• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tony Scott

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gene Hackman; właściwie Eugene Allen Hackman (ur. 30 stycznia 1930 w San Bernardino w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i pisarz. Laureat 2 Oscarów; za pierwszoplanową rolę w filmie Francuski łącznik (1971; reż. William Friedkin) oraz drugoplanową w filmie Bez przebaczenia (1992; reż. Clint Eastwood). Ponadto był 3 razy nominowany do tej nagrody; za pierwszoplanową rolę w filmie Mississippi w ogniu (1988; reż. Alan Parker) oraz drugoplanowe role w filmach: Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn) i Nigdy nie śpiewałem dla mojego ojca (1970; reż. Gilbert Cates).
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Anthony David „Tony” Scott (ur. 21 czerwca 1944 w Stockton-on-Tees, zm. 19 sierpnia 2012 w San Pedro, Los Angeles, Kalifornia) – brytyjski reżyser i producent filmowy. Młodszy brat Ridleya, równie znanego filmowca.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Podobnie jak starszy brat, karierę filmową zaczynał od kręcenia reklamówek (co później było widoczne w jego dziełach), na początku lat 70. stworzył także kilka filmów krótkometrażowych i telewizyjnych .

  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.

  W długim metrażu debiutował w 1983 stylowym, rozgrywającym się współcześnie na Manhattanie, horrorem Zagadka nieśmiertelności z Susan Sarandon, Catherine Deneuve oraz Davidem Bowie w rolach głównych. Deneuve i Bowie zagrali parę wampirów-kochanków, a Sarandon lekarkę próbującą odkryć tajemnicę ich długowieczności.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.

  W 1986 zrealizował dramat sensacyjny Top Gun. Film był wielkim sukcesem kasowym i otworzył drogę do wielkiej kariery dla Toma Cruise’a, ale także dla reżysera, który natychmiast awansował do ścisłej czołówki Hollywood. W następnym roku Scott nakręcił drugą część Gliniarza z Beverly Hills; w kolejnych latach powstały takie filmy jak Ostatni skaut (1990), Prawdziwy romans (1993) na podstawie scenariusza Quentina Tarantino czy Karmazynowy przypływ (1995). Był uznanym specjalistą od kina sensacyjnego i kręcił filmy z takimi gwiazdami jak Gene Hackman i Will Smith (Wróg publiczny, 1998), Robert Redford i Brad Pitt (Zawód: szpieg, 2001) oraz Denzel Washington (Człowiek w ogniu, 2004).

  Szybki jak błyskawica (ang. Days of Thunder) – amerykański dramat sportowy z roku 1990 w reżyserii Tony’ego Scotta. Przedstawia losy młodego kierowcy Cole’a Trickle’a (Tom Cruise) wchodzącego w świat wyścigów samochodowych NASCAR. Towarzyszy mu muzyka Hansa Zimmera.David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.

  Zmarł śmiercią samobójczą, skacząc do wody z mostu im. Vincenta Thomasa w Los Angeles.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

  Reżyser[ | edytuj kod]

 • Zagadka nieśmiertelności (The Hunger 1983)
 • Top Gun (1986)
 • Gliniarz z Beverly Hills II (Beverly Hills Cop II 1987)
 • Szybki jak błyskawica (Days of Thunder 1990)
 • Odwet (1990)
 • Ostatni skaut (The Last Boy Scout 1991)
 • Prawdziwy romans (True Romance 1993)
 • Karmazynowy przypływ (Crimson Tide 1995)
 • Fan (The Fan 1996)
 • Wróg publiczny (Enemy of the State 1998)
 • Zawód: Szpieg (Spy Game 2001)
 • The Hire: Beat the Devil (2002, krótkometrażowy)
 • Człowiek w ogniu (Man on Fire 2004)
 • Domino (2005)
 • Deja Vu (2006)
 • Metro strachu (The Taking of Pelham 1 2 3 2009)
 • Niepowstrzymany (Unstoppable 2010)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tony Scott nie żyje. Popełnił samobójstwo (pol.). Onet.pl. [dostęp 2020-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-20)].
  2. Tony Scott (wł.). MYmovies. [dostęp 2020-01-19].
  3. Tony Scott Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2020-01-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tony Scott w bazie IMDb (ang.)
 • Tony Scott w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Tony Scott w bazie Filmweb
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Catherine Deneuve, właśc. Catherine Dorléac (ur. 22 października 1943 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Stockton-on-Tees - miasto portowe w Anglii (Wielka Brytania), w regionie North East England, w hrabstwie ceremonialnym Durham, na terenie jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Stockton-on-Tees. W 2003 roku miasto to zamieszkiwało ok. 82 000 osób.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.