• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tour Down Under

  Przeczytaj także...
  18. edycja wyścigu Santos Tour Down Under odbyła się w dniach 19-24 stycznia 2016 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 781,3 km. Jest to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2016, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.Michael Rogers (ur. 20 grudnia 1979 w Barham) – australijski kolarz szosowy i torowy, brązowy medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata na szosie, zawodnik profesjonalnej grupy Team Saxo-Tinkoff.
  15. edycja Santos Tour Down Under odbył się w dniach 22-27 stycznia 2013 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 758,5 km. Wyścig rozpoczął się w Mawson Lakes. Meta zaplanowana została w Adelaide. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2013, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.

  Santos Tour Down Under – etapowy wyścig kolarski rozgrywany wokół australijskiego miasta Adelaide.

  Impreza została zorganizowana po raz pierwszy w 1999 i od tego czasu odbywa się corocznie w połowie stycznia. Wiele europejskich drużyn ProTour traktuje Tour Down Under jako przygotowanie do rozpoczynającego się w lutym sezonu.

  Większość etapów to płaskie odcinki, stanowiące pole rywalizacji sprinterów. Od 2002 regularnie pojawia się etap kończący się w mieście Wilunga, a czasami zakończony podjazdem pod Old Wilunga Hill, który zazwyczaj decyduje o kolejności w klasyfikacji generalnej. W 2012 wygrał go, po pasjonującej walce na ostatnich metrach Alejandro Valverde, minimalnie wyprzedzając Simona Gerransa - ostatecznego zwycięzcę całości wyścigu.

  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).Mikel Astarloza Chaurreau (ur. 17 listopada 1979 w Gipuzkoa) jest hiszpańskim kolarzem szosowym drużyny należącej do UCI Pro Tour Euskaltel-Euskadi. W zawodowym peletonie ściga się od 2002 roku.

  Od roku 2005 wyścig zaliczał się do UCI Oceania Tour i miał kategorię 2.HC. Z początkiem sezonu 2008 Tour Down Under został włączony do cyklu UCI ProTour.

  Lista zwycięzców[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.17. edycja wyścigu Santos Tour Down Under odbyła się w dniach 20-25 stycznia 2015 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 812,3 km. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2015, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Luis León Sánchez Gil (ur. 24 listopada 1983 w Murcji) – hiszpański kolarz szosowy, olimpijczyk, zawodnik ekipy UCI World Tour Belkin Pro Cycling Team, zwycięzca wyścigu Paryż-Nicea, czterokrotny mistrz Hiszpanii w jeździe indywidualnej na czas.
  Martin Elmiger (ur. 23 września 1978 w Hagendorn) – szwajcarski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy IAM Cycling, olimpijczyk.
  10. edycja Tour Down Under odbyła się w dniach 20-27 stycznia 2008 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 840 km ze startem i metą w Adelaide.
  Stuart O’Grady (ur. 6 sierpnia 1973 w Adelaide) jest australijskim kolarzem torowym i szosowym. Jeszcze jako amator został zwycięzcą olimpijskim i mistrzem świata. Jako zawodowiec wygrał m.in. 3 etapy w Tour de France. Specjalizuje się w sprincie i jeździe na czas. Obecnie jest członkiem drużyny GreenEDGE Cycling.
  12. edycja Tour Down Under odbyła się w dniach 19-24 stycznia 2010 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 794 km. Wyścig rozpoczął się w Clare. Meta zaplanowana została w Adelaide. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI ProTour 2010. Jedyny Polak startujący w wyścigu Maciej Paterski zajął 101. miejsce, zaś wśród młodzieżowców zajął 32. miejsce.
  André Greipel (ur. 16 lipca 1982 w Rostocku) – niemiecki kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata, zawodnik profesjonalnej grupy Lotto-Belisol.
  Tom-Jelte Slagter (ur. 1 lipca 1989 w Groningen) – holenderski kolarz szosowy startujący w profesjonalnej grupie Belkin Pro Cycling Team.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.