• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tortosa

  Przeczytaj także...
  Ebro (łac. Hiberus, hiszp. Ebro, wym. [ˈeβɾo]; arag., bask. Ebro; katal. Ebre, wym. [ˈeβɾə] lub [ˈeβɾe]) – najdłuższa rzeka w Hiszpanii, przepływa przez północną część tego kraju. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Położenie

  Tortosamiasto portowe w Hiszpanii, w Katalonii nad rzeką Ebro. Około 31 tys. mieszkańców.

  W tym mieście rozwinął się przemysł papierniczy, szklarski, włókienniczy, chemiczny, spożywczy oraz materiałów budowlanych. Znajduje się tu stacja kolejowa Tortosa.

  Miasto jest siedzibą rzymskokatolickiej diecezji Tortosa.

  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Z Tortosy pochodził Ibrahim ibn Jakub, X-wieczny podróżnik i kupiec.

 • Katedra

 • Renesans

 • Pałac

 • Zamek

 • Współpraca[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Felipe Pedrell (1841-1922), kompozytor.
 • Antonio Casanova y Estorach (1847-1896), malarz
 • Francisco Gimeno Arasa (1858-1927), malarz.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ajuntament de Tortosa / Ayuntamiento de Tortosa (Ratuzc)
 • Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Felipe Pedrell (ur. 19 lutego 1841 w Tortosa, zm. 19 sierpnia 1922 w Barcelonie) – hiszpański kompozytor pochodzenia katalońskiego, publicysta, krytyk, nawoływał do przeciwstawiania się obcym wpływom na rzecz „nowej sztuki”, twórca narodowej szkoły hiszpańskiej i narodowych oper hiszpańskich zwanych zarzuelami. Jego ideę rozwinęli uczniowie: Isaac Albéniz, Enrique Granados, Manuel de Falla.
  Francisco Gimeno Arasa (kat. Francesc Gimeno i Arasa; ur. 4 lutego 1858 w Tortosie, zm. 12 listopada 1927 w Barcelonie) – hiszpański malarz pochodzący z Katalonii.
  Diecezja Tortosa - łac. Dioecesis Dertosensis - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Hiszpanii. Należy do metropolii tarragońskiej. Została erygowana w IV w.
  Ibrahim ibn Jakub al-Isra’ili at-Turtuszi, również Abraham ben Jakob Izraelita z Tortosy, dawn. Abraham Jakubowic (arab. ‏إبراهيم بن يعقوب الإسرائيلي الطرطوشي‎, hebr. ‏אַבְרָהָם בֶּן יעקב הישראלי הטרטושי‎; ur. ok. 912/913 zm. po 966) – Żyd sefardyjski z Tortosy w kalifacie kordobańskim, podróżnik, autor opisu zachodniej i środkowej Europy w X wieku. Jego pisemna relacja z podróży, którą odbył w latach 965–966, znana jest z XI-wiecznej kroniki Księga dróg i królestw hiszpańskiego pisarza Al-Bakriego. Relacja zawiera jeden z najstarszych opisów krajów zachodniosłowiańskich, między innymi Pragi i państwa Mieszka I. Najprawdopodobniej podróże ibn Jakuba miały związek z działalnością kupiecką na transkontynentalnym szlaku handlowym radanitów (ar-Radanija).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Port wodny (z łac. Portus) – miejsce do czasowego postoju jednostek pływających, gdzie może odbywać się załadunek/wyładunek towarów, przyjęcie pasażerów, uzupełnienie potrzebnych zapasów i artykułów, obsługa jednostki. Porty są wyposażone w zespół urządzeń umożliwiających cumowanie jednostek, wymianę osób i towarów, wykonanie typowych czynności związanych z eksploatacją danej jednostki (obsługa techniczna, uzupełnianie zapasów, usunięcie nieczystości, tankowanie itp.). Porty mogą być przystosowane do magazynowania i transportu towarów w głąb lądu.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.883 sek.