• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tool  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.Big Day Out (BDO) - cykliczny festiwal muzyczny organizowany w Australii oraz Nowej Zelandii, zapoczątkowany w 1992 roku. Odbywa się na przełomie stycznia i lutego. Podczas festiwalu grana jest muzyka rock, hip-hop, oraz elektroniczna.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Historia[]

  Wczesne lata (1990–1993)[]

  Justin Chancellor podczas koncertu na festiwalu Roskilde w 2006

  Członkowie zespołu przenieśli się do Los Angeles w latach 80., Podczas gdy D’Amour i Jones poszukiwali pracy w przemyśle filmowym, Danny Carey był już profesjonalnym perkusistą, grał z Carole King oraz w Pigmy Love Circus i Green Jellÿ. Keenan, D’Amour i Jones, chcąc założyć zespół, musieli znaleźć perkusistę, zasięgnęli więc opinii znajomego Jonesa z liceum - Toma Morello, który polecił im właśnie Danny’ego Careya.

  Salival – box set zespołu Tool, wydany w roku 2000. Do płyty CD dołączony został nośnik DVD lub kaseta VHS z teledyskami zespołu oraz 56-stronicowa książeczka.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Keenan i Jones poznali się dzięki wspólnemu przyjacielowi w 1989. Keenan nagrał kasetę dla Jonesa z jego poprzedniego zespołu, Adam był bardzo zafascynowany głosem kolegi, więc zaczęły się wspólne rozmowy o założeniu nowego zespołu. Zaczęli razem improwizować, w międzyczasie szukając basisty i perkusisty. Szczęśliwie się złożyło, że Danny Carey mieszkał nad Maynardem i został przedstawiony Adamowi przez Toma Morello, starego przyjaciela ze szkoły Jonesa i kumpla z zespołu Electric Sheep. Carey zaczął grać z nimi, ponieważ „było mu trochę przykro”, kiedy inni zaproszeni muzycy nie pojawiali się. Skład zespołu Tool był już kompletny, kiedy Jones zaprosił do niego basistę, Paula D’Amoura. Adam Jones jako ideologię leżącą u podstawy założenia zespołu podał lakrymologię - filozofię podnoszącą znaczenie bólu i płaczu. Miała być ona oparta na książce Ronalda P. Vincenta „A Joyful Guide To Lachrymology”. Zarówno autor, jak i książka nie istniały, i były mistyfikacją tworzącą wizerunek grupy. Idea lakrymologii spopularyzowała się jednak wśród fanów i rozpropagowała się w sieci. Lakrymologia była też podawana jako inspiracja nazwy grupy. Później jednak Keenan wyjaśnił inaczej jej znaczenie: „Tool jest dokładnie taki jak brzmi: To wielki penis. To klucz francuski.... jesteśmy... jesteś narzędziem (Tool); używany jako katalizator we własnym procesie poszukiwań tego, co chcesz znaleźć lub tego, co próbujesz osiągnąć."

  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Maynard James Keenan, właściwie James Herbert Keenan (ur. 17 kwietnia 1964 w Ravennie w stanie Ohio) – amerykański wokalista metalowy.

  Po sformowaniu składu i zagraniu kilku koncertów, grupa rozpoczęła przygotowania do nagrania swojego pierwszego wydawnictwa w wytwórni Zoo Entertainment, Opiate (1992), którego nazwę zaczerpnęli ze znanego cytatu Karola Marksa - „Religia jest opium ludu”. EP-ka zawierała 6 ostrzejszych utworów, w tym single Opiate i Hush, które szybko zyskały sobie miłośników. Do utworu Hush powstał również teledysk, w którym zespół wystąpił nago z plakietkami na genitaliach i ustach, oznaczającymi sprzeciw wobec cenzury. Tool zaczął trasę koncertową z Rollins Band, Skitzo, Fishbone, i Rage Against the Machine. Grupa zbierała dobre opinie, a Janiss Garza z RIP Magazine napisał że to „mocny start”.

  Coachella - miasto w USA położone we środkowej części hrabstwa Riverside w Kalifornii. Liczba mieszkańców 22 724 (2000). Miejsce corocznego festiwalu Coachella Valley Music and Arts Festival.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Undertow (1993–1995)[]

  Tool już w 1993 roku nagrał swój pierwszy długogrający album - Undertow. Wkrótce po wydaniu płyty ruszył w trasę z Henrym Rollinsem i jego Rollins Band oraz Fishbone a także Rage Against The Machine, dzięki której album osiągnął szczyt popularności (14 maja 2001 Undertow osiągnął status podwójnej platynowej płyty).

  Roskilde – duńskie miasto i gmina położone na wyspie Zelandia, 30 km na zachód od Kopenhagi, w regionie Zelandia (Sjælland). Obecnie miasto liczy ponad 45 tys. mieszkańców i funkcjonuje jako miasto satelickie Kopenhagi. Roskilde leży na ruchliwej trasie kolejowej z Kopenhagi na Jutlandię, obsługiwanej przez liczne połączenia lokalne i dalekobieżne. W mieście znajduje się też krajowe lotnisko cywilne, z reguły nie obsługujące ruchu turystycznego.Green Jellÿ - amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 1981 roku w Kenmore w Nowym Jorku, pozostała aktywna do końca 1995 roku. W 2008 roku formacja wznowiła działalność.

  Zespół wzbudził również wiele kontrowersji wraz z wydaniem singla i teledysku Prison Sex (wyreżyserowanym przez Adama Jonesa), którego temat stanowiło wykorzystywanie seksualne dzieci. Kilka stacji telewizyjnych odmówiło jego emisji (w tym MuchMusic i MTV).

  Tuż po rozpoczęciu nagrań materiału na kolejny albumu, we wrześniu 1995, D’Amour opuścił zespół z powodów ambicjonalnych (chciał tworzyć bardziej eksperymentalną muzykę). W listopadzie zastąpił go Justin Chancellor, wcześniejszy basista Peach, angielskiego zespołu, z którym Tool grał trasy w Europie.

  Ænima (1995–2001)[]

  Po przyjęciu nowego basisty Tool kończy nagrywanie drugiego albumu, który oficjalnie wydany zostaje w październiku 1996 roku pod nazwą Ænima. Jest on zadedykowany zmarłemu satyrykowi Billowi Hicksowi, z którego skeczy zespół często korzystał w swoich utworach (np. refren utworu Ænema). Po raz kolejny singiel zespołu wzbudza kontrowersje w mediach. Utwór Stinkfist, którego nazwa i tekst mogą zostać łatwo skojarzone z fistingiem (choć sam Maynard zaprzeczał takiej interpretacji), w wielu stacjach radiowych zostaje skrócony i pozbawiony części tekstu, zaś MTV zmienia jego nazwę na Track #1.

  Undertow – tytuł wydanego w 1993 debiutanckiego albumu zespołu rockowego Tool. W 2001 roku album uzyskał status dwukrotnie platynowej.Download Festival – angielski, letni festiwal muzyki heavymetalowej i rockowej. Impreza odbywa się od 2003 roku Donington Park w Leicestershire w Anglii. Jej aktualnym organizatorem jest agencja koncertowa Live Nation. W latach 2003-2005 festiwal miał formę dwudniową. W latach późniejszych impreza obejmowała trzy dni.

  W 1997 dotychczasowa wytwórnia promująca zespół, Volcano Records, zerwała kontrakt i wniosła sprawę do sądu przeciwko grupie, co stało się bezpośrednim powodem absencji zespołu na tle wydawniczym. Niemożność wydawnicza spowodowała także powstanie grupy A Perfect Circle, którą Maynard James Keenan założył z byłym technicznym Toola Billym Howerdelem.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Paul D’Amour (ur. 12 maja 1967 w Spokane) – amerykański gitarzysta, basista i autor tekstów. Grał na gitarze basowej w pierwszym składzie grupy Tool. Odszedł z zespołu w 1995 przed nagraniem drugiej płyty i założył własny zespół Lusk.

  Tool na doniesienia prasowe dotyczące domniemanego rozpadu zespołu wydaje w roku 2000 VHS/DVD/CD box set Salival, zawierający jeden nowy utwór, Merkaba, covery zespołów Led Zeppelin (No Quarter) oraz Peach (You Lied) oraz nową wersję bardzo popularnego wśród fanów utworu Pushit. Box zawierał również szereg teledysków i materiałów video.

  Ozzfest - coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 - 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.William Melvin "Bill" Hicks (ur. 16 grudnia 1961, zm. 26 lutego 1994) – amerykański komik i satyryk. Często uważany był za niepoprawnego politycznie ze względu na ostry język jego występów, otwarte popieranie używek, w tym narkotyków oraz zachęcanie do samodzielnego myślenia. Kariera Billa została przerwana ciężką chorobą (rak trzustki) w połowie 1993 roku i nagłą śmiercią w lutym 1994. Pośmiertnie udało mu się jednak uzyskać o wiele większą sławę, a inni komicy ogłosili go 13. Najlepszym Komikiem w Historii w głosowaniu brytyjskiego Kanału 4 Komik Komików.

  Lateralus (2001–2007)[]

  Adam Jones podczas koncertu na festiwalu Roskilde w 2006

  W lutym 2001 r. zespół wydaje kolejny album, Lateralus, na którym średnia długość utworu oscylowała w okolicach sześciu i pół minuty, a teledysk do utworu Parabola (na albumie stanowi on dwa utwory Parabol oraz Parabola) trwał ponad dziesięć i pół minuty, co było powodem niechęci mediów do jego puszczania. Mimo to album osiągnął ogromny światowy sukces, dochodząc do pierwszego miejsca na liście Billboard Top 200 już w pierwszym tygodniu po debiucie, a utwór Schism nagrodzony został nagrodą Grammy za najlepsze wykonanie metalowe 2001 r.

  Fishbone – grupa muzyczna grająca mieszankę punk rock, indie rock, ska punk i funky, założona w 1979 r. w Los Angeles.Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  Pierwszy koncert Tool w Polsce odbył się 19 czerwca 2001 roku w warszawskiej hali „Mera” około godziny 21. Pierwotnie koncert miał się odbyć w klubie Stodoła, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie przeniesiono go do mogącej pomieścić około 5 tysięcy osób hali. Drugi koncert odbył się następnego dnia - 20 czerwca - w krakowskiej hali „Wisła”.

  A Perfect Circle – amerykańska supergrupa muzyczna grająca rock alternatywny, utworzona w 1999 roku przez gitarzystę Billy’ego Howerdela (choć plany tego projektu muzycznego powstały już w 1996), pracującego wcześniej jako technik przy trasach koncertowych takich grup jak m.in. Nine Inch Nails, Tool, The Smashing Pumpkins, Guns N’ Roses.Mistyfikacja (z gr. mystikós tajemny od mýstēs wtajemniczony) – celowe wprowadzanie w błąd, udawanie kogoś innego, tworzenie pozorów lub aranżowanie fałszywych instytucji, sytuacji.

  Trzeci koncert Tool w Polsce odbył się w ramach festiwalu Ozzfest w katowickim Spodku 29 maja 2002. Wspólnie z Toolem gwiazdami byli Slayer i Ozzy Osbourne.

  10,000 Days (od 2007)[]

  Płyta 10,000 Days została wydana w maju 2006 i sprzedawała się bardzo dobrze. Tytuł nawiązywał do 27 lat (w przybliżeniu 10000 dni), które minęło od początku choroby aż do śmierci matki Maynarda Jamesa Keenana. Pierwszy singel promujący album pt. Vicarious ukazał się w 2006 roku. W lipcu ukazał się drugi singel pt. The Pot.

  Peach (znany również jako Peach [gb]) to angielska grupa tworząca w latach 1991 - 1994. Grali metal progresywny. Oryginalny skład zespołu to: Simon Oakes, Rob Havis, Ben Durling oraz Justin Chancellor. Peach grało jako support przed występami Toola podczas ich europejskiej trasy koncertowej na przełomie 1993-1994 promującej album Undertow. Samemu następnie wydali płytę Giving Birth to a Stone. Po serii koncertów promujących ich debiut Peach poszli za ciosem i nagrali drugi album - Volume II. Nie został on jednak nigdy wydany ze względu na kłopoty wydawnictwa. W 1995 Oakes odszedł od zespołu. Próbowano zastąpić go innym wokalistą - Rodem Sterlingiem. Na tym jednak kłopoty grupy się nie skończyły. Wkrótce również i Rob Havis zmienił zespół, odchodząc do innego supportera Toola - Submarine (później zmienili nazwę na JetBoy DC). Ostatecznie muzycy odeszli od nazwy Peach zmieniając ja na Sterling. Mimo tego zabiegu wkrótce odszedł i Justin Chancellor zastępując w 1995 w zespole Tool basistę Paula D’Amoura.Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.

  24 czerwca 2006 zespół zagrał koncert w katowickim Spodku. Koncert rozpoczął się o 19:33 i trwał przez 90 minut. W tle sceny ustawione były 4 ekrany, na których wyświetlano teledyski zespołu oraz inne obrazy ilustrujące muzykę.

  Trzeci singel promujący pt. Jambi ukazał się w 2007 roku. 12 sierpnia tego samego roku zespół wystąpił w Spodku jako główna gwiazda Metal Hammer Festiwal. Koncert trwał 80 min. (zapowiadany na 105 minut z powodu nieobecności Chrisa Cornella), od godz. 21:20 do 22:40.

  W marcu 2009 roku na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się informacja o planowanej na przełomie lipca i sierpnia mini trasie zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trasa liczyła 16 koncertów. Rozpoczęła się 18 lipca w Denver a zakończyła 22 sierpnia w Pomona.

  Henry Rollins (ur. 13 lutego 1961 r.), amerykański wokalista, poeta, pisarz, aktor, wydawca. Obecny na amerykańskiej scenie rockowej od początku lat osiemdziesiątych. Wydał ponad czterdzieści albumów, zawierających nagrania z zespołami Black Flag, Rollins Band oraz solowe występy przed publicznością. Autor kilkunastu książek.Electric Sheep – amerykański garażowy zespół rockowy działający w latach 1980–1987, w którego składzie byli Adam Jones (przyszły gitarzysta Tool) i Tom Morello (przyszły gitarzysta Rage Against the Machine i Audioslave).

  Muzycy[]

  Obecny skład zespołu

 • Danny Carey - perkusja, instrumenty perkusyjne (od 1990)
 • Justin Chancellor - gitara basowa (od 1995)
 • Maynard James Keenan - śpiew (od 1990)
 • Adam Jones - gitara (od 1990)
 • Byli członkowie

 • Paul D’Amour - gitara basowa (1990-1995)


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Billy Howerdel (ur. 18 maja 1970) – gitarzysta amerykański, założyciel, kompozytor, autor tekstów oraz producent grającego rock alternatywny zespołu A Perfect Circle.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
  Opium ludu (a. opium mas; niem. Opium des Volkes) – fraza Karola Marksa określająca religię jako zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia. Marks był ateistą i twierdził, że w zdobywaniu szczęścia ludziom owo opium przeszkadza.
  Adam Thomas Jones (ur. 15 stycznia 1965 w Park Ridge) - amerykański muzyk. Od 1990 roku gitarzysta progresywno-metalowego zespołu Tool. Reżyser i główny projektant wszystkich teledysków tej grupy. Wraz z Alexem Grey przygotowuje oprawę graficzną albumów Tool. Odpowiada również za oprawę wizualną podczas koncertów Tool.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.