• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour de Pologne 2010

  Przeczytaj także...
  Bauke Mollema (ur. 26 listopada 1986 w Groningen) – holenderski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Belkin Pro Cycling Team.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Daniel Martin (ur. 20 sierpnia 1986 w Birmingham) – irlandzki kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp.

  67. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 1-7 sierpnia 2010 roku. Łączna długość trasy liczyła 1241,7 km. Kolarze po raz pierwszy w historii tego wyścigu wyjechali poza granicę państwa. 4 sierpnia, na etapie z Tychów do Cieszyna (chcąc uczcić 1200-lecie miasta) kolarze wjechali mostem na Olzie na krótko (trzykrotnie) do Czeskiego Cieszyna – trzy rundy rozegrane zostały na terenie polskiego i czeskiego Cieszyna (rozegrano tam też lotny finisz). Dzień wcześniej, etap z Sosnowca do Katowic był poświęcony pamięci Franco Balleriniego, znakomitego włoskiego kolarza, który zginął 7 lutego 2010.

  Garmin-Sharp (Kod UCI: GRS) – amerykańska drużyna kolarska należąca do UCI ProTeams. Grupa powstała w roku 2007 i początkowo brała udział głównie w imprezach rozgrywanych w USA, ale również w UCI Europe Tour.Czeski Cieszyn (czes. Český Těšín, niem. Tschechisch Teschen) – miasto we wschodniej części Czech, w kraju morawsko-śląskim, siedziba gminy z rozszerzonymi uprawnieniami. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Czeski Cieszyn” odnosi się do lewobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część prawobrzeżna należy do Polski i nosi oficjalną nazwę „Cieszyn”.

  Sensacyjnym zwycięzcą wyścigu został Irlandczyk Daniel Martin, reprezentujący amerykańską grupę kolarską Garmin-Slipstream, wyprzedzając Słoweńca Gregę Bole, Holendra Bauke Mollemę, Szwajcara Michaela Albasiniego i ubiegłorocznego zwycięzcą - Włocha Alessandro Ballana. Najlepszy z Polaków - Sylwester Szmyd z Liquigas-Doimo zajął 6. miejsce.

  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.Franco Ballerini (ur. 11 grudnia 1964 we Florencji, zm. 7 lutego 2010 w Pistoi) - włoski kolarz szosowy, startował w zawodowym peletonie w latach 1986-2001.

  Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

  Grega Bole (ur. 13 sierpnia 1985 w Jesenicach) – słoweński kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Vacansoleil-DCM.Bukowina Tatrzańska – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska.

  Etapy[]

  Etap 1 : ]

  Etap 2 : ]

  Etap 3 : ]

  Etap 4 : ]

  Etap 5 : ]

  Etap 6 : ]

  Etap 7 : ]

  Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[]

  Klasyfikacje[]

  Klasyfikacja generalna[]

  Klasyfikacja najaktywniejszych[]

  Klasyfikacja górska[]

  Klasyfikacja punktowa[]

  Najlepsze czasy zespołu[]

  Najlepszy z Polaków[]

  Przypisy

  1. Tour de Pologne 2010 Ekipy (pol.). tourdepologne.pl. [dostęp 2010-07-28].
  2. www.tourdepologne.pl. [dostęp 2010-08-08].
  3. punkty za pierwsze miejsce na 5. etapie
  4. punkty za dwa drugie miejsca i jedno trzecie na etapach
  5. punkty za pierwsze miejsce na 6. etapie
  6. punkty za drugie miejsce na 6. etapie
  7. 50 zdobytych punktów za 5. miejsce plus 2 pkt za za trzecie miejsce na 4. etapie nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  8. punkty za trzecie miejsce na 5. etapie
  9. 30 zdobytych punktów za 7. miejsce nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  10. punkty za piąte miejsce na 5. etapie
  11. punkty za piąte miejsce na 6. etapie

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Tour de Pologne
 • Tour de Pologne na stronie cyclingnews.com
 • Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Olza (cz. Olše, niem. Olsa) – rzeka na Śląsku Cieszyńskim, na granicy Polski i Czech, będąca prawym dopływem Odry.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót: TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski w sierpniu (do 2008 roku we wrześniu). Od pierwszej edycji (1928) do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.
  Rawa Mazowiecka – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Sochaczew – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, nad rzeką Bzurą i Utratą (Chodaków).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.