• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tony Halme

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.
  World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

  Tony Christian Halme pseud. Wiking, Fiński Thor Ludvig Borga (ur. 6 stycznia 1963 w Helsinkach, zm. 8 stycznia 2010 tamże) – fiński zapaśnik, bokser, zawodnik MMA i członek parlamentu.

  W 1990 roku walczył w organizacji Universal Wrestling Federation, w latach 1990–1993 w New Japan Pro Wrestling, a w latach 1993-1994 w World Wrestling Federation pod pseudonimem Ludvig Borga. W okresie 1995-1997 stoczył także cztery walki w formule MMA (wszystkie przegrane), m.in. z Randy Couture’em na gali Ultimate Fighting Championship. W latach 1995-2002 stoczył 19 zawodowych pojedynków bokserskich. Był mistrzem Finlandii w boksie zawodowym. Jego bilans to 13 zwycięstw (10 przez nokaut) i 6 przegranych.

  Randy Couture (ur. 22 czerwca 1963 w Lynnwood) – amerykański zapaśnik oraz zawodnik mieszanych sztuk walki, a także aktor filmów akcji. Był wielokrotnym mistrzem wagi półciężkiej i ciężkiej UFC. Jest członkiem Galerii Sław UFC.Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

  W 2003 roku wystartował w wyborach z listy partii Prawdziwi Finowie. Uzyskał 17 tysięcy głosów, co było siódmym wynikiem w Helsinkach. 8 stycznia 2010 roku zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Statystyki i lista walk MMA
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.
  Partia Finów lub Prawdziwi Finowie (fiń. Perussuomalaiset, PS) – fińska partia polityczna o profilu narodowo-konserwatywnym, socjalnym i eurosceptycznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.679 sek.