• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tonometr

  Przeczytaj także...
  Sfigmomanometr – aparat do pośredniego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, składający się z manometru (rtęciowego, sprężynowego lub elektronicznego), pompki tłoczącej powietrze, mankietu z komorą powietrzną i zaworka do kontrolowanego wypuszczania powietrza z mankietu. Do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa niezbędne są również słuchawki lekarskie umożliwiające usłyszenie tętna w naczyniach krwionośnych.Tonometr Schiøtza – przyrząd do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, wynaleziony przez norweskiego okulistę Hjalmara Augusta Schiøtza. W praktyce okulistycznej jest coraz rzadziej stosowany.
  Rąbek rogówki (łac. limbus corneae) – wąski, przejściowy pas o szerokości około 1 mm znajdujący się na granicy pomiędzy rogówką z jednej strony, a spojówką i twardówką z drugiej strony. W obrębie rąbka rogówki pojawiają się naczynia włosowate tworząc przybrzeżny pierścień naczyniowy.

  Tonometr – przyrząd do mierzenia ciśnienia np. pary bądź w medycynie np. ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometr Goldmanna, tonometr Schiøtza) lub krwi.

  Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi. Ciśnienie wewnątrzgałkowe – ciśnienie jakie zawartość gałki wywiera na ścianę twardówki i rogówki. Badanie ciśnienia śródgałkowego (oftalmotonometria) odbywa się za pomocą tzw. tonometrów. Prawidłowe ciśnienie śródoczne wynosi ok. 16 mm Hg (2,1 kPa), a za górną granicę normy przyjmuje się wartości 20–22 mmHg. Wartości powyżej 21 mm Hg (2,8 kPa) zdarzają się w 2,5%, a powyżej 24 mm Hg (3,2 kPa) w 0,15% zdrowej populacji.

  Pomiar ciśnienia w oku[ | edytuj kod]

  Badania naukowe testują przenośne tonometry do domowego pomiaru ciśnienia oka, które pozwolą na systematyczną kontrolę tego czynnika bez konieczności każdorazowej wizyty u okulisty. Jednym z takich urządzeń jest soczewka Triggerfish szwajcarskiej firmy Sensimed. Jest to miękka soczewka kontaktowa, w której znajdują się czujniki zmian krzywizny rogówki oka w rąbku rogówki. Zmiany krzywizny są powiązane ze zmianą ciśnienia wewnątrz gałki, stąd można pośrednio śledzić zmiany cisnieniowe w gałce oka. Soczewka dokonuje pomiaru krzywizny raz na 10 minut, 144 razy w ciągu doby. Pacjent nosi soczewkę cały czas, nawet podczas snu. Dane pomiarowe zapisywane są w przenośnym nośniku danych noszonym przez pacjenta i są przekazywane lekarzowi bezprzewodowo poprzez Bluetooth.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • sfigmomanometr
 • ciśnieniomierz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, Szkla.com.
  2. Cheryl Guttman Krader: Self-tonometry, new monitoring systems provide wealth of data (ang.). Ophthalmology Times. [dostęp 2014-06-09].
  3. SENSIMED Triggerfish (ang.). SENSIMED AG. [dostęp 2014-06-09].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.