Tour de France 1998
Manuel Beltrán (ur. 28 maja 1971) – kolarz hiszpański. Startował w Tour de France 2008 (w zespole Liquigas), gdzie po 7. etapie został zdyskwalifikowany.Robert William "Bobby" Julich (ur. 18 listopada 1971 w Corpus Christi, Teksas) – amerykański kolarz szosowy, wicemistrz olimpijski.
Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.
85. Tour de France rozpoczął się 11 lipca w Dublinie, a zakończył się 2 sierpnia w Paryżu. Wielka Pętla po raz pierwszy w historii rozpoczęła się w Irlandii. Wyścig składał się z prologu i 21 etapów, w tym: 12 etapów płaskich, 2 etapów górzystych, 5 etapów górskich i 3 etapów jazdy indywidualnej na czas. Cała trasa liczyła 3877 km.
Klasyfikacje[ | edytuj kod]
Klasyfikację generalną wygrał Włoch Marco Pantani, wyprzedzając Niemca Jana Ullricha i Amerykanina Bobby’ego Julicha. Ullrich wygrał też klasyfikację młodzieżową, jego rodak - Erik Zabel wygrał klasyfikację punktową, a Francuz Christophe Rinero wygrał klasyfikację górską. Najaktywniejszym kolarzem został kolejny Francuz, Jacky Durand. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była francuska drużyna Cofidis.
Doping[ | edytuj kod]
Tour de France 1998 był także nazywany Tour de Dopage (wyścig dopingu) w związku z aferami dopingowymi. Skandal wybuchł 8 lipca 1998 roku, gdy francuska policja aresztowała asystenta ds. żywieniowych drużyny Festina, Willy’ego Voeta, za posiadanie dużych ilości nielegalnych recept na narkotyki, erytropoetynę (EPO), hormon wzrostu, testosteron i amfetaminę.
Dwa tygodnie po aresztowaniu Voeta, 23 lipca 1998 roku, francuska policja przeprowadziła niezapowiedziane kontrole w pokojach hotelowych i autobusach zespołów i kolarzy. Środki dopingujące znaleziono w samochodach holenderskiej ekipy TVM. Następne etapy były zagrożone. Zaraz po tym jak wiadomość o akcji policji rozeszła się wśród zawodników w trakcie siedemnastego etapu wyścigu, zorganizowali oni siedzący protest i odmówili kontynuowania wyścigu. Po negocjacjach prowadzonych przez Jeana-Marie Leblanca, dyrektora Tour de France, policja zgodziła się ograniczyć najcięższe praktyki, dzięki czemu zawodnicy zgodzili się kontynuować wyścig. Wielu zawodników zostało wykluczonych, a ekipy ONCE, Riso Scotti i Banesto wycofały się. Pozostali kolarze ukończyli etap jadąc powoli, bez numerów startowych, a wyniki zostały anulowane.
Wśród kolarzy przyłapanych na dopingu znaleźli się między innymi zwycięzca Marco Pantani, drugi w klasyfikacji Jan Ullrich, a także Andrea Tafi, Erik Zabel, Bo Hamburger, Laurent Jalabert, Marcos Serrano, Jens Heppner, Jeroen Blijlevens, Nicola Minali, Mario Cipollini, Fabio Sacchi, Eddy Mazzoleni, Jacky Durand, Abraham Olano, Laurent Desbiens, Manuel Beltran, i Kevin Livingston. Trzeci w klasyfikacji generalnej Julich przyznał się do stosowania dopingu podczas tej edycji Touru w 2012 roku.
Drużyny[ | edytuj kod]
W tej edycji TdF wzięło udział 21 drużyn:
Etapy[ | edytuj kod]
Liderzy klasyfikacji po etapach[ | edytuj kod]
Klasyfikacje końcowe[ | edytuj kod]
| edytuj kod]
| edytuj kod]
| edytuj kod]
Klasyfikacja młodzieżowa[ | edytuj kod]
Klasyfikacja drużynowa[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- PRIX DE LA COMBATIVITÉ: PALMARÈS DES COMBATIFS (fr.)
- 'Festina Affair': A timeline (ang.)
- CYCLING; Cyclists Stage Protest as Drug Investigation Widens (ang.)
- Bike Race Info: 1998 Tour de France (ang.)
- French Senate releases positive EPO cases from 1998 Tour de France (ang.)
- Exclusive: Bobby Julich doping confession (ang.)
- Les équipes du Tour de France 1998 (fr.)