• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tottori

  Przeczytaj także...
  Kushiro (jap. 釧路市, Kushiro-shi) – miasto w Japonii, w podprefekturze Kushiro, na wyspie Hokkaido, nad Oceanem Spokojnym. Miasto liczy 20 664 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 254,12 km² (dane z 30.09.2012 r.).Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Tottori (jap. 鳥取市 Tottori-shi) – miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Tottori, w południowej części wyspy Honsiu, nad Morzem Japońskim. W 2010 roku liczyło 197 tys. mieszkańców.

  Położenie[]

  Tottori jest największym miastem prefektury o tej samej nazwie i leży w jej wschodniej części. Graniczy z Tsuyamą.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Hanau - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Kinzig. Leży nad Menem, w regionie Ren-Men (niem. Rhein-Main-Gebiet); liczy 90 245 mieszkańców (30 czerwca 2012), przemysł gumowy, elektrotechniczny, jubilerstwo, port rzeczny, muzeum złotnictwa, likwidacja (1997) przemysłu nuklearnego (pręty paliwowe dla elektrowni jądrowej), szóste co do wielkości miasto kraju związkowego, miasto braci Grimm (niem. Brüder-Grimm-Stadt)

  Historia[]

  Prawa miejskie otrzymało 1 X 1889 roku.

  Przemysł[]

  W mieście funkcjonują zakłady przemysłu drzewnego, spożywczego, włókienniczego i elektromaszynowego. Jest siedzibą uniwersytetu założonego w 1949.

  Miasta partnerskie[]

 •  Japonia Kushiro, Himeji, Iwakuni
 •  Niemcy Hanau,
 •  Korea Południowa Ch'ŏngju,
 •  Chiny Taicang
 • Przypisy

  1. 平成22年全国都道府県市区町村別面積調 – 鳥取県 (jap.). 国土地理院. [dostęp 2011-12-04].
  2. 平成22年国勢調査 – 人口速報集計結果 (jap.). 総務省統計局. [dostęp 2011-12-04].
  3. Tottori. Encyklopedia PWN. [dostęp 2011-12-04].
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Iwakuni (jap. 岩国市, Iwakuni-shi) - japońskie miasto leżące na wybrzeżu wyspy Honsiu nad Wewnętrznym Morzem Japońskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Taicang (chin.: 太仓; pinyin: Tàicāng) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, w prefekturze miejskiej Suzhou. W 1999 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 449 253.
  Morze Japońskie jest morzem przybrzeżnym zachodniego Oceanu Spokojnego, otoczonym przez japońskie wyspy Hokkaido, Honsiu i Kiusiu oraz wyspę Sachalin od wschodu, a przez Półwysep Koreański i Rosję od zachodu.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Prefektura Tottori (jap. 鳥取県, Tottori-ken) - prefektura znajdująca się w północno-wschodniej części regionu Chūgoku, w Japonii, na wyspie Honsiu. Jej stolicą jest miasto Tottori.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.