• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Torchwood  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Martha Jones (później Dr Martha Smith-Jones) – postać fikcyjna związana z brytyjskimi serialami science-fiction Doktor Who i Torchwood, w którą wcieliła się Freema Agyeman. Postać ta była towarzyszem dziesiątego Doktora.BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Torchwood – brytyjski serial science fiction stworzony przez Russella T. Daviesa. Jest to spin-off brytyjskiego serialu pod tytułem Doktor Who. Serial opowiada o losach pracowników Instytutu Torchwood, który zajmuje się bronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Główną siedzibą Instytutu jest Cardiff w Walii.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.

  Głównym bohaterem serialu jest kapitan Jack Harkness (John Barrowman), nieśmiertelny człowiek z odległej przyszłości. Postać ta pojawiła się po raz pierwszy w serialu Doktor Who w 2005 roku, w odcinku Puste dziecko. Oprócz Barrowmana, początkowo w spin-offie występują: Eve Myles, Burn Gorman, Naoko Mori oraz Gareth David-Lloyd. Bohaterowie przez nich grani składają się na zespół specjalistów z Torchwood, pomagając tropić kosmitów, chronić planetę przed zagrożeniami ze strony obcej technologii oraz trzymać pieczę nad szczeliną czasu znajdującą się w Cardiff. W czwartej serii do ekipy aktorów dołączają m.in. Mekhi Phifer, Alexa Havins oraz Bill Pullman.

  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

  Serial wraz z rosnącym zainteresowaniem widzów zmieniał kanał w miarę swojego nadawania, zaczynając od BBC Three (pierwsza seria) do BBC Two (druga seria) i BBC One (seria trzecia). Dzięki dodatkowemu finansowaniu oraz współpracy z amerykańską telewizją przy produkcji czwartej serii, można ją było zobaczyć zarówno na BBC One, jak i na amerykańskim kanale telewizyjnym Starz. W przeciwieństwie do serialu Doktor Who, który jest kierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych, Torchwood jest przeznaczony dla starszej widowni, co widać zwłaszcza przez pokazywanie scen erotycznych.

  Rose Tyler – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Billie Piper.Seks oralny, miłość francuska – zachowanie seksualne polegające na pieszczeniu ciała partnerki lub partnera, a w szczególności narządów płciowych oraz innych stref erogennych, z użyciem języka i ust. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Rozróżniane jest fellatio (oralne pieszczenie męskich narządów płciowych) oraz cunnilingus (oralne pieszczenie żeńskich narządów płciowych).

  30 października 2012 roku twórca serii ogłosił, że pomimo iż serial nie został anulowany, jego dalsza produkcja została odłożona na bliżej niesprecyzowany termin i dużo czasu upłynie, nim piąta seria wejdzie w fazę realizacji. Firma Big Finish wyprodukowała w 2015 roku serię odcinków radiowych związanych z serialem.

  BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.William James „Bill” Pullman (ur. 17 grudnia 1953 w Hornell) − amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także reżyser i producent filmowy.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Jeszcze przed przywróceniem produkcji serialu Doktor Who w 2004 roku, osoba odpowiedzialna za jego powrót na antenę i późniejszy producent wykonawczy tegoż serialu – Russell T. Davies – zaczął rozwijać pomysł na serial zawierający wątki zarówno kryminalne, jak i science-fiction, w stylu amerykańskich seriali takich jak Buffy: Postrach wampirów i Anioł ciemności. Pomysł na serial, pierwotnie zatytułowany Excalibur, został porzucony aż do roku 2005, gdy kontroler kanału BBC Three, Stuart Murphy, zaproponował Daviesowi stworzenie serialu science fiction przeznaczonego dla starszej widowni, którego emisja mogłaby się odbywać w godzinach wieczornych.

  Mekhi Thira Phifer (ur. 29 grudnia 1974 w Harlemie, w Nowym Jorku) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny. Ma syna Omikaye’a z Malindą Williams, z którą rozwiódł się w 2003 roku. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Podczas produkcji pierwszych odcinków wznowionego serialu Doktor Who (które były później emitowane w 2005 roku), do zamaskowania produkcji serialu – by zapobiec wyciekowi informacji i przechwyceniu materiału wyjściowego – używano anagramu nazwy serialu – Torchwood. Daviesowi tak bardzo spodobał się ten anagram, że połączył słowo Torchwood z jego wcześniejszym pomysłem Excalibur i postanowił stworzyć na tej podstawie spin-offa Doktora Who. Następnie słowo Torchwood oraz historia Instytutu zostały „zasiane” w odcinkach drugiego sezonu serialu Doctor Who, otwierając w ten sposób drzwi do spin-offu.

  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pierwsze trzy sezony serialu były produkowane przez BBC Wales. Producentami wykonawczymi serialu byli Julie Gardner oraz Russel T Davies. BBC Three reklamowało serię Torchwood jako najważniejszy program sezonu 2006. Sukces pierwszej serii spowodował, że BBC zdecydowało się przenieść emisję drugiej na kanał BBC Two, a następnie, w 2009 roku, emisję trzeciej na BBC One.

  Start International Polska – polskie studio dźwiękowo-montażowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Start International dysponuje łącznie sześcioma studiami o warunkach akustycznych spełniających najwyższe światowe normy oraz kilkoma pomieszczeniami technicznymi. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 36.Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  Pierwszy sezon nowego serialu zawiera treści niemalże niespotykane w Doktorze Who, m.in. sceny erotyczne (w tym homoseksualne) oraz wulgaryzmy. Jednakże, z powodu dużego zainteresowania serialem ze strony młodszej widowni pomimo wątków przeznaczonych dla dorosłych, BBC zdecydowało przygotować drugi sezon tak, by po drobnej modyfikacji odcinki serialu można było emitować wcześniej w ciągu dnia i z niższym ograniczeniem wiekowym. To spowodowało, że motywy przeznaczone wyłącznie dla dorosłych przestały być główną osnową serialu, po to, by ułatwić wprowadzenie ewentualnych zmian.

  Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.John Barrowman (ur. 11 marca 1967 w Mount Vernon, w dystrykcie Glasgow) – szkocko-amerykański aktor, tancerz, piosenkarz i prezenter TV, który pracuje w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

  Produkcja trzeciej serii, zatytułowana Dzieci Ziemi (ang. Children of Earth), rozpoczęła się 18 sierpnia 2008, a jej fabuła składa się tym razem tylko z pięciu odcinków, które tworzą jedną historię. Jej emisja trwała przez pięć kolejnych dni, od 6 do 11 lipca 2009. Russell T. Davies oraz Julie Gardner pozostali na stanowisku producenta wykonawczego a Peter Bennett był producentem wszystkich odcinków sezonu. Jednakże, z powodu ustanowienia emisji trzeciego sezonu serialu w letnie popołudnia, w czasie, gdy telewizja gromadzi najmniejszą widownię, Davies wyraził obawę, że BBC nie docenia serialu. Aktor odgrywający główną postać – John Barrowman – wyraził natomiast opinię, że serial jest lekceważony przez szefostwo BBC, pomimo udowodnionej jego zdaniem popularności i sukcesu, jaki odniósł.

  BBC Three – brytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy BBC. Został uruchomiony 9 lutego 2003 w wyniku przekształcenia stacji BBC Choice. Jest dostępny wyłącznie w przekazie cyfrowym, naziemnym i satelitarnym. BBC Three nadaje programy w godzinach od 19:00 do około 5:00 na kanale zajmowanym w ciągu dnia przez CBBC.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W sierpniu 2009 roku Davies ogłosił, że czwarty sezon serialu jest już gotowy do realizacji, jednak w listopadzie 2009 okazało się, że produkcja kolejnej serii rozpocznie się dopiero w styczniu 2011 roku. W tym czasie Davies poszukiwał partnerów, który zapewniliby przyszłość finansową serialu. Ostatecznie, udało mu się nawiązać współpracę z płatną kablową siecią telewizjną Starz. Produkcja czwartego sezonu została oficjalnie ogłoszona dopiero w czerwcu 2010. Dziesięcioodcinkowa seria, składająca się na jedną historię, powstała ostatecznie przy współpracy pomiędzy BBC Wales, Starz oraz BBC Worldwide i została wyemitowana w 2011 roku. Podobnie jak trzecia seria, czwarta również otrzymała podtytuł, tym razem Dzień cudów (ang. Miracle Day).

  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.Dalekowie (l.poj. Dalek) – fikcyjny gatunek istot pozaziemskich występujący w brytyjskim serialu science-fiction Doctor Who.

  Po zakończeniu emisji premierowych odcinków czwartego sezonu, Chris Albrecht, szef departamentu produkcji, zapewnił, że jest zainteresowany produkcją kolejnych sezonów serialu i że dalsze losy serialu będą zależeć od innych zobowiązań Daviesa.

  Postacie[ | edytuj kod]

  Obsada serialu
  John Barrowman
  (kapitan Jack Harkness, 2006-2011)
  Eve Myles
  (Gwen Cooper, 2006-2011)
  Gareth David-Lloyd
  (Ianto Jones, 2006–2009)
  Naoko Mori
  (Toshiko Sato, 2006-2008)

  W przeciwieństwie do programu, z którego się wyodrębnił, Torchwood skupia się na grupie bohaterów, a nie na jednym bohaterze, który ma towarzyszy. Początkowo serial przedstawia małą grupkę łowców kosmitów znaną jako Torchwood 3, której siedziba znajduje się w Cardiff. Drużyna składa się z pięciu osób, których dowódcą jest kapitan Jack Harkness, były agent czasu z dalekiej przyszłości, który mieszka na Ziemi od XIX wieku. Drugą w kolejności jest Gwen Cooper (Eve Myles), która dołącza do zespołu w pierwszym odcinku i odkrywa kolejne tajemnice równo z widzem; pozostali członkowie zespołu to lekarz Owen Harper (Burn Gorman), specjalista komputerowy Toshiko Sato (Naoko Mori) oraz pracownik biurowy Ianto Jones (Gareth David-Lloyd). Bohaterami drugoplanowymi są Rhys Williams (Kai Owen) – narzeczony, a później mąż Gwen (od trzeciej serii postać awansuje do głównej obsady). Innym bohaterem drugoplanowym jest Andy Davidson (Tom Price), były partner Gwen z policji, który pojawia się we wszystkich sezonach serialu. Ponadto w pierwszych dwóch seriach aktor Paul Kasey pojawia się regularnie w bardzo silnej charakteryzacji, grając różnych kosmitów, m.in. humanoidalnych Weevil. Pozostali ważniejsi bohaterowie to między innymi Martha Jones (Freema Agyeman), była podróżniczka w czasie i towarzyszka Doktora, obecnie lekarz wojskowy pracujący w organizacji militarnej UNIT. Oprócz tego aktor James Marsters pojawia się w roli kapitana Johna Harta, byłego kochanka Jacka i jego partnera z Agencji czasu. W drugiej i czwartej serii pojawiają się również rodzice Gwen – Geraint (William Thomas) oraz Mary Cooper (Sharon Morgan).

  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.James Wesley Marsters (ur. 20 sierpnia 1962 roku w Greenville w stanie Kalifornia) − amerykański aktor i piosenkarz, znany przede wszystkim z roli Spike’a w serialu młodzieżowym Buffy postrach wampirów.

  Trzecia seria, zatytułowana Torchwood: Children of Earth (w Polsce Torchwood: Dzieci Ziemi), w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sezonów, opowiada jedną historię, w której zarówno bohaterowie, jak i cała Wielka Brytania radzą sobie z inwazją kosmitów nazwanych 456, używających dzieci do komunikacji ze światem. W związku z tym widzowi zostaje przedstawiona ogromna ilość zupełnie nowych bohaterów, którzy występują tylko w odcinkach tej serii. Są to: sekretarz stanu John Frobisher (Peter Capaldi), niedoszła ofiara porwania przez kosmitów – Clem McDonald (Paul Copley), asystentka Frobishera Bridget Spears (Susan Brown), premier Brian Green (Nicholas Farrell), bezwzględna agentka Johnson (Liz May Brice), córka Jacka Harknessa – Alice (Lucy Cohu) i jej syn Steven (Bear McCausland) oraz siostra Ianto – Rhiannon (Katy Wix). Postać o imieniu Lois Habiba (Cush Jumbo) została napisana po tym, jak okazało się, że Freema Agyeman nie będzie mogła powrócić do serialu w roli Marthy.

  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.BBC Worldwide – część BBC, brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, działająca na zasadach całkowicie komercyjnych. Nie jest w żaden sposób współfinansowana ze środków brytyjskiego budżetu państwa (jak BBC World Service) ani płaconego przez widzów i słuchaczy w Wielkiej Brytanii abonamentu RTV (jak kanały telewizyjne i radiowe BBC przeznaczone na rynek brytyjski). Całość swoich wydatków pokrywa z samodzielnie wypracowywanych dochodów. W sensie formalnym stanowi spółkę prawa handlowego, w której 100% udziałów należy do BBC. Powstała w 1995, zastępując działającą na podobnych zasadach BBC Enterprises. W roku finansowym 2006/2007 jej przychody wyniosły ok. 810 mln funtów, a zysk ok. 111 mln funtów.

  W czwartej serii, mającej podtytuł Miracle Day (a w Polsce Dzień cudów), główna obsada została rozszerzona do ośmiu osób Barrowman, Myles i Owen powracają w swoich rolach. Nowi dla ekipy Torchwood są agenci CIA – Rex Matheson (Mekhi Phifer) oraz Esther Drummond (Alexa Havins). Do ekipy dołącza również chirurg Vera Juarez (Arlene Tur), Oswald Danes (w tej roli Bill Pullman) oraz Lauren Ambrose jako Jilly Kitzinger. Postaci drugoplanowe to między innymi dyrektor CIA Brian Friedkin (Wayne Knight), Allen Shapiro (John de Lancie), Colin Maloney (Marc Vann), siostra Esther – Sarah Drummond (Candace Brown), oraz analityk CIA Charlotte Willis (Marina Benedict) i Olivia Colasanto (Nana Visitor).

  SDI Media Polska (dawniej Sun Studio Polska) – polskie studio dźwiękowe. Firma zajmuje się postprodukcją audio-wideo, w którego zakres wchodzi dubbing filmów fabularnych i animowanych, reklama RTV. Studio dysponuje obecnie czterema studiami dubbingowymi oraz pięcioma studiami lektorskimi (voice over). Firma swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Wołoskiej 7 (Budynek "Mars", klatka "C").Master Film Ltd – polskie filmowo-telewizyjne studio dźwiękowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb polskich i zagranicznych produkcji TV, filmowych i radiowych, gier komputerowych, reklam oraz prezentacji multimedialnych. Master Film dysponuje obecnie dziewięcioma studiami nagraniowo-montażowymi. Od 2003 roku opracowuje napisy w ponad 36 językach. Firma działa od 1992 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie, przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5.

  Główne postacie[ | edytuj kod]

 • kapitan Jack Harkness (John Barrowman) – pochodzący z LI wieku dowódca Torchwood 3. Jest niezwykle tajemniczy, żaden z jego podwładnych nie zna jego prawdziwego imienia – Jack Harkness to imię pilota poległego w drugiej wojnie światowej, którego imię Jack przybrał podczas swojej podróży do Londynu lat 40. XX wieku. Jest byłym Agentem Czasu. Kiedy pewnego dnia obudził się i odkrył, że nie pamięta dwóch ostatnich lat swojego życia, odszedł z agencji i został kanciarzem. Jedną z ofiar jego przekrętu miał być Doktor, jednak po tym, jak przez przypadek prawie doprowadził do zagłady ludzkości, dołączył do niego i jego towarzyszki, Rose Tyler. Zginął w wyniku walki z Dalekami na Satelicie 5, jednak Rose, która wchłonęła w siebie energię wiru temporalnego napędzającego TARDIS, ożywiła go. W wyniku tego Jack jest nieśmiertelny – stanowi paradoks w czasie i przestrzeni. Po tym incydencie Doktor i Rose porzucają Jacka, który cofa się w czasie i wraca na Ziemię dzięki swojemu urządzeniu z Agencji Czasu. Niestety w wyniku awarii urządzenia trafia na Ziemię pod koniec XIX wieku i musi tam zostać. W XXI wieku Jack fizycznie nadal wygląda na młodego człowieka i czeka na jakikolwiek kontakt z Doktorem, a równocześnie prowadzi i reorganizuje Torchwood. Jack jest omni-seksualny. Jak mówi Doktor w odcinku serialu Doktor Who The Doctor Dances (Doktor tańczy), w czasie, z którego pochodzi Jack, jest tak wiele gatunków, a tak mało czasu, więc wszyscy ludzie podróżują po wszechświecie i tańczą. Sam Jack przyznawał, że był już w ciąży i uprawiał seks oralny z obcymi.
 • Gwen Cooper (Eve Myles) – najmłodsza stażem pracownica Torchwood 3, była policjantka. W pierwszym odcinku serialu przypadkowo wpada na trop organizacji, kiedy ekipa Torchwood odsuwa jej zespół od badania zwłok. Po krótkim okresie śledzenia ich oraz po przetrwaniu ataku ze strony Suzie Costello, zostaje rekrutowana przez Jacka. Jako jedyna z głównych bohaterów od początku serialu jest w stałym, stabilnym związku z człowiekiem spoza ekipy. Z trudem przychodziło jej ukrywanie przed swoim narzeczonym prawdy o tym, gdzie pracuje i co robi, a frustracja ta w końcu doprowadziła ją do krótkotrwałego romansu z Owenem. Gwen bardzo kocha Rhysa, co podkreśla wielokrotnie, a kiedy Rhys przypadkowo dowiaduje się o istnieniu Torchwood i prawdziwej istocie pracy Gwen w odcinku Meat, Gwen odmawia podania mu tabletki, która miałaby usunąć wspomnienia o tym odkryciu. W odcinku Something Borrowed Gwen wychodzi za mąż za Rhysa. Bohaterka posiada ogromne zdolności przywódcze i w czasie między pierwszym a drugim sezonem serialu, kiedy dowódca zespołu, Jack Harkness, jest nieobecny, przejmuje jego obowiązki pomimo najmniejszego doświadczenia.
 • Owen Harper (Burn Gorman) – medyk Torchwood 3. Zajmuje się leczeniem ran pochodzenia pozaziemskiego u swoich współpracowników, sekcjami obcych, badaniem ludzi, których zgon mogli spowodować obcy. Owen jest najbardziej cynicznym i nieprzyjemnym w obyciu członkiem zespołu. Jego życie kręci się wokół przygodnego seksu, alkoholu i pracy. Miał romans między innymi z Suzie Costello i Gwen Cooper a ponadto jest obiektem westchnień Toshiko. On sam zakochany był w Diane Holmes, feministce i pilot samolotu, który przeleciał przez szczelinę z przeszłości. W odcinku Fragments dowiadujemy się, że zanim trafił do Torchwood, był zaręczony z Katie, młodą lekarką. Dziewczyna umiera na stole operacyjnym po tym, jak w jej mózgu zostaje wykryty obcy. To wtedy Owen po raz pierwszy spotyka Jacka. W odcinku Reset Owen zostaje postrzelony i umiera, jednak w Dead Man Walking Jack, odnalazłszy drugą rękawicę wskrzeszającą, przywraca go do życia. W zamiarze miał przywołać go na kilka minut, jednak – ku zaskoczeniu wszystkich – od tamtej chwili Owen wciąż pozostaje świadomy i przytomny, pomimo że jego ciało jest praktycznie martwe.
 • Ianto Jones (Gareth David-Lloyd) – pracownik biurowy Torchwood 3, zajmujący się głównie formalnościami i podawaniem kawy. W pierwszym sezonie postać nieodgrywająca większej roli, w drugim awansował ze względu na nieobecność Jacka. Ianto pracuje w Torchwood od dawna. Zanim trafił do zespołu Jacka, był pracownikiem Torchwood 1. Był w związku z Lisą, inna pracownicą Torchwood 1, która w trakcie wydarzeń z finału drugiego sezonu serialu Doktor Who została częściowo zamieniona w cyberkobietę. Od tamtego czasu Ianto trzymał ją w ukryciu, w piwnicy siedziby Torchwood 3. W połowie pierwszego sezonu Ianto zaczyna sypiać z Jackiem.
 • Toshiko Sato (Naoko Mori) – technik komputerowy Torchwood 3. Zajmuje się przede wszystkim kontrolowaniem odczytów dotyczących aktywności szczeliny czasu znajdującej się w centrum Cardiff. Toshiko w odcinku Mordercza wioska po raz pierwszy wyraża swoje zainteresowanie Owenem, natomiast w odcinku Reset udaje jej się umówić z nim na randkę. Po jego śmierci próbuje podnieść go na duchu i choć spotyka się z bardzo chłodnym przyjęciem, nie rezygnuje i udaje jej się w końcu przekonać Owena, że nic się dla niego nie skończyło. Toshiko jako jedyna z pracowników Torchwood 3 nie prowadzi intensywnego życia erotycznego ani uczuciowego. Poza jej uczuciem do Owena przejawiała sympatię względem zahibernowanego żołnierza z przeszłości, którego Torchwood 3 budziło raz do roku, oraz nawiązała relacje seksualne z kosmitką, która opanowała ciało dziewiętnastowiecznej prostytutki.
 • Rhys Williams (Kai Owen) – narzeczony Gwen. Niezbyt bystry, dobrotliwy Walijczyk. Posiada własną firmę przewozową. Uważał, że wszyscy kosmici atakujący Londyn nie byli rzeczywiści, a raczej czymś z rodzaju objawów zbiorowej halucynacji. Zmienia jednak zdanie w odcinku Meat, w którym odkrywa, czym naprawdę zajmuje się jego narzeczona. W odcinku Something Borrowed żeni się z Gwen.
 • Rex Matheson (Mekhi Phifer) – jest wysoko postawionym agentem pracującym dla CIA, który zaczyna badać sprawę Torchwood po tym, jak jego życie zostało zmienione przez zdarzenie zwane Dzień cudów. Później dołącza do ekipy Jacka, starając się znaleźć rozwiązanie problemu nieśmiertelności całego świata.
 • Esther Drummond (Alexa Havins) – pracownica CIA zajmująca stanowisko analityka, która staje się świadoma istnienia Instytutu w dniu, w którym nikt więcej nie umiera. Razem ze swoim kolegą Rexem łączy siły z dwoma ostatnimi członkami Torchwood. Jej wiedza, umiejętności komputerowe i przywiązanie do technologii stawiają ją jakoby w kontraście wobec bardziej „zorientowanych na akcję” bohaterów.
 • Oswald Danes (Bill Pullman) – pierwszego dnia fenomenu zwanego Dzień cudów, Oswald, były nauczyciel i pedofil-morderca przeżywa swoją własną egzekucję. Z powodu braku rozwiązań prawnych (formalnie nie żyje, bo zabiła go trucizna) jest tymczasowo wypuszczony z więzienia. Ochronę i popularność oferuje mu ekspert od Public relations – Jilly Kitzinger (Lauren Ambrose), którą przyjmuje, stając się jej klientem. Jednak w wyniku nieporozumień i odmiennych poglądów zaczyna współpracować z Torchwood.
 • Gościnnie[ | edytuj kod]

 • Suzie Costello (Indira Varma) – druga po Jacku specjalistka od obcej technologii w Torchwood 3. W pierwszym odcinku serialu dowiadujemy się, że tzw. rękawica wskrzeszająca całkowicie zawładnęła jej wyobraźnią, a Suzie – aby poćwiczyć jej używanie – mordowała przypadkowych ludzi. Suzie ginie w pierwszym odcinku serialu, a jej posadę otrzymuje Gwen Cooper. W odcinku Wciąż mordują Suzie zostaje przywrócona do życia za pomocą rękawicy wskrzeszającej i nie umiera po kilku minutach, jak reszta ofiar, a przeciwnie, zostaje całkowicie przytomna. Szybko wychodzi na jaw, że wysysa energię życiową z Gwen. Ginie na dobre, kiedy Toshiko niszczy rękawicę.
 • Martha Jones (Freema Agyeman) – była towarzyszka Doktora, która pracuje dla organizacji UNIT i pojawia się w 2 serii serialu, w trzyczęściowej historii obejmującej odcinki Reset, Dead Man Walking oraz A Day in the Death. W tych odcinkach zostaje tymczasowo przydzielona do zespołu Torchwood 3, by zbadać zagadkowe śmierci ludzi, o których wszelkie dane medyczne zostały usunięte z baz danych. Później, po śmierci Owena dołącza na krótko do Torchwood zastępując go na stanowisku medyka.
 • Freema Agyeman (ur. 20 marca 1979 w Londynie) – brytyjska aktorka ghańsko-irackiego pochodzenia, najbardziej znana z roli Marthy Jones z seriali: Doctor Who i Torchwood.Lauren Ambrose (ur. 20 lutego 1978 w New Haven) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, najlepiej znana z roli Claire Fisher w serialu Sześć stóp pod ziemią.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Nagroda Hugo (ang. Hugo Award) – amerykańska nagroda literacka, jedna z najbardziej prestiżowych, za utwory z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention (Worldcon). Jej nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”.
  Doktor – tytułowa postać brytyjskiego serialu science fiction pt. Doctor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory jedenastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym jako ósmy Doktor (choć jeśli liczyć komiksy, powieści itp. przeżył on największą liczbę przygód).
  TARDIS (Time And Relative Dimension(s) In Space) to fikcyjny statek kosmiczny i wehikuł czasu tytułowego Doktora z serialu telewizyjnego produkcji BBC, Doktor Who.
  Anioł ciemności (ang. Angel) – amerykański serial telewizyjny, nadawany przez stację WB Television Network. W Polsce serial wyemitował kanał TV 4. Powstało pięć sezonów Anioła ciemności, łącznie sto dziesięć odcinków, każdy trwający ok. 45 minut. Projekt jest spin-offem (projektem pobocznym) serialu Buffy: Postrach wampirów.
  BBC Radio 4 – brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC. Obecnie jest to trzeci pod względem popularności kanał radiowy w Wielkiej Brytanii. Ogromną większość programu stacji stanowią audycje mówione - informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, a także słuchowiska i programy satyryczne. Najbardziej znaną pozycją programową jest poranny magazyn Today, ze średnią publicznością na poziomie 6 mln osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.