• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toul

  Przeczytaj także...
  Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Diecezja Nancy (nazwa oficjalna: diecezja Nancy(-Toul)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Francji, w metropolii Besançon. Powstała w 1777 jako diecezja Nancy, która w 1824 została połączona z diecezją Toul. Choć formalnie katedrą diecezjalną jest katedra w Nancy, w praktyce niemal równorzędnym statusem cieszy się również stara katedra w Toul. Obszar diecezji odpowiada terytorium świeckiego departamentu Meurthe-et-Moselle.
  Katedra św. Stefana w Toul

  Toul – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Meurthe-et-Moselle.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 17 281 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 565 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Toul plasuje się na 13. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 59.).

  Biskup diecezji Nancy-Toul, jako jeden z czterech na świecie, ma prawo do noszenia racjonału.

  Racjonał (łac. rationale - rozsądny, racjonalny) – jeden z paramentów (szat liturgicznych w Kościele katolickim). Jest to zazwyczaj haftowany złotymi włóknami pas, czasami zdobiony perłami i drogimi kamieniami. Może być zakończony frędzlami lub dzwoneczkami. Jest on zakładany na barki, na ornat. Ma podobne znaczenie co paliusz, jest jednak od niego znacznie szerszy.Hamm (łac. Hammona) – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg. Port nad rzeką Lippe i kanałem Datteln-Hamm. Miasto leży między autostradą A1 i autostradą A2. Dnia 1 stycznia 1975 r. do miasta dołączono okoliczne gminy. W związku z tym liczba mieszkańców przekroczyła 100.000. Obecnie miasto liczy 181 783 mieszkańców (2010).

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Hamm, Niemcy
 • Bibliografia[]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Linki zewnętrzne[]

 • Turystyka w Toul • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.