• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Torrens - rzeka

  Przeczytaj także...
  Jaz – budowla hydrotechniczna wybudowana w poprzek rzeki lub kanału piętrząca wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych. Równolegle do jazu czasami buduje się też śluzy umożliwiające żeglugę poniżej jazu i przepławki dla ryb.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.

  Rzeka Torrens (ang. River Torrens) – rzeka w południowej Australii. Jej długość wynosi 85 km.

  Rozpoczyna swój bieg z obszaru Adelaide Hills w pobliżu Mount Pleasant i płynie na zachód przez Birdwood i Gumeracha, wkracza na teren Adelaide w dzielnicy Athelstone i dalej płynie w kierunku centrum miasta, wzdłuż jej brzegów biegnie tor O-bahn.

  Torrens przepływa pomiędzy centrum Adelaide a dzielnicą North Adelaide. Na wysokości centrum miasta znajduje się jaz tworzący małe jezioro. Od tego miejsca rzeka biegnie przez 8 km w kierunku zachodnim, jej ujście znajduje się w Zatoce św. Wincentego.

  Gumeracha (wymowa "gamaraka"), miejscowość w stanie Australia Południowa. Jedna z najstarszych osad w Australii Południowej. Położona 37 km na wschód od Adelaide Gumeracha w 2006 liczyła 731 mieszkańców.Birdwood - miejscowość w stanie Australia Południowa położona 44 km na wschód od Adelaide. Miejscowość została założona w 1848 przez niemieckich emigrantów i początkowo nosiła nazwę Blumberg. W czasie I wojny światowej nazwa została zmieniona na Birdwood (w tym okresie wszystkie miejscowości Australii Południowej o niemiecko brzmiących nazwach otrzymały anglosaskie lub lokalne, aborygeńskie nazwy). W Birdwood mieści się Narodowe Muzeum Motoryzacji (National Motor Museum). Populacja 1127 osób (2006).

  Warto zwrócić uwagę na to, że w języku angielskim zwyczajowo już nazwa tej rzeki brzmi zawsze "River Torrens", a nie "Torrens River".

  Warto wiedzieć że... beta

  Adelaide O-Bahn – jest najszybszym i najdłuższym na świecie (12 km) torem autobusowym. Tor O-Bahn został otwarty w Adelaide w 1986, cena całego projektu wyniosła 98.000.000 dolarów australijskich. Tor zaczyna się w centrum miasta i biegnie do dzielnicy Tea Tree Gully, gdzie kończy się przy centrum handlowym Tea Tree Plaza. Cała podróż, włączając część przejechaną po normalnych ulicach Adelaidy, zajmuje około 20 minut.
  Zatoka Świętego Wincentego (ang. Gulf Saint Vincent) - leży na południowym wybrzeżu Australii w obrębie Wielkiej Zatoki Australijskiej. Oddziela Półwysep Yorke od lądu. Do zatoki uchodzi rzeka Torrens. Wejście do niej osłania wyspa Kangura, wcina się w ląd na około 150 km. Najważniejszy port to Adelaide.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.