• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toronto Maple Leafs  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Newfoundland Growlers – kanadyjski klub hokeja na lodzie z siedzibą w St. John’s w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador, grający w lidze ECHL. National Hockey Association (1909 – 1917) organizacja, zreszająca profesjonalne kluby hokeja na lodzie w Ontario i Quebecu.

  Toronto Maple Leafskanadyjski klub hokejowy z siedzibą w Toronto.

  Historia[ | edytuj kod]

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Drużyna Maple Leafs istnieje od 1917 roku jednak najpierw istniała pod nazwą Toronto Arenas. To była zawodowa drużyna hokejowa z Toronto w Kanadzie. Rozgrywała ona swoje mecze na Mutual Street Arena. Drużyna była jedną z czterech drużyn, które grały w pierwszym sezonie ligi NHL. Drużyna powstała w ciekawych okolicznościach. Edward J. Livingstone był właścicielem drużyny Toronto Blueshirts i ważną postacią w lidze NHA. Gdy oskarżono go o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez władze ligi NHA doszło do dyskusji, które doprowadziły do powstania ligi NHL. Oczywiście drużyna „Toronto Blueshirts” nie mogła wystąpić w nowej lidze. Jednak wtedy Toronto było jednym z większych miast i powinna ona mieć swoją drużynę w nowo powstałej lidze. Dlatego zarząd hali Mutual Street Arena postanowił wydzierżawić od Livingstona zespół „Toronto Blueshirts” na sezon 1917-1918 i nazwały go Toronto Arenas. Zespół wygrał Puchar Stanleya w 1918 roku jednak następny sezon nie wyszedł zespołowi z Toronto. Właściciele zespołu nie chcieli wiecznie występować o prawa do zespołu. Dlatego w trzecim sezonie ligi NHL w 1919 roku zespół pojawił się pod nazwą Toronto St. Patricks (w skrócie St. Pats), który posiadał długo terminowego managera Charliego Querrie co poprawiło wyniki w grze. Zespół wygrał Puchar Stanleya w 1922 roku. W 1926 roku Conn Smythe wykupił prawa do zespołu i zmienił nazwę na Toronto Maple Leafs.

  Toronto Marlies – drużyna hokejowa grająca w American Hockey League w dywizji północnej, konferencji zachodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Toronto w Kanadzie. Drużyna podlega zespołowi Toronto Maple Leafs oraz ma własą filię w ECHL, którą jest drużyna Columbia Inferno.ECHL (ang. East Coast Hockey League) – Liga Hokeja Wschodniego Wybrzeża to liga z drużynami z Stanów Zjednoczonych i Kanady. ECHL jest ligą o klasę niżej od American Hockey League i o dwie klasy niżej od National Hockey League. Większość drużyn ligi jest filiami zespołów z NHL i AHL. Liga powstał z nieaktywnych zespołów z lig Atlantic Coast Hockey League oraz All-American Hockey League. W pierwszym sezonie wystąpiło 5 zespołów. Obecnie w lidze gra 25 zespołów. Każdego sezonu zwycięzca play-off ECHL otrzymuje Kelly Cup.

  Zespół posiada afiliację w postaci klubu farmerskiego w niższej lidze. Tę funkcję obecnie pełni Toronto Marlies w lidze AHL oraz Newfoundland Growlers w lidze ECHL. W przeszłości taką drużyną była także Pensacola Ice Pilots (w lidze ECHL).

  Pod koniec 2012 roku magazyn Forbes wycenił klub na 1 mld dolarów klasyfikując go jako najwięcej wartą drużynę ligi NHL

  W sezonie 2005/2006 w klubie występował Mariusz Czerkawski.

  Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.Mariusz Czerkawski (ur. 13 kwietnia 1972 w Radomsku) – były polski hokeista, reprezentant Polski, olimpijczyk z Albertville 1992, menedżer hokejowy i komentator sportowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Toronto Blueshirts (znana też jako Torontos oraz Toronto Blue Shirts) – była zawodowa drużyna hokejowa z Toronto w Kanadzie. Drużyna została założona w 1912 roku. Gdy powstała liga NHL drużyna nie mogła wystąpić gdyż jednym z powodów powstania ligi było to że właściciel Toronto Blueshirts Edward J. Livingstone był ważną osobą w strukturach National Hockey Association i oskarżono jego o oszustwa i faworyzowanie jego zespołu przez ligę NHA. Przez to drużyna przestała istnieć w 1918 roku. Blueshirts rozgrywali swoje mecze na Mutual Street Arena.
  Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2013 została drużyna Chicago Blackhawks, która w finale pokonała Boston Bruins 4:2.
  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
  Mutual Street Arena (inne nazwy: Arena Gardens lub Arena) – nieistniejący stadion hokejowy w Toronto w Kanadzie. W latach 1912–1931 był główną areną zmagań drużyn hokejowych z Toronto (następnie stracił ten tytuł na rzecz Maple Leaf Garden). Przez 13,5 sezonu był domowym lodowiskiem dla drużyn z Toronto w różnych ligach, w tym NHL. Był to obiekt wielofunkcyjny, w którym odbywały się mecze bokserskie, koncerty, turnieje zapaśnicze i inne imprezy masowe.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Prince of Wales Trophy lub Wales Trophy – nagroda przyznawana każdego sezonu w NHL najlepszemu zespołowi, który w fazie play-off okazał się najlepszy w rozgrywce pucharowej w Konferencji Wschodniej, po czym awansuje do finału o Puchar Stanleya, gdzie jego rywalem jest mistrz Konferencji Zachodniej. Nagroda została nazwana od Księcia Edwarda (Księcia Walii), który następnie przybrał imię Edward VIII Windsor.
  Pensacola Ice Pilots – nieistniejący amerykański klub hokejowy z siedzibą w mieście Pensacola. Założony został w roku 1996, po przeprowadzce klubu Nashville Knights do Pensacoli. Występował w rogrywkach ECHL. Rozwiązany w 2008 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.