• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toshiba 4S

  Przeczytaj także...
  Toshiba Corporation (jap. 株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba) – japońska firma wysokich technologii elektrycznych i elektronicznych, z siedzibą główną w Tokio. Spółka publiczna notowana na giełdzie tokijskiej.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Focus – polski miesięcznik popularnonaukowy wydawany od września 1995 roku przez polską filię niemieckiego wydawnictwa Gruner+Jahr Polska. Średni nakład 170 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż – 110 tys. (według danych ZKDP za maj 2009).
  Przekrój reaktora 4S.

  4S - mały prędki reaktor jądrowy, bez możliwości wymiany paliwa, zaprojektowany przez japońską firmę Toshiba.

  Nazwa pochodzi od ang. super safe, small, simple - super bezpieczny, mały, prosty. Jest to mały, samowystarczalny reaktor, po wyczerpaniu paliwa planuje się wymianę całego reaktora. Reaktor będzie zamknięty w dwustutonowym metalowym cylindrze pod ziemią na głębokości 30 m. 4S jest reaktorem na szybkie neutrony chłodzonym ciekłym sodem. Jednakże 4S nie jest reaktorem powielającym, ponieważ nie ma płaszcza ze zubożonego uranu otaczającego rdzeń w celu wykorzystania wyciekających z rdzenia neutronów do uzyskania przekształcania materiałów rozszczepialnych. Reaktor nie ma układu załadunku paliwa w trakcie pracy, paliwo rdzenia ma wystarczyć na około trzydziestu lat. Ruchomy reflektor neutronów otaczający rdzeń stopniowo się przesuwa, kompensując spadek reaktywności w miarę wypalenia paliwa w trakcie użytkowania. Moc reaktora może być kontrolowana przez układ woda/para bez bezpośredniego wpływu na pracę rdzenia. Rdzeń ma zdolność samoregulacji mocy.

  Elektrownia jądrowa w Galenie jest proponowaną lokalizacją elektrowni jądrowej nad rzeką Yukon w wiosce Galena w stanie Alaska USA. Jeśli zostanie wybudowany, będzie pierwszym nie-militarnym reaktorem na Alasce, który będzie służył dla celów bytowych ludności.Reaktor jądrowy – urządzenie, w którym przeprowadza się z kontrolowaną szybkością reakcje jądrowe; na obecnym etapie rozwoju nauki i techniki są to przede wszystkim reakcje rozszczepienia jąder atomowych. Reakcje te mają charakter łańcuchowy – produkty reakcji (w tym głównie neutrony) mogą zainicjować kilka następnych. Aby uniknąć lawinowego wzrostu szybkości reakcji, reaktor dzieli się na strefy wypełnione na przemian paliwem, chłodziwem oraz moderatorem, czyli substancją spowalniającą neutrony. Szybkość reakcji kontrolowana jest m.in. przez zmianę wzajemnego położenia lub proporcji tych składników, a także przez wprowadzanie dodatkowych substancji pochłaniających lub spowalniających neutrony, zawartych w tzw. prętach regulacyjnych (służących do normalnej regulacji parametrów reakcji) oraz prętach bezpieczeństwa (stosowanych do awaryjnego wyłączania reaktora). Substancjami używanymi do pochłaniania neutronów termicznych są m.in. bor i kadm, natomiast jako moderatorów używa się m.in. berylu, grafitu, a także wody, pełniącej równocześnie rolę chłodziwa.

  Doprowadzana rurą woda po ogrzaniu się i przejściu w parę będzie napędzać turbinę produkującą prąd. Jest projektowany w dwóch wersjach - 10 MW i 50 MW. Czas pracy ma wynosić 30 lat

  Budowanie tak małych reaktorów może mieć zastosowanie w dywersyfikacji i rozproszeniu źródeł energii elektrycznej przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

  Pierwszy egzemplarz ma zostać zainstalowany na Alasce w miasteczku Galena w Elektrowni atomowej w Galenie. Projekt budowy elektrowni został przerwany.

  Bezpieczeństwo energetyczne – stan gospodarki umożliwiający pokrycie perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię, w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Reaktor prędki, reaktor na prędkich neutronach (i jego podtyp reaktor powielający) – reaktor, w którym nie ma moderatora, ponieważ reakcje rozszczepienia wywoływane są przez neutrony prędkie. Jako paliwo jądrowe stosuje się w nich mieszaninę tlenków plutonu i uranu. Paliwo jądrowe musi być silniej wzbogacone, niż paliwo dla reaktorów powolnych. W czasie pracy reaktora z normalnie nieużytecznego izotopu uranu U powstają, w procesie pochłonięcia neutronów i następujących rozpadów beta izotopy plutonu (głównie Pu). Pluton może zostać następnie wydzielony i użyty ponownie jako paliwo. Reaktor powielający to reaktor, który wytwarza w ten sposób więcej plutonu, niż go zużywa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 4S. [dostęp 2018-08-05].
  2. Atomowa nadzieja. „Focus”, s. 9, kwiecień 2009. 
  3. seekerblog.com: Toshiba 4S reactor for Galena Alaska. 19.09.2008. [dostęp 2.08.2012].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.858 sek.