• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tommy Haas

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Thomas Mario Haas (ur. 3 kwietnia 1978 w Hamburgu) – niemiecki tenisista, posiadający także obywatelstwo amerykańskie, reprezentant w Pucharze Davisa, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) w grze pojedynczej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Jest wychowankiem szkoły tenisowej Nicka Bollettieriego w Bradenton na Florydzie, dokąd przeniósł się z Niemiec w wieku 13 lat bez znajomości angielskiego, i gdzie wciąż mieszka.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. BNP Paribas Open, dawniej Pacific Life Open – kobiecy turniej tenisowy z cyklu WTA Tour o kategorii WTA Premier Series, będący częścią zawodów o randze WTA Premier Mandatory i męski turniej ATP World Tour Masters 1000 zaliczany do cyklu ATP World Tour. W 1987 roku zawody przeniesiono do Indian Wells i rywalizowali najpierw mężczyźni. W 1989 roku zaczęły się również zmagania kobiet, natomiast w 1996 roku obie federacje, WTA i ATP, zaczęły organizować imprezę w tym samym czasie.

  Status zawodowego tenisisty przyjął w roku 1996, natomiast w marcu 2018 w Indian Wells poinformował o zakończeniu zakończeniu zawodowych startów.

  W swojej karierze wygrał 15 turniejów rangi ATP World Tour oraz osiągnął 13 finałów. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000) zdobył srebrny medal w grze pojedynczej w finale ponosząc porażkę z Jewgienijem Kafielnikowem. Dochodził w każdym z wielkoszlemowych turniejów co najmniej do ćwierćfinału. Najwyższą pozycję w rankingu – nr 2. – osiągnął 13 maja 2002.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Startując w konkurencji gry podwójnej został zwycięzcą 1 turnieju rangi ATP World Tour. W rankingu deblowym 3 lutego 2014 był najwyżej na pozycji nr 82.

  Od 1998 roku Haas jest reprezentantem Niemiec w Pucharze Davisa. W 2007 awansował razem z reprezentacją do półfinału, w którym Niemcy przegrali 2:3 Rosją. Haas wystąpił w 1 przegranym meczu singlowym. Miał jednak znaczący wkład w awans do tej rundy po wcześniejszych zwycięstwach w stosunku 3:2 z Chorwacją i Belgią. Po raz ostatni w turnieju o Puchar Davisa wystartował w 2014 roku.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Kariera niemieckiego tenisisty wielokrotnie przerywana była kontuzjami. Cały sezon 2003 stracił na rzecz problemów z ramieniem. W 2010 przeszedł operację biodra i ramienia przez co powrócił na korty w maju 2011. Po raz kolejny operację ramienia przeszedł w 2014 roku, a powrócił do gry w czerwcu 2015. W kwietniu 2016 Haasowi zoperowano palec u nogi i przez pół roku nie wyszedł na kort.

  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

  W latach 2004 i 2012 otrzymał nagrodę ATP w kategorii Powrót roku (ATP Comeback Player of the Year).

  Tommy Haas był wszechstronnym tenisistą, którego styl gry pasował do każdej nawierzchni. Prezentował klasyczny jednoręczny bekhend. Nick Bollettieri stwierdził, że uderzenie to jest jednym z najlepszych w całym męskim tenisie.

  W czerwcu 2016 został dyrektorem turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego w Indian Wells.

  ATP World Tour Awards – wyróżnienia przyznawane tenisistom, wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w danym sezonie tenisowym. Zawodnicy otrzymują je rokrocznie.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (15–13)[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (1–0)[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Indian Wells 2018 Haas Retirement | ATP World Tour | Tennis, „ATP World Tour” [dostęp 2018-03-17] (ang.).
  2. Tommy Haas Bio, Stats, and Results, Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-05-02] (ang.).
  3. Haas comeback delayed (ang.). bbc.co.uk, 4 czerwca 2003. [dostęp 23 stycznia 2017].
  4. Tom Gainey: Tommy Haas Undergoes Hip Surgery, Out Indefinitely (ang.). tennis-x.com, 2 marca 2010. [dostęp 23 stycznia 2017].
  5. Associated Press: Tommy Haas having shoulder surgery (ang.). espn.com, 16 czerwca 2014. [dostęp 23 stycznia 2017].
  6. Rafał Smoliński: Tommy Haas nie może wrócić na kort. Niemiec przeszedł kolejną operację (pol.). sportowefakty.wp.pl, 13 kwietnia 2016. [dostęp 23 stycznia 2017].
  7. Peter Bodo: 12 for '12: Comebacks of the Year (ang.). tennis.com, 7 grudnia 2012. [dostęp 23 stycznia 2017].
  8. Nick Bollettieri: Tommy Haas:The World's Best Backhand? (ang.). tennisplayer.net. [dostęp 23 stycznia 2017].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 2 września 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 2 września 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 2 września 2013].
 • Nick Bollettieri, właściwie Nicholas James Bollettieri (ur. 31 lipca 1931 w Pelham w stanie Nowy Jork) – amerykański trener i nauczyciel tenisa ziemnego, którego wychowankami byli m.in. liderzy rankingów: Andre Agassi, Boris Becker, Jim Courier, Marcelo Ríos, Martina Hingis, Jelena Janković, Monica Seles, Marija Szarapowa, Venus i Serena Williams. Pracował także m.in. z: Tommym Haasem, Anną Kurnikową, Jimmym Ariasem i Nicole Vaidišovą.Jewgienij Aleksandrowicz Kafielnikow, ros. Евгений Александрович Кафельников (ur. 18 lutego 1974 w Soczi) – rosyjski tenisista, lider światowego rankingu ATP, zdobywca złotego medalu igrzysk olimpijskich w Sydney, zdobywca Pucharu Davisa.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.