• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toni Nadal

  Przeczytaj także...
  Miguel Ángel Nadal Homar (ur. 28 lipca 1966 roku w Manacor) – były hiszpański piłkarz grający na pozycji obrońcy. Przez lata gracz FC Barcelona, piłkarską karierę rozpoczynał oraz kończył w RCD Mallorca. 62-krotny reprezentant Hiszpanii, uczestnik Mundialu 1994, Euro 1996, Mundialu 1998 i Mundialu 2002. Członkiem jego rodziny jest tenisista Rafael Nadal. We wrześniu 2011 roku objął posadę trenera RCD Mallorca. Na stanowisku tym zastąpił Duńczyka Michaela LaudrupaManacor – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Baleary, na Majorce. W 2007 liczyło 37 963 mieszkańców.
  Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.

  Antonio „Toni” Nadal Homar (ur. 21 lutego 1961 w Manacor na Majorce) – hiszpański tenisista oraz trener tenisowy, którego wychowankiem jest jego bratanek Rafael Nadal.

  Ma dwójkę braci: Sebastiana Nadala i Miguela Ángela Nadala oraz siostrę, a także trójkę własnych dzieci. Mieszka wraz z rodziną w Manacor. Studiował historię na poziomie uniwersyteckim, ale jego pasją był tenis. Był klasyfikowany w czołowej trzydziestce rankingu tenisistów hiszpańskich. Startował również w drugiej lidze hiszpańskiej tenisa stołowego oraz był mistrzem Balearów w tej dyscyplinie. Zaraz po ukończeniu studiów zaczął trenować drugiego tenisistę w rankingu hiszpańskich juniorów oraz został partnerem w interesach swojego brata Sebastiana.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Carlos Moyá Llompart (ur. 27 sierpnia 1976 w Palma de Mallorca) – hiszpański tenisista, zwycięzca French Open 1998 w grze pojedynczej, lider rankingu ATP, zdobywca Pucharu Davisa, olimpijczyk.

  Trener Rafaela[ | edytuj kod]

  Bratanek Toniego, Rafael Nadal pierwszy raz przebijał piłkę nad siatką w wieku trzech lat, jednak treningi ze stryjem rozpoczął rok później. Początkowo wspólnie ćwiczyli dwa razy w tygodniu w klubie CT Manacor, gdzie Toni miał etat. Stopniowo ilość treningów w tygodniu wzrastała.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Nie tolerował złych manier tj. rzucania rakietą, grymasów, czy bzdurnych wymówek. Według niego drogą do sukcesu sportowego jest nie tylko talent, praca nad techniką, czy wytrzymałością, ale przede wszystkim „praca nad głową”.

  Wraz z zakończeniem sezonu 2017 Toni Nadal przestał pełnić funkcję głównego trenera Rafaela Nadala. Jego rolę przejął Carlos Moyá.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. rzeczpospolita.pl: Rafael Nadal – prosty chłopak z Manacor (pol.). [dostęp 2011-12-26].
  2. spanish-fiestas.com: Rafael Nadal – The Story So Far (ang.). [dostęp 2011-12-26].
  3. Rafa’s classy response to coach’s shock exit, „NewsComAu” [dostęp 2018-06-09].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rafael Nadal Parera (ur. 3 czerwca 1986 w Manacor) – hiszpański tenisista, aktualnie (według stanu na 7 października 2013) lider rankingu ATP World Tour, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny. Największe sukcesy odnosi na kortach ziemnych, a liczni eksperci skłaniają się do uznania go za najlepszego zawodnika w historii specjalizującego się w grze na tej nawierzchni. Nadal jest zwycięzcą 13 turniejów wielkoszlemowych: French Open 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, Wimbledonu 2008, 2010, Australian Open 2009, US Open 2010 i 2013, a także finalistą Wimbledonu w latach 2006, 2007, 2011, US Open 2011 oraz Australian Open 2012. Hiszpan jest także mistrzem olimpijskim z Pekinu (2008) w grze pojedynczej oraz zwycięzcą 26 turniejów z cyklu ATP World Tour Masters 1000. Zwyciężając w US Open 2010, skompletował Karierowego Wielkiego Szlema (jako czwarty zawodnik w erze open) i Karierowego Złotego Wielkiego Szlema (jako drugi zawodnik w erze open; po Andre Agassim). Wchodził także w skład reprezentacji Hiszpanii, która w latach 2004, 2009 i 2011 zdobyła Puchar Davisa.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.823 sek.