Tomografia procesowa
Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.Ultrasonografia, USG – nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Fala ultradźwiękowa najczęściej generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego (opisanego przez braci Curie na przełomie lat 1880-1881). Pierwsze doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku (jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu)
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Tomografia procesowa – obrazowanie tomograficzne systemów przemysłowych, takich jak rury procesowe. Dzięki tomografii możliwe jest wyznaczenie rozkładu przestrzennego określonej wielkości fizycznej wewnątrz obiektu. Uzyskane w ten sposób informacje znajdują zastosowanie przy projektowaniu i kontroli procesów przemysłowych.
W medycynie najbardziej rozpowszechnioną techniką tomograficzną jest tomografia komputerowa, oprzyrządowanie tomografii procesowej musi być jednak tańsze, szybsze i bardziej niezawodne.
W tomografii procesowej stosuje się wiele różnych metod obrazowania, np. obrazowanie ultradźwiękowe, pozytonowa tomografia emisyjna (PET), elektryczna tomografia rezystancyjna (ERT), elektryczna tomografia impedancyjna (EIT), elektryczna tomografia pojemnościowa (ECT), tomografia indukcji magnetycznej (MIT). We wszystkich przypadkach czujniki umieszczone na zewnątrz obiektu są używane do pomiaru sygnałów z jego wnętrza, a trójwymiarowy rozkład parametru jest obliczany na podstawie zmierzonych danych.
W Polsce od 1999 r. funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Tomografii Procesowej, zrzeszające zespoły badawcze zajmujące się rozwojem przemysłowych technik tomograficznych.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- L.F. Gladden , Process Tomography: Principles, Techniques and Applications, „Measurement Science and Technology”, 1997, DOI: 10.1088/0957-0233/8/4/021 (ang.).
- M. Soleimani , Computational aspects of low frequency electrical and electromagnetic tomography: A review study., „International Journal of Numerical Analysis and Modeling”, 2008 (ang.).
- Historia: Początki działalności, [w:] Polskie Stowarzyszenie Tomografii Procesowej [online] [dostęp 2020-04-10] .