn-Koźle (czes. Kandřín-Kozlí, niem. Kandrzin-Cosel) – miasto w województwie opolskim, powiat kędzierzyńsko-kozielski, położone na Nizinie Śląskiej, na Górnym Śląsku.Rafał Majka (ur. 12 września 1989 w Zegartowicach) – polski kolarz szosowy, zawodnik duńskiej profesjonalnej drużyny Team Saxo-Tinkoff.

  Przebieg trasy[ | edytuj kod]

  Etap 1. : Karpacz > Jelenia Góra, 179,5 km[ | edytuj kod]

  Etap 2. : Wałbrzych > Opole, 239,4 km[ | edytuj kod]

  Etap 3. : Kędzierzyn-Koźle > Cieszyn, 201,7 km[ | edytuj kod]

  Etap 4. : Będzin > Katowice, 127,8 km[ | edytuj kod]

  Etap 5. : Rabka-Zdrój > Zakopane, 163,1 km[ | edytuj kod]

  Etap 6. : Terma Bukowina Tatrzańska > Bukowina Tatrzańska, 191,8 km[ | edytuj kod]

  Etap 7. : Kraków > Kraków, 131,4 km[ | edytuj kod]

  Liderzy klasyfikacji po etapach[ | edytuj kod]

  Klasyfikacje końcowe[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W przyszłym roku Tour de Pologne odbędzie się w lipcu (pol.). www.sportowefakty.pl. [dostęp 2011-09-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Tour de Pologne 2012 na stronie cqranking.com
 • 68. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2011 roku. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2011.Czeski Cieszyn (czes. Český Těšín, niem. Tschechisch Teschen) – miasto we wschodniej części Czech, w kraju morawsko-śląskim, siedziba gminy z rozszerzonymi uprawnieniami. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Czeski Cieszyn” odnosi się do lewobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część prawobrzeżna należy do Polski i nosi oficjalną nazwę „Cieszyn”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
  99. edycja Tour de France odbyła się w dniach od 30 czerwca do 22 lipca 2012. Trasa największego kolarskiego wyścigu rozpoczęła się w belgijskim Liège sześciokilometrowym prologiem (jazdą indywidualną na czas).
  Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. Union Cycliste Internationale, UCI) - to instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich. Siedziba Unii znajduje się w Aigle, południowo zachodniej w Szwajcarii.
  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.
  Jarosław Marycz (ur. 17 kwietnia 1987 w Koszalinie) – polski kolarz szosowy, zawodnik polskiej profesjonalnej grupy CCC Polsat Polkowice.
  Vacansoleil-DCM - holenderska profesjonalna grupa kolarska założona w roku 2005. Początkowo brała udział w wyścigach z kalendarza UCI Europe Tour. Jako zawodowa grupa kolarska zadebiutowała w roku 2009.
  84. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, odbyły się w stolicy Danii Kopenhadze w dniach 19–25 września 2011 roku. Po raz pierwszy od mistrzostw świata w Weronie w 2004 roku rozegrane zostały konkurencje juniorek i juniorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.