• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour de Pologne 2010

  Przeczytaj także...
  Bauke Mollema (ur. 26 listopada 1986 w Groningen) – holenderski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Belkin Pro Cycling Team.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Daniel Martin (ur. 20 sierpnia 1986 w Birmingham) – irlandzki kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp.

  67. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne odbyła się w dniach 17 sierpnia 2010. Łączna długość trasy wyniosła 1 241,7 km.

  Po raz pierwszy w historii wyścigu jego trasa częściowo wiodła poza terytorium Polski. 4 sierpnia, podczas etapu z Tychów do Cieszyna (chcąc uczcić 1200-lecie tego miasta) kolarze wjechali Mostem Wolności na Olzie do Czeskiego Cieszyna. Trzy rundy – liczące po 6,8 km – przeprowadzono ulicami i obydwoma mostami polskiego oraz czeskiego Cieszyna. Przed wjazdem na pierwszą rundę, w Czeskim Cieszynie, na 22 km przed metą rozegrano lotny finisz. Dzień wcześniej, etap z Sosnowca do Katowic był poświęcony pamięci Franco Balleriniego, włoskiego kolarza, który zginął tragicznie 7 lutego 2010.

  Garmin-Sharp (Kod UCI: GRS) – amerykańska drużyna kolarska należąca do UCI ProTeams. Grupa powstała w roku 2007 i początkowo brała udział głównie w imprezach rozgrywanych w USA, ale również w UCI Europe Tour.Czeski Cieszyn (czes. Český Těšín, niem. Tschechisch Teschen) – miasto we wschodniej części Czech, w kraju morawsko-śląskim, siedziba gminy z rozszerzonymi uprawnieniami. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Czeski Cieszyn” odnosi się do lewobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część prawobrzeżna należy do Polski i nosi oficjalną nazwę „Cieszyn”.

  Sensacyjnym zwycięzcą wyścigu został Daniel Martin, reprezentujący Garmin-Slipstream, wyprzedzając Gregę Bole, Bauke Mollemę, Michaela Albasiniego i ubiegłorocznego zwycięzcą – Alessandro Ballana. Najlepszy z Polaków – Sylwester Szmyd z Liquigas-Doimo zajął 6. miejsce.

  Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.Franco Ballerini (ur. 11 grudnia 1964 we Florencji, zm. 7 lutego 2010 w Pistoi) - włoski kolarz szosowy, startował w zawodowym peletonie w latach 1986-2001.

  Etapy[ | edytuj kod]

  Etap 1. : | edytuj kod]

  Etap 2. : | edytuj kod]

  Etap 3. : | edytuj kod]

  Etap 4. : | edytuj kod]

  Etap 5. : | edytuj kod]

  Etap 6. : | edytuj kod]

  Etap 7. : | edytuj kod]

  Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[ | edytuj kod]

  Klasyfikacje[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja generalna[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja najaktywniejszych[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja górska[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja punktowa[ | edytuj kod]

  Najlepsze czasy zespołu[ | edytuj kod]

  Najlepszy z Polaków[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trasa Tour de Pologne wiedzie przez Czechy (pol.). sport.dziennik.pl. [dostęp 2010-08-04].
  2. Tour de Pologne 2010 Ekipy (pol.). tourdepologne.pl. [dostęp 2010-07-28].
  3. Punkty UCI. [dostęp 2010-08-08].
  4. punkty za pierwsze miejsce na 5. etapie
  5. punkty za dwa drugie miejsca i jedno trzecie na etapach
  6. punkty za pierwsze miejsce na 6. etapie
  7. punkty za drugie miejsce na 6. etapie
  8. 50 zdobytych punktów za 5. miejsce plus 2 pkt za trzecie miejsce na 4. etapie nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  9. punkty za trzecie miejsce na 5. etapie
  10. 30 zdobytych punktów za 7. miejsce nie zatwierdzono - zawodnicy i drużyny, którzy nie należą do UCI ProTeam nie otrzymują punktów (art.2 pkt.5)
  11. punkty za piąte miejsce na 5. etapie
  12. punkty za piąte miejsce na 6. etapie

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Tour de Pologne
 • Tour de Pologne na stronie cyclingnews.com
 • Grega Bole (ur. 13 sierpnia 1985 w Jesenicach) – słoweński kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Vacansoleil-DCM.Bukowina Tatrzańska – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  Olza (cz. Olše, niem. Olsa) – rzeka na Śląsku Cieszyńskim, na granicy Polski i Czech, będąca prawym dopływem Odry.
  Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski.
  Odpowiedź na pytanie, jaka jest powierzchnia Polski, nie jest jednoznaczna. Korzystając z różnych źródeł, można spotkać kilka różnych wartości, a najczęściej powtarzaną jest 312 685 km². Jednak, aby wiedzieć, jaka jest powierzchnia Polski, należy uświadomić sobie, z jakich elementów ona się składa.
  Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót: TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski w sierpniu (do 2008 roku we wrześniu). Od pierwszej edycji (1928) do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.
  Rawa Mazowiecka – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.11 sek.