• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour de France 2005

  Przeczytaj także...
  Kortyzon – organiczny związek chemiczny zaliczany do steroidów, hormon kory nadnerczy. Wpływa na metabolizm węglowodanów i białek. Ma działanie przeciwzapalne. Jest uznawany przez DFB (komisję antydopingową) za zabroniony środek dopingujący. Stosuje się go również przy zatruciach cyjankiem potasu lub cyjanowodorem.Jarosław Popowycz, ukr. Ярослав Попович (ur. 4 stycznia 1980 w Kalinowie) – ukraiński kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy RadioShack-Leopard.
  Biała koszulka w czerwone grochy (franc: maillot à pois rouges) jest koszulką przyznawaną liderowi w klasyfikacji górskiej podczas wyścigu Tour de France. Potocznie o kolarzu, który jedzie w tej koszulce mówi się król gór.
  Kolarze na trasie do Gérardmer

  92. Tour de France rozpoczął się 2 lipca w belgijskim Liège, a zakończył się 24 lipca 2005 roku w Paryżu. Wyścig składał się z 21 etapów, w tym 8 etapów płaskich, 5 etapów pagórkowatych, 5 etapów górskich i 3 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3592 km. Rywalizację rozpoczęło 189 kolarzy z 21 grup zawodowych.

  George Hincapie (właśc. Hincapié) Garcés (ur. 29 czerwca 1973 w Queens, Nowy Jork) amerykański kolarz szosowy pochodzenia (ze strony ojca) kolumbijskiego. Jest zawodowcem od roku 1994, obecnie jeździ w drużynie BMC Racing Team.2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.

  Dario Frigo (ur. 18 września 1973 w Saronno) - włoski kolarz szosowy startujący wśród zawodowców w latach 1996-2005.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Klasyfikacje[]

  Klasyfikację generalną wygrał po raz siódmy z rzędu Amerykanin Lance Armstrong, wyprzedzając Włocha Ivana Basso i Niemca Jana Ullricha. Do czasu dyskwalifikacji Amerykanin był pierwszym kolarzem w historii, który siedmiokrotnie wygrywał Wielką Pętlę. Norweg Thor Hushovd wygrał klasyfikację punktową, Duńczyk Michael Rasmussen wygrał klasyfikację górską, a Ukrainiec Jarosław Popowycz był najlepszy w klasyfikacji młodzieżowej. Najaktywniejszym kolarzem został Hiszpan Óscar Pereiro. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była niemiecka drużyna T-Mobile Team. W 2012 roku wynik Ullricha został anulowany.

  Ivan Basso (ur. 26 listopada 1977 w Gallarate) – włoski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI ProTour Cannondale, dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Doping[]

  Przed rozpoczęciem 11. etapu aresztowany został Włoch Dario Frigo, po tym jak policja znalazła erytropoetynę (EPO) w samochodzie jego żony

  Trzeci kolarz klasyfikacji generalnej, Jan Ullrich za stosowanie dopingu został w 2012 roku pozbawiony wszystkich wyników z lat 2005-2007. Dziewiąty kolarz klasyfikacji generalnej, Amerykanin Levi Leipheimer został w 2012 roku pozbawiony wszystkich wyników z lat 1999-2006, po tym jak przyznał się do stosowania dopingu. W tym samym roku dwaj kolejni amerykańscy kolarze: George Hincapie i David Zabriskie także zostali pozbawieni wyników za doping. Hincapie utracił wyniki z lat 2004-2006, a Zabriskie z lat 2003-2006.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.

  W 2007 roku do stosowania między innymi (EPO) w latach 1991-2006 przyznał się Niemiec Jörg Jaksche z drużyny Liberty Seguros.

  W 2012 roku Armstrong został dożywotnio zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu przez Amerykańską Agencję Antydopingową. Anulowano także wszystkie jego wyniki począwszy od 1 sierpnia 1998 roku. W 2013 roku Armstrong przyznał się do stosowania między innymi EPO, transfuzji krwi, testosteronu i kortyzonu. Mimo to Ullrich stwierdził, że Amerykaninowi powinno się przywrócić wszystkie wyniki, z uwagi na powszechność stosowania dopingu wśród kolarzy w tamtych czasach.

  Óscar Pereiro Sio (ur. 3 sierpnia 1977 w Mos, Hiszpania) – hiszpański zawodowy kolarz szosowy. Największym jego osiągnięciem jest zwycięstwo w Tour de France 2006, po tym jak UCI 22 września 2007 ogłosiło go triumfatorem w wyniku przegranej Floyda Landisa w procesie dyskwalifikacyjnym.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Drużyny[]

  W tej edycji TdF wzięło udział 21 drużyn:

  Etapy[]

  Liderzy klasyfikacji po etapach[]

  Klasyfikacje końcowe[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Klasyfikacja drużynowa[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Le Dico Du Tour: Le Tour de France 2005 (fr.)
 • Bike Race Info: 2005 Tour de France (ang.)
 • Zielona koszulka (fr. maillot vert) jest nagrodą dla najlepszego sprintera w kolarskim wyścigu Tour de France wprowadzona w 1953 roku. Od początku ma ona kolor zielony, z wyjątkiem roku 1968, kiedy najlepszy zawodnik klasyfikacji punktowej nosił koszulkę koloru czerwonego. Najlepszy sprinter (pierwszy zawodnik klasyfikacji punktowej) jest wyłaniany spośród peletonu na podstawie ilości punktów zebranych podczas poszczególnych etapów, na których rozmieszczone są premie punktowe (tzw. lotne premie). Meta każdego etapu jest również punktowana.Testosteron (17β-hydroksy-4-androsten-3-on, ATC: G03 BA03) – organiczny związek chemiczny, podstawowy męski steroidowy hormon płciowy należący do androgenów. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem LH, a także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Ullrich (ur. 2 grudnia 1973 w Rostocku) - niemiecki kolarz szosowy, zwycięzca Tour de France 1997, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.
  Jörg Jaksche (ur. 23 lipca 1976 w Fürth) - niemiecki kolarz szosowy. Jaksche należy do grona kolarzy zamieszanych w Operación Puerto, w tym czasie reprezentował barwy hiszpańskiej ekipy Liberty Seguros. Niemiec przyznał się do kontaktów z dr. Fuentesem, jak i do tego, że stosował doping. Jaksche otrzymał status świadka koronnego w całej sprawie i dzięki temu jego zawieszenie trwało tylko jeden rok, a nie jak zwykle dwa. Zawieszenie niemieckiego kolarza upływało w lipcu 2008 roku, jednak z powodu braku zainteresowania ze strony kolarskich ekip Jaksche postanowił w kwietniu 2008 roku zakończyć swoją sportową karierę.
  Żółta koszulka (fr. maillot jaune) – koszulka noszona przez lidera klasyfikacji łącznej (generalnej) w kolarskim wyścigu szosowym Tour de France. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tym wyścigu, zakładane przez kolarza po etapie, na którym wysunął się on na prowadzenie w klasyfikacji generalnej oraz noszona przez niego w następnym dniu wyścigu.
  Erytropoetyna (skrót EPO, ATC: B 03 XA 01) – glikoproteinowy hormon peptydowy, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny.
  Michael Rasmussen (ur. 1 czerwca 1974 w Tølløse) - duński profesjonalny kolarz szosowy, który do 2007 roku jeździł dla holenderskiej drużyny Rabobank. Swoją karierę rozpoczął jako kolarz górski. Zwyciężył w 1999 roku w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Górskim. W Tour de France debiutował w 2004 roku. Podczas jego występu w roku 2005 wygrał etap dziewiąty, wygrał klasyfikację górską, a cały Tour de France ukończył na siódmym miejscu ze stratą 11 minut i 33 sekund do lidera. Jednak podczas dwudziestego etapu miał sporo pecha - dwa razy musiał zmieniać koło, dwa razy rower, oraz upadał dwa razy. Przez ten zbieg okoliczności stracił trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jedną z jego niewielu słabych stron jest jazda indywidualna na czas. W 2006 r. Rasmussen ponownie zwyciężył w klasyfikacji górskiej Tour de France. 19 lipca 2007 z powodu podejrzenia o unikanie kontroli antydopingowych w czasie wiosennych przygotowań do sezonu duńska federacja ukarała go wykluczeniem z mistrzostw świata i olimpiady w Pekinie. W środę 25 lipca 2007 został wycofany przez kierownictwo drużyny Rabobank z Tour de France. Do tamtej pory był zdecydowanym liderem Tour de France wyprzedzając o 3 minuty i 10 sekundy Alberto Contadora i wszystko wskazywało na to, że wygra wyścig. Po dwuletnim okresie kwarantanny znalazł sponsora w osobie właścicielki firmy Christina Design London, produkującej luksusowe zegarki szwajcarskie. W sezonie 2011 reprezentuje barwy Christina Watches - Onfone, który uzyskał licencję Continental.
  Biała koszulka (fr. maillot blanc) jest koszulką kolarską, którą nagradzany jest najlepszy młody kolarz w klasyfikacji generalnej Tour de France. Zwycięzca tej klasyfikacji musi być w wieku poniżej 25 lat (liczone na dzień 1 stycznia roku, w którym odbywa się dana edycja wyścigu).
  T-Mobile Team (kod UCI: TMO) to była niemiecka zawodowa grupa kolarska, która znajdowała się w grupie 20 najlepszych drużyn, czyli UCI ProTeams. Wcześniej grupa nosiła nazwę: Team Deutsche Telekom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.