• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Torbjørn Falkanger

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Norwegii w skokach narciarskich – grupa skoczków narciarskich wybrana do reprezentowania Norwegii w międzynarodowych zawodach przez Norweski Związek Narciarski (Norges Skiforbund).Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  VI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej stolicy Oslo w 1952 roku. Uczestniczyło w nich 694 zawodników (109 kobiet) z 30 krajów. Po raz pierwszy po II wojnie światowej wystąpiła reprezentacja RFN i Japonii. Reprezentacja NRD odmówiła wzięcia udziału w igrzyskach, po tym jak MKOl zaproponował, aby reprezentacje RFN i NRD wystąpiły pod jedną flagą. Zawodnicy Związku Radzieckiego także do igrzysk nie przystąpili.

  Torbjørn Getz Falkanger (ur. 8 października 1927 w Trondheim, zm. 16 lipca 2013) - norweski skoczek narciarski, srebrny medalista olimpijski.

  Kariera[]

  Podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Oslo w 1952 roku Falkanger składał ślubowanie olimpijskie. Na tych igrzyskach wywalczył srebrny medal w skokach, chociaż po pierwszej kolejce prowadził. W drugiej serii, po bardzo dobrym skoku wyprzedził go rodak Arnfinn Bergmann, trzecie miejsce zajął Szwed Karl Holmström. Był to jedyny start olimpijski Falkangera.

  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1954 miały miejsce w dniach 13 - 21 lutego 1954 w Falun, Szwecja. Były to pierwsze mistrzostwa w których startowały kobiety. Wtedy też skrócono dystans 18 km do 15 km i przywrócono bieg na 30 km, wycofany w 1926. Skrócono także bieg w kombinacji, z 18 km na 15 km. W mistrzostwach zadebiutował Związek Radziecki.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Wystartował także na mistrzostwach świata w Lake Placid w 1950 roku zajmując piąte miejsce ze stratą blisko 9 punktów do zwycięzcy - Hansa Bjørnstada, również reprezentanta Norwegii. Cztery lata później, na mistrzostwach w Falun ponownie był piąty, tracąc do zwycięzcy, Mattiego Pietikäinena z Finlandii 14 punktów.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Ślubowanie olimpijskie jest składane przez jednego z zawodników oraz jednego z sędziów podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich.

  W 1952 r. został nagrodzony medalem Holmenkollen wraz z fińskim kombinatorem i biegaczem Heikkim Hasu, szwedzkim biegaczem Nilsem Karlssonem oraz norweskim narciarzem alpejskim Steinem Eriksenem.

  Wśród krajowych sukcesów, trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza kraju – w 1949, 1950 i 1954.

  Kilka miesięcy przed igrzyskami olimpijskimi w Cortina d'Ampezzo w 1956 roku odniósł kontuzję i był zmuszony zakończyć karierę.

  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1950 miały miejsce w dniach 1 – 6 lutego 1950 w Lake Placid oraz Rumford, Stany Zjednoczone. Były to drugie mistrzostwa w Lake Placid, po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1932. Były to też pierwsze mistrzostwa świata po II wojnie światowej. Po raz drugi mistrzostwa opuściły Europę, po raz pierwszy w nieolimpijskim roku.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Przypisy

  1. Adrian Dworakowski: Zmarł Torbjoern Falkanger, były norweski skoczek (pol.). Skijumping.pl, 2013-07-17. [dostęp 2013-07-17].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Matti Pietikäinen (ur. 29 października 1927 w Kuopio, zm. 15 listopada 1967) – fiński skoczek narciarski, mistrz świata z 1954 roku, uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1948, reprezentant klubu Puijon Hiihtoseura.
  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
  Nils Emanuel "Mora-Nisse" Karlsson (ur. 25 czerwca 1917 w Mora w regionie Dalarna, zm. 16 czerwca 2012) – szwedzki biegacz narciarski, złoty medalista olimpijski oraz brązowy medalista mistrzostw świata.
  Stein Eriksen (ur. 11 grudnia 1927 w Oslo) - były norweski narciarz alpejski, mistrz i wicemistrz olimpijski, 4-krotny medalista mistrzostw świata, 5-krotny mistrz Norwegii: w slalomie (1949, 1951, 1954) i gigancie (1951, 1954).
  Karl Johan Holmström (ur. 22 marca 1925 w Bjurholm - zm. 22 czerwca 1974 w Jukkasjärvi) - szwedzki skoczek narciarski, brązowy medalista olimpijski.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.125 sek.