• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toul

  Przeczytaj także...
  Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  Diecezja Nancy (nazwa oficjalna: diecezja Nancy(-Toul)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we wschodniej Francji, w metropolii Besançon. Powstała w 1777 jako diecezja Nancy, która w 1824 została połączona z diecezją Toul. Choć formalnie katedrą diecezjalną jest katedra w Nancy, w praktyce niemal równorzędnym statusem cieszy się również stara katedra w Toul. Obszar diecezji odpowiada terytorium świeckiego departamentu Meurthe-et-Moselle.
  Katedra św. Stefana w Toul

  Toul – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Grand Est, w departamencie Meurthe i Mozela.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 17 281 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 565 osób/km² (wśród 2335 gmin Lotaryngii Toul plasuje się na 13. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 59.).

  Biskup diecezji Nancy-Toul, jako jeden z czterech na świecie, ma prawo do noszenia racjonału.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Hamm, Niemcy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Turystyka w Toul
 • Katedra w Toul - Gotyk na krańcu Cesarstwa (pol.). W: sekulada.com [on-line]. [dostęp 20 maja 2020].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Racjonał (łac. rationale - rozsądny, racjonalny) – jeden z paramentów (szat liturgicznych w Kościele katolickim). Jest to zazwyczaj haftowany złotymi włóknami pas, czasami zdobiony perłami i drogimi kamieniami. Może być zakończony frędzlami lub dzwoneczkami. Jest on zakładany na barki, na ornat. Ma podobne znaczenie co paliusz, jest jednak od niego znacznie szerszy.
  Meurthe i Mozela (fr. Meurthe-et-Moselle [mœʀtemoˈzɛl]) – francuski departament położony w regionie Grand Est. Departament oznaczony jest liczbą 54. Departament został utworzony 7 września 1871 roku.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Hamm (łac. Hammona) – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg. Port nad rzeką Lippe i kanałem Datteln-Hamm. Miasto leży między autostradą A1 i autostradą A2. Dnia 1 stycznia 1975 r. do miasta dołączono okoliczne gminy. W związku z tym liczba mieszkańców przekroczyła 100.000. Obecnie miasto liczy 181 783 mieszkańców (2010).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.863 sek.