• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour Down Under 2013

  Przeczytaj także...
  Tomasz Marczyński (ur. 6 marca 1984 w Krakowie) - polski kolarz szosowy, mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2007, 2011) i jeździe indywidualnej na czas (2011).UCI World Tour 2013 to 5. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 22 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 20 października ostatnim etapem wyścigu Tour of Beijing w Chinach.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  15. edycja Santos Tour Down Under odbyła się w dniach 22-27 stycznia 2013 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 758,5 km. Wyścig rozpoczął się w Mawson Lakes. Meta zaplanowana została w Adelaide. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2013, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.

  Vacansoleil-DCM - holenderska profesjonalna grupa kolarska założona w roku 2005. Początkowo brała udział w wyścigach z kalendarza UCI Europe Tour. Jako zawodowa grupa kolarska zadebiutowała w roku 2009.Simon Gerrans (ur. 16 maja 1980 w Melbourne) – australijski kolarz, zawodnik profesjonalnej grupy Orica-GreenEDGE, olimpijczyk.

  Obrońca tytułu w tym wyścigu z 2012 roku Australijczyk Simon Gerrans, w tej edycji startował z nr 1. Jedynym Polakiem występującym w tym inauguracyjnym wyścigu UCI World Tour 2013 był Tomasz Marczyński w barwach Vacansoleil-DCM z nr startowym 103.

  Etapy[]

  Liderzy klasyfikacji po etapach[]

  Klasyfikacja generalna[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Dokumentacja wyścigu na stronie cyclingarchives.com
 • Lista startowa • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.