• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tony Banks  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Fish, właśc. Derek William Dick (ur. 25 kwietnia 1958 w Dalkeith) – szkocki artysta rockowy, wokalista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Najbardziej znany z występów z neoprogresywną grupą rockową Marillion. Miał znaczący udział w jej sukcesach jako autor tekstów oraz współkompozytor muzyki. W 1988 Fish opuścił grupę i rozpoczął karierę solową. Zwykle nagrywa neoprogresywne w stylu, tematyczne albumy. Współpracował także z takimi muzykami jak Tony Banks, Peter Hammill i Ayreon.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Tony Banks, właśc. Anthony George Banks (ur. 27 marca 1950 w East Hoathly) – brytyjski kompozytor i klawiszowiec rockowy znany z występów z grupą Genesis.

  Był głównym twórcą brzmienia i jednym z liderów tej progresywnorockowej grupy. Jego gra cechowała się wielowarstwowym, symfonicznym brzmieniem, dużą melodyjnością i zastosowaniem niebanalnych schematów harmonicznych. W późniejszym okresie swojej solowej kariery uciekał się także do muzyki popowej, jednak nie przyniosło mu to popularności. Używał wielu klasycznych dziś już instrumentów, które tworzyły charakterystyczne dla muzyki grupy Genesis brzmienie. Były to syntezatory m.in. Moog, ARP, Roland, organy Hammonda, Mellotron. Jego ostatni album – Seven – to powrót do pierwotnych inspiracji muzyką poważną.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Dyskografia
 • 3 Używane instrumenty ─ Genesis
 • 4 Nagrody, pozycje na listach przebojów i rekordy
 • 5 Filmografia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Biografia[]

  Anthony George Banks urodził się 27 marca 1950 o godzinie 7:30 w East Hoathly w hrabstwie Sussex. W październiku 1963 zaczął uczęszczać do Charterhouse, brytyjskiej szkoły w Godalming. Jako 16-letni młody człowiek zafascynowany był nie tylko muzyką, pasjonowała go także nauka – w szczególności matematyka i fizyka. Początkujący muzyk grywał nie tylko koncerty na fortepian, ale także standardy muzyki popularnej. Niełatwo było mu dostosować się do dyscypliny panującej w Charterhouse, szybko znalazł przyjaciela z podobnymi problemami ─ Petera Gabriela. Zaczęli razem tworzyć muzykę (1966) pod szyldem "The Garden Wall" (wraz ze szkolnym kolegą Chrisem Stewartem jako perkusistą). Na zorganizowanym w ich szkole koncercie, wystąpili obok grupy "The Anon", w której grali już Mike Rutherford oraz Anthony Phillips. Ponieważ grupa "The Anon" potrzebowała wtedy perkusisty, wokalisty i pianisty – Tony Banks zaproponował im współpracę. Jakiś czas później oficjalnie powstała grupa Genesis w składzie: Tony Banks (instr. klawiszowe), Peter Gabriel (wokale, flet), Mike Rutherford (bas, gitara 12-strunowa), Anthony Phillips (gitara elektryczna, gitara 12-strunowa), Chris Stewart (perkusja). W 1972 poślubił swoją wybrankę o imieniu Margaret. Jakiś czas później został ojcem dwójki dzieci: Emily i Benjamina.

  ARP Instruments, Inc. - amerykańska firma produkująca instrumenty muzyczne, jeden z największych konkurentów Mooga na przełomie lat 60/70.Anthony Phillips (ur. 23 grudnia 1951) – brytyjski gitarzysta i pianista rockowy grający artystycznego rocka. Grał z progresywną grupą Genesis, którą opuścił po nagraniu dwóch albumów, by poświęcić się karierze solowej wydając szereg studyjnych albumów i komponując muzykę filmową. Najciekawszym w jego katalogu jest seria albumów prezentujących wczesna nagrania studyjne Genesis i własne etiudy gitarowe i inne utwory.

  Pod koniec roku 1967 Tony Banks opuścił Charterhouse by zacząć studia matematyczne na Sussex University. Przez kolejny rok mieszkał w małym mieszkaniu wraz z Peterem Gabrielem. W lecie 1969 roku Tony zdecydował, tak jak Mike Rutherford, Anthony Phillips, Peter Gabriel i John Mayhew, że zostanie profesjonalnym muzykiem. W ciągu kilku kolejnych lat Banks stał się wszechstronnym i utalentowanym klawiszowcem. Był także głównym motorem grupy Genesis, w której rozwijał się jako kompozytor i instrumentalista.

  Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.

  W 1978 roku Tony napisał (wraz z Mikiem Rutherfordem) główny temat do filmu "The Shout". Do dnia dzisiejszego muzyka ta nie została opublikowana, choć Banks wykorzystał ją w kompozycji ze swojej pierwszej płyty (A Curious Feeling) ─ "From The Undertow".

  Rok 1979. Tony Banks wydaje swój pierwszy solowy album zatytułowany "A Curious Feeling", który osiągnął 21 miejsce w listach sprzedaży płyt w Wielkiej Brytanii. Inspiracją do napisania muzyki na ten album było fantastyczno-naukowe opowiadanie Daniel Keyes zatytułowane "Kwiaty dla Algernona".

  Drugi album solowy Banksa zatytułowany "The Fugitive" ujrzał światło dzienne w 1983 roku. Tym razem artysta spróbował swoich sił także jako wokalista. Mimo że kompozycyjnie melodie były proste, jego zdolności wokalne nie były wystarczające. Tego samego roku napisał instrumentalną ścieżkę dźwiękową do filmu "The Wicked Lady". Pierwsza strona kasety z nagraniem wypełniona została aranżacjami autorstwa samego Tony'ego ─ druga zawierała aranżacje Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Londynie.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  W 1984 roku Tony otrzymał pierwszą propozycję prosto z Hollywood. Jego zadaniem miało być stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu Odyseja kosmiczna 2010. Praca nad tym projektem zajęła mu około 6 miesięcy. Niestety autorzy filmu odrzucili muzykę Tony'ego.

  Część odrzuconych kompozycji nie została zmarnowana. Kilka tematów Banks użył w muzyce do filmu "Lorca and the Outlaws" z roku 1985. Jako że film był produkcją niskobudżetową, Tony zgodził się zrobić do niej muzykę za darmo. Tego samego roku napisał muzykę do filmu "Quicksilver".

  W 1989 roku wydaje "Bankstatement". W pracach nad albumem udział wzięli wokaliści Jamey Klimek oraz Alister Gordon. W 1991, na albumie "Still", udzielali się wokalnie również Andy Taylor, Nik Kershaw czy Fish (znany ze współpracy z grupą Marillion).

  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  1995 rok. Tony Banks wydaje album "Strictly Inc" zawierający kilkanaście piosenek utrzymanych w lekkim, popowym klimacie.

  Po 9 latach przerwy, Tony postanowił powrócić do inspiracji muzyką poważną. Album "Seven" zawierał 7 kompozycji zagranych z udziałem londyńskiej orkiestry symfonicznej. Płyta, dostępna w sklepach muzycznych w dziale muzyki poważnej, była ukłonem w stronę fanów, którzy zapamiętali Tony'ego jako wspaniałego kompozytora i pianistę.

  Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Prophet-5 – syntezator analogowy produkowany w USA w latach 1978–1984 przez firmę Sequential Circuits. Był pierwszym syntezatorem polifonicznym z mikroczipem oraz możliwością zapamiętywania ustawień (brzmień) dzięki układom pamięci. Posiadał polifonię z maksymalnie pięcioma dźwiękami naraz. Oznacza to, że 5 dźwięków może brzmieć jednocześnie.
  Melodia – jeden z elementów dzieła muzycznego, będący szeregiem dźwięków określającym długość ich trwania i odległości między nimi. Dźwięki te muszą następować po sobie w logicznym porządku. Sama melodia jest powiązana przede wszystkim z rytmem. Wiąże się również z elementami ekspresji muzycznej: dynamiką i artykulacją, z następstw dźwięków wynikają połączenia harmoniczne.
  Melotron (ang. mellotron) – to, obok organów Hammonda, najpowszechniej używany instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektromechanicznych ery przedsyntezatorowej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.