• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Totem - zespół muzyczny

  Przeczytaj także...
  Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.
  Chainsaw – polski zespół heavymetalowy powstały w lipcu 1997 w Bydgoszczy. W 2010 roku zespół zawiesił działalność. W lipcu 2011 zespół wznowił działalność.

  Totem — zespół wywodzący się z Bukowna, grający muzykę metalcore, lekko nawiązującą do death i thrash metalu z wieloma elementami "szwedzkiej szkoły" melodyjnego death metalu. Powstał na bazie zespołu Fatal Error.

  Biografia[]

  Gniewomir "Rudy" Latacz na festiwalu Hunter Fest 2007

  Zespół został założony w styczniu 2002 w małym miasteczku Bukowno 40 km od Krakowa. W pierwszym składzie znajdowali się Wera (wokal), Dzierż (gitara), Marcin (gitara), Przema (gitara basowa) i Toma (perkusja). Ich celem było granie melodyjnego thrash/death metalu zainspirowanego przez Sepulturę, Slayera, Arch Enemy czy In Flames. W kwietniu 2002 zespół nagrał pierwsze demo Pink Drink With Red Bullshit.

  Hunter Fest - festiwal rockowo-metalowy organizowany w latach 2004-2009. Zespół Hunter był gospodarzem z uwagi na to, że impreza odbywała się w rodzinnym mieście muzyków - Szczytnie, a organizacją zajmowała się Agencja, którą prowadzi Arkadiusz Michalski, ówczesny menedżer zespołu. Powodem zorganizowania festiwalu było zlikwidowanie popularnego cyklu Rock w Ruinach, odbywającego się z okazji Dni i Nocy Szczytna.Arch Enemy - szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow.

  Z początkiem lipca 2002 narodził się pomysł nagrania debiutu, nowi muzycy dołączyli do zespołu i we wrześniu 2002 Totem wszedł do Zed Studio w Olkuszu gdzie pierwszy album Intro został nagrany w składzie: Wera, Auman, Dzierż, Rudy, Fulba i Toma. W ramach promocji Intro zespół zagrał wiele koncertów wliczając w to polską trasę Thrash The South z takimi zespołami jak Horrorscope, The No-Mads, Atrophia Red Sun, Whorehouse oraz mini-trasę z Decapitated.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Day Before the End - album studyjny polskiej grupy muzycznej Totem. Wydawnictwo ukazało się 25 sierpnia 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. W Europie Wschodniej album ukazała się nakładem CD-Maximum. W 2008 roku płyta została wznowiona przez firmę Metal Mind Productions. Nagrania zarejestrowano w olkuskim studiu Zed we współpracy z producentem muzycznym Tomaszem Zalewskim. W ramach promocji do utworu "Thrash the South" został zrealizowany teledysk.

  Latem 2004 zespół wszedł ponownie do Zed Studio w Olkuszu w celu nagrania drugiego albumu Day Before the End. Album ukazał się w sklepach w sierpniu 2005 wraz z magazynem Thrash'em All (Empire Records). Rok później zespół zajął 1. miejsce w plebiscycie magazynu branżowego Mystic Art w kategorii debiutant roku 2004. W latach 2005-2007 zespół zagrał na wielu festiwalach, koncertach gdzie promował swój nowy album.

  Melodic death metal – podgatunek death metalu. Odznacza się większą ilością melodyjnych riffów i gitarowych solówek, rzadko na gitarach akustycznych, pojawia się również "czysty wokal" (tradycyjny śpiew) zamiast growlu. Death i Morbid Angel, często uważani za "ojców chrzestnych" death metalu, mają pierwszorzędny wpływ na gatunek oraz jego prekursorów At the Gates i Carcass (na albumie Heartwork). Często również uznaje się za taki album North From Here wydany w 1993 przez Sentenced.In Flames – szwedzki zespół muzyczny założony w 1990 roku w Göteborgu przez gitarzystę oraz jej lidera - Jespera Strömblada. In Flames razem z grupami Dark Tranquillity oraz At the Gates zapoczątkował nowy gatunek w muzyce znany obecnie jako melodic death metal. Grupa zaczęła zdobywać popularność po wydaniu w 1995 minialbumu Subterranean, uzyskując kontrakt z wytwórnią Nuclear Blast. Do tej pory zespół wydał dziesięć albumów studyjnych, przedostatni z nich zatytułowany A Sense of Purpose, wydany 4 kwietnia 2008 zadebiutował na 28. miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednocznonych. Łączny nakład sprzedanych albumów grupy przekroczył 2 000 000 egzemplarzy.

  W marcu 2006 zespół wziął udział w Metal Marathon Tour razem z Chainsaw, w październiku 2006 w Metal Union Road Tour razem z Flapjack, Schizmą, Hedfirst, Blood Is The Harvest. Totem pojawił się również na festiwalach Hunter Fest 2006 i 2007, Metalmania 2006.

  Niektórzy członkowie Totemu udzielają się również w innych polskich zespołach, Wera śpiewa w Scepticu, Toma i Auman we Frontside, Rudy w Heart Attack.

  Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Wiosną 2006 Auman z powodów osobistych postanowił opuścić zespół. W 2008 za pośrednictwem Metal Mind Productions zespół wydał album Day Before the End w Europie (21 stycznia) oraz w USA (18 marca).

  Muzycy[]

  Łukasz "Fulba" Fulbiszewski na festiwalu Hunter Fest 2007

  Dyskografia[]

 • Pink Drink With Red Bullshit (demo, 2002)
 • Intro (demo, 2002)
 • Day Before the End (2005)
 • Let's Play (2011)
 • Limbo (EP, 2015)
 • Teledyski[]

  Przypisy

  1. Totem - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2014-03-25].
  2. Totem (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2014-03-25].
  3. Totem (ang.). www.rockdetector.com. [dostęp 2014-03-25].
  4. TOTEM: nowa płyta już 11. kwietnia! (pol.). www.mystic.pl. [dostęp 2011-03-21].
  5. Podsumowanie roku 2005. „Mystic Art”. 1(33)/2006, s. 13. Michał Wardzała. Mystic Art. ISSN 1427-5538 (pol.). 
  6. Zagraj z Totemem (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-03-21].
  7. Totem - Thrash The South (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-03-25].
  8. Totem - Let's Play (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-03-25].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu (pol.)
 • Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.Olkusz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie olkuskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Olkusz, położone na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Babą, przy drodze krajowej nr 94 i przy drogach wojewódzkich: nr 783 i nr 791.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Atrophia Red Sun - polska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności doom metal, obecnie zespół prezentuje muzykę z pogranicza metalu progresywnego oraz industrial death metalu. Grupa powstała 1994 roku w Krakowie z inicjatywy instrumentalisty klawiszowca Piotra Kopcia pseudonim "VX The Mind Ripper".
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.
  Metalmania – coroczny festiwal muzyki metalowej i hardrockowej odbywający się od 1986, zainaugurowany przez Tomasza Dziubińskiego, przy udziale następujących instytucji: WPWS Spodek, Śląski Jazz Klub i Klub Miłośników Heavy Metal. Obecnie festiwal organizuje wytwórnia muzyczna Metal Mind Productions, której Dziubiński jest założycielem.
  Mystic Art – polski magazyn muzyczny, dwumiesięcznik wydawany przez Mystic Production, poświęcony szeroko pojętej muzyce metalowej i rockowej. Znajdują się w nim m.in. następujące działy: wywiady z muzykami, recenzje najnowszych płyt, relacje z koncertów, „Past Perfect”, gdzie przypomina się o zespołach, które zakończyły działalność, „25 trudnych pytań”, w którym wybranemu muzykowi zadaje się tytułowe 25 pytań, dotyczące chociażby jego dzieciństwa czy życia prywatnego, „Pogaduchy” (kiedyś „Słowa czy pięści”), gdzie Michał Wardzała i Nergal dyskutują i wymieniają zdania o wybranym albumie.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Flapjack – polska grupa muzyczna założona w 1993, wykonująca połączenie thrash metalu, hardcore i rapcore, jak również rock.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.